Liian paljon koulutusta?

Maisterismiehiä on liikaa, mutta kaipa naisiakin, jos uskoo Niinistöä.

Koulutus on siis turhaa!
3114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

liikaa keskinkertaisuuksia aloille, joilla ei ole tarjolla työtä. Tiukemmat pääsyvaatimukset yliopistoihin ja enemmän ammatilliseen koulutukseen!

Ettei tartte ulkomailta hakea työvoimaa.

Äänestä

saadaan maistereille työtä jos 70 % ikäluokasta on maistereita?

Jotenkin tuo korkeakoulutuksen määrällinen lisääminen ja laadullinen heikentäminen tuntuu hassulta.

Ihan kuin jossain sosialistimaassa ennen muinoin... Kiina oli Kulttuurivallan kumouksen aikaan raudan tuotannossa maailman suurimpia.

Tosin tuotettu rauta oli niin heikko laatuista että sillä ei tehnyt mitään.

Jotenkin sama juttu tuntuu vaivaavan Ammattikorkeakoulua... oppilaat tietävät että he eivät valmistuttuaan osaa mitään, työnantajat tietävät että he eivät osaa valmistuttuaan mitään, ja heidän opettajat tietävät että he eivät valmistuttuaan osaa mitään... ja demarit työministeri Filatovin johdolla vaatii että nuoret pitää pakottaa ammattikorkeakouluihin.

Aika fiksu kaveri tuo Sauli Niinistö kun uskalsi kyseenalaistaa tuon hölmöyden.

Koulutuspaikkojen lisääminen ja opetuksen määrän pienentäminen ei tuo todellisia osaajia... kauniita tilastoja kylläkin...

Demareille kauniit tilastot riittää järkeville ihmisille pitää myös muiden tosiasioiden olla kunnossa.

piikkiq

ps. sosialismi on rikos ihmiskuntaa vastaan

Äänestä

Mutta on aivan selvää, että jos yli 80% ikäluokasta valmistuu maistereiksi,ei kaikille ole töitä. Tohtoreitakin valmistuu kuin sieniä sateella. Onko mitään järkeä, että esim. päiväkodin johtaja hankkii tohtorin paperit? Entä 1-2 luokan opettaja. Kyllä koulutus on kärsimässä inflaation. Ammatillista koulutusta pitäisi arvostaa huomattavasti enemmän. Sielläkin tehdään totista työtä tutkinnon eteen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maisterisaines kirjoitti:

Maisterismiehiä on liikaa, mutta kaipa naisiakin, jos uskoo Niinistöä.

Koulutus on siis turhaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu