omenatuoremehu?

amatörköksa

Niitä on puussa, niitä on maassa niitä on koreissa ja ämpäreissa.
Meidän perhepuumme, siis sellainen missä jo ostettaessa oli neljä lajiketta, on tänä vuonna kasvanut suureksi ja antaa hirmuisen hyvän sadon. Piirakoita on syöty, omenoita on syöty ja sosetta on purkeissa varmasti kymmeneksi vuodeksi.
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nyt kaipaisin tietoa tuoremehusta. Jos minä teen mehulingolla tuoremehua, niin miten se on käsiteltävä. Onko se kuumennettava? Onko siihen lisättävä jotain?
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Tämä on ensimmäinen syksy, kun minulla on käytössäni anopilta peritty mehulinko, siksi seison täällä omenakaaoksessa suurena kysymysmerkkinä.

(en ajatellut aluksi tätä juomaosastoa, mihin kysymykseni oikeastaan kuuluu, siksi se on kahdessa paikassa, varmuuden vuoksi)

5

2653

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mehukatti

      Tuoremehu on kerrassaan loistavaa! Älä käsittele mitenkään, pidä jääkaapissa korkeintaan viikko, mutta laita pakkaseen niin paljon kuin mahtuu. Pakastamiseen käy pakastuspullot ja muoviset limupullotkin tuntuu pysyvän ehjinä.

      Lämpimänä säilyminen vaatisi ainakin pastöroinnin eli kuumentamisen sinne lähemmäs kiehuvaksi.

    • löytyykö läheltä?

      Jos vain olet tuoremehuaseman lähipiirissä, niin suosittelen sitä. Mehulingon kanssa tulee kyllä hulluksi, se on työlästä, hidasta, meluisaa, tehotonta. Ainakin siinä tapauksessa, että ajattelit käsitellä vaikkapa vain 50 tai 100-200 kiloa omenia? No, pikku määrien kanssa tietysti selviää.

      Olen tehnyt noin 20 vuoden aikana aina silloin tällöin tuoremehua näillä asemilla, ja aina tunnen käynnin jälkeen suurta tyydytystä. Mehut ovat pastöroituina pulloissa ja kellarissa ja säilyvät hyvin. Mehu kuumennetaan 80 asteeseen, jollei se kuumene kunnolla, se voi homehtua. Pullojen kanssa on tietysti oma souvinsa, mutta sen voi aloittaa niin, että laskee pullot ensin vuorokaudeksi täyteen kylmää vettä ja antaa mahdollisten likojen ja homeitiöiden herätä. Sitten hyvä pesu.

      Omenatkin on syytä pestä. Painepesuria voi käyttää avuksi ja joku iso allas on hyvä. Sitten ne käydään läpi, huonot kohdat leikataan nopeasti pois ja ladotaan koreihin. Sadan kilon mehuttaminen ja pullottaminen vie karkeasti arvioiden ehkä puoli tuntia??? Joillakin asemilla voi osallistua itse pullottamiseen, joillakin sen tekee joku työntekijä.

      • pekkis

        Olen just "lingonnut" n.10 litraa mehua ja sitä juodaan melkein sitä mukaa kun kerkiän tehdä.Mun mielestä ei tarvi mitään säilöntä eikä muuta ainetta jos on tarkoitus juoda noin ennen marras- joulukuuta.Pitää vaan siitä huolen että pullot ja omenat on puhtaita.
        Hyvää syksyä!!!!!


      • omenapuuton
        pekkis kirjoitti:

        Olen just "lingonnut" n.10 litraa mehua ja sitä juodaan melkein sitä mukaa kun kerkiän tehdä.Mun mielestä ei tarvi mitään säilöntä eikä muuta ainetta jos on tarkoitus juoda noin ennen marras- joulukuuta.Pitää vaan siitä huolen että pullot ja omenat on puhtaita.
        Hyvää syksyä!!!!!

        Näin kokemattoman mieleen tuli ajatus, että eikö ne omenat säily omenoina ja tekis sitä tuoremehua sitä mukaan kun juo. Eli aamulla muutama omena mehuks, eli sen päivän tarve.


      • amatörköksa
        omenapuuton kirjoitti:

        Näin kokemattoman mieleen tuli ajatus, että eikö ne omenat säily omenoina ja tekis sitä tuoremehua sitä mukaan kun juo. Eli aamulla muutama omena mehuks, eli sen päivän tarve.

        Puusta poimitut omenat, ne myöhäiset lajikkeet, säilyvät hyvissä säilytystiloissa(joíta minulla ei ole) hyvinkin jouluun saakka ja ylikin.
        Tämän syksyn ongelmania ainakin minun omenapuuni kohdalla onkin ollut omenien turhan aikainen putoilu maahan.
        Kesän ja syksyn kuumuus tiputteli omenoita ennen aikojaan. Ja pudotessaan kolhuja saanut omena ei säily kuin muutaman päivän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5110
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      115
      1616
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1389
    4. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1329
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1163
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1037
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1000
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      989
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      59
      795
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      783
    Aihe