Jos kaikki eivät tiedä, niin sanottakoon että ylen johto on sossujohtoinen, Ja värkkäsivät tietenkin Niinistölle huonommat lukemat kuin tosiasia on. Katsotaanpa vaikka HS:en seuraava puolueeton gallup, niin Niinistö on ottanut jo johtopaikan. Olihan eroa enää yksi prosenttiyksikkö.
Seuraava HS:n Gallup: Sauli on
johdossa
13897
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
hyvä taistelupari halonen niinistö
On vaikutusta kuka gallupin tekee.
Tuleeko vaiko ei viimemetrien galluppia johdattelemaan äänestäjiä.
...istuvan presidentin puolella koholla? Eli uskottavuus ei kovinkaan korkea.
mitä tarkoitat???
sitten pysyä istuallaan presidenttinä!
Ei ollut ainakaan tämänaamuisessa lehdessä uutta galluppia. Mut vielähän se huomennakin kerkiää.
Vetääkö Helsingin sanomat sitten kokoomukseen päin, sillä onhan Helsingin aluella kokoomus maan suurin puolue?
... puhelinkyselyjä satunnaisesti koko maan alueella,ja väkirikkaille alueille luonnolisesti sattuu enemmän yhteydenottoja kun on äänestäjiäkin enemmän. Joten tämä on luotettava otanta, ja antaa parhaimman mahdollisen tuloksen siitä kuinka kannatus tulee jakautumaan ehdokkaiden välillä.
aion äänestää Niinistöä olivat galluptulokset sitten minkälaisia tahansa.
Ajattelin kuitenkin spekuloida ajatuksella,että jos sunnuntai-aamun Helsingin sanomien etusivulla on uusimmat gallup tulokset ja Niinistö, jota nyt äänestän Vanhasen pudottua pelistä, onkin lisännyt kannatustaan edellisestä saman lehden gallupista, puhumattakaaan että olisi jo ohittanut Halosen.
Niin ei se tuloksen julkaiseminen äänestyspäivän aamuna voi olla vaikuttamatta äänestäjiin.
Kerran jo valinnan tehneet voivat muuttaa kantaansa, samoin epävarmat kääntyvät lähinnä suosiotaan nostaneen kannalle. lisäksi nukkuvista tulee kannatusta lisää enimmäkseeen myös kirivän ehdokkaan taakse.
Eli gallup vie miestä ja naista aivan sananmukaisesti kuin viimeistä päivää.
TÄMÄ ON TOSI!
Voittaja on se joka lätkäisee pöytään viimeisimmän gallupin, ja jos hesari sen teke huomenna vaalipäivänä, on Niinistö niin vahvoilla, ettei kukaan edes arvaa sitä odottaa. Jos taas demarisuosiollinen gallup ohjaa äänestäjiä viimeisimpänä, on Halosen voitto varma.
Toisinsanoen vaalin ratkaisee gallupit ja media, Heistä viimeisin gallup on varma voittaja, ja vaalipäivän iltana myös toinen ehdokkaista julistetaan voittajien joukkoon.
Uskokaa tai älkää, mutta näin se menee.
kirjoittaa perättömiä mihinkään todellisuuteen perustumattomia juttuja. Taas keskustelet itsesi kanssa. HÖLMÖÄ.
Koulussa oli ollut, siis yläasteella äänestys näiden kahden ehdokkaan välillä ja siellä Tarja oli voittanut Saulin aika selvästi vielä. Mutta onneksi He eivät saa äänestää vielä oikeasti.