On sanottu

että kirjat on ihmistä varten , eikä ihmiset kirjaa ja on sanottu että jumalan suunitelmista ei voi tietää kukaan ,näin on kirjoitettu.Heti kuin olemme sanomassa jotain jumalasta muutumme huijariksi ja ihmisten eksyttäjiksi.
Kuinka kukaan julkeaa siis sanoa jotakin ,jota ei ole kenenkään tiedossa.

Rakkaudessa Kalle Aaltonen
4277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jeesus on ilmoittanut, että kaikki ovat syntiä tehneet eikä ole yhden yhtäkään joka ei sitä olisi tehnyt, niin kaikille on tuomio synnistä johtuen kuoleman tuomio. Jäljelle jää siis vain armon anominen. Monet eivät ymmärrä sitä ja yrittävät puolustautua. Job, tuo hurskas mieskin yritti jolloin Jumala sanoi : "Käykäämme oikeutta...." Armoa käytetään usein "turhanpäiväisyyteen", kun moni asia korjaantuisi anteeksi annolla ja korvauksilla eikä vain hokemalla armahdusta. Veronkannolla rikastunut tullimies Sakkeuskin ymmärsi mitä tehdä kun otti vastaan Jeesuksen. Hän lupasi palauttaa kolminkertaisesti varoja niille joilta oli vääryydellä ottanut. Ei tässä ollut armosta kyse. Hänhän palautti rahat niille joille ne kuuluivatkin korkoineen. Syy yhteys armoon toki tulee siitä, että Sakkeus teki tämän siksi, kun hänet oli armahdettu kuoleman tuomiosta. Hänen lahjavanhurskautensa oli herännyt ja ensimmäiset hedelmät syntyivät tekoina. ( Isä meidän... joka olet..... anna meille meidän velkamme anteeksi, niin kuin mekin annamme anteeksi meidän velallisillemme... )

Äänestä

>>ja on sanottu että jumalan suunitelmista ei voi tietää kukaan ,näin on kirjoitettu.Heti kuin olemme sanomassa jotain jumalasta muutumme huijariksi ja ihmisten eksyttäjiksi. että tuolla "eksyttäjä" peloittelulla estetään taikauskoisesti ihmisiä ajattelemasta ja tekemästä ratkaisuja vapaasti omassa elämässään.

Päättelykyky,rakkauden palo, oikeudenmukaisuuden halu ja muut korkeammat arvot joita meillä jokaisella on,,niiden kautta asioita tarkastellen päästään joihinkin lopputulemiin "Jumala asiassa",, jotka ovat ratkaiseviakin siinä mihin suuntaan "uskomme" ja toivomme laitamme.

Nyanssit ja omat päätelmämme niistä "Jumalansuunnitelmissa" ovat sitten toinen juttu,,kaikki pienet yksityiskohdat tai väitteet Jumalan suunnitelmien tarkasta tietämisestä menee monesti mielikuvitusen puolelle,,mutta näkyvästä maailmasta ja kirjoittetuista dokumentoinnista voidaan päätellä paljonkin--> tässä Jumala asiassa.

Äänestä
  • eikä laki ole onnellisen elämän avain vaan RAKKAUS.

    Rakkaudella Kalle Aaltonen

    Äänestä

  • muikkumies kirjoitti:

    eikä laki ole onnellisen elämän avain vaan RAKKAUS.

    Rakkaudella Kalle Aaltonen

    Olet oikeassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


muikkumies kirjoitti:

että kirjat on ihmistä varten , eikä ihmiset kirjaa ja on sanottu että jumalan suunitelmista ei voi tietää kukaan ,näin on kirjoitettu.Heti kuin olemme sanomassa jotain jumalasta muutumme huijariksi ja ihmisten eksyttäjiksi.
Kuinka kukaan julkeaa siis sanoa jotakin ,jota ei ole kenenkään tiedossa.

Rakkaudessa Kalle Aaltonen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu