Ystyisienalojen Työttömyys kassa.

Ystysien alojen työttömyyskassa paras,ei ole SAK;Rahoittaja ja Viialaiset ja Ihalaiset nuolevat näppejään.
3173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

YTK, pelkkä bisnestä, ei neuvotteluoikeuksia/kykyjä...

Äänestä

Pakko kommentoida, vaikka ei kuulu vaaleihin.
'Ystyisienalojen Työttömyys kassa'si on nykyään lähinnä vitsi. Ja kallis. Käyttävät rahasi sisäiseen riitelyyn!

Jos ei halua maksaa ammattiliiton jäsenmaksuja, tulee taloudellisesti kannattavammaksi erota liitosta MUTTA PYSYÄ liiton KASSASSA. Onnistuu ainakin AKAVAssa.

Äänestä
  • periaatteessa se on laitonta, mutta ainakin SAK tekee näin.
    Eli työttömyyskassaan kerätään rahaa (suuntaa-antavat prosentit)
    a) työntekijältä (pieni osuus) 15%
    b) työnantajalta 40
    c) VALTIOLTA 45

    - käytännössä myös kunnat osallistuvat, koska kassamaksun saa vähentää verotuksessa.

    eli kassan toiminnan maksavat pitkälti muut kuin työntekijät itse.

    Näillä kassan "rahoilla" kas kummaa, rahoitetaan myös varsinaisen toiminnan kuluja.

    Kirjoittaja on varsin oikeassa, YTK:n maksu on aika suolainen kun huomioidaan se tosiasia, että toiminnalliset muut kulut ovat olemattomat.

    Itse en kuulu mihinkään liittoon, toisaiseksi maksan YTK:n maksuja, ajattelen se lähinnä vakuutusmaksuna työttömyyttä vastaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PARAS. kirjoitti:

Ystysien alojen työttömyyskassa paras,ei ole SAK;Rahoittaja ja Viialaiset ja Ihalaiset nuolevat näppejään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu