Sitten kun taas jonkun uuden Lipposen käsiin pääse valta, niin sitten ollaan kyllä Natossa ja sdp:n kansanedustajat väittävät yhdeksän hyvää ja kahdeksan kaunista sotilasliitosta - aivan kuten EU:stakin! Pettävät huonosti koulutettua kannattajakuntaansa. EU on OK, mutta ei niiden - paikkaansa pitämättömien - väitteiden takia joita punaiset ystävämme esittävät.
NATO-yhteensovitus toteutettiin sosdemojen ollessa pää-hallitusvastuussa Lipposen johdolla.
NATO-yhteensovitus toteutettiin sosdemojen ollessa pää-hallitusvastuussa Lipposen johdolla.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ylen kysely: Kansa uskoo Niinistön vievän Natoon
STT
Suomen Naton jäseneksi hakemisen todennäköisyys kasvaisi, jos Sauli Niinistö valittaisiin presidentiksi. Näin arvioi kaksi kolmesta vastaajasta eli 67 prosenttia Ylen tv-uutisten julkistamassa kyselyssä.
Puolet vastaajista arvioi, että Tarja Halosen valinta pitäisi tilanteen Nato-kysymyksen osalta ennallaan. Muutenkin suomalaiset pitävät Halosta enemmän nykymenon jatkajana. Niinistö taas koetaan enemmän muutoksiin johtavana valintana, sekä hyvään että huonoon suuntaan.
Vastaajista 37 prosenttia uskoi Suomen painoarvon maailmalla lisääntyvän, jos Niinistö valitaan. Halosen osalta samaa uskoi 21 prosenttia. Kolmannes vastaajista uskoo Niinistön valinnan lisäävän poliittista vastakkainasettelua. Niinistön voiton uskotaan myös Halosen valintaa enemmän aiheuttavan ristiriitoja työelämässä.
Suurin osa suomalaisista ei usko, että maaseudun elinvoimaisuus muuttuisi nykyisestä, valittiinpa kumpi tahansa.
Tutkimuksen suoritti Taloustutkimus, joka haastatteli eilen puhelimitse 749 äänestäjää. Virhemarginaali on keskimäärin neljä prosenttiyksikköä suuntaansa.