Allekirjoita vetoomus
Uskonnon opetuksen puolesta
111423
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
en tasan allekirjota.
vittu se oli tuskaa. ja niin turhaa.
ja mitä paskaa siellä opetettiinkaan :P
Missä voin allekirjoittaa vetoomuksen uskonnon opetusta vastaan?
siihen on jo nimiä kertynyt.
50% ihmisistä on keskimääräistä tyhmempiä.
Löytyisiköhän jostain vastavetoomusta?
Vai tarvitaanko sitä ellei tuo idea kaadu?
Entäpä vetoomus uskonnonopetuksen poistamiseksi kouluista? Sehän on kirkkojen ja vanhempien tehtävä. Elämänkatsomustieto on yleissivistävää koulutusta jota kouluissa tulisi tarjota kaikille...
En hyväksy tunnustuksellista opetusta. En allekirjoita.
neljän kristillisen koulun pelastamista, koska valtio on evännyt niiltä yllättäen luvat. Sama on koskenut myös muutamaa steinerkoulua. Kouluthan ovat yksityisiä ja ihmettelen suuresti miksi luvat evättiin ilman että sitä edes perusteltiin.
Nimiä on jo kertynyt yli 26000 parissa kuukaudessa. Vertailun vuoksi adressi kirkon ja valtion erottamiseksi sai reilu 3600 nimeä yli kahdessa vuodessa.
pitäisi edistää?
En ymmärrä, miksi pitäsi vedota sen puolesta, että lähi-idän lammaspaimenten nuotiotarinoita opetetaan nykyajan suomalaislapsille?
Taikausko on taikauskoa, ihan sama minkälaiseen kääreseen se puetaan.
Juuri luin, erästä surullista tarinaa suomalaiseta naisesta, joka oli yhtenä jalkavaimona muslimilla ja kaipasi Suomeen.
Taikausko kuuluu paholaisen toimialueeeseen ja sitä ei tule sekoittaa Jumalan asioihin.
Kristillisyys ja raamatun opetukset luovat terveen pohjan onnelliselle elämälle. Monesti on niin, että kun menetämme esim. terveyden silloin vasta huomaamme sen arvon. Toivon, että kansamme kohdalla ei kävisi näin suhteessa raamattuun ja kristillisyyyteen.
Tilastot synkkenevät sitä mukaa Suomessa, kun kristillisiä arvoja laiminlyödään. Ihmiset vaan ylpeydessään eivät myönnä monesti tätä.
Kuitenkin henkilökohtainen Jumala suhteen löytämänen on kristillisyyden tärkein asia.
Sillä se vasta avaa nämä asiat ja ymmärryksen.
Miten uskoon tullaan? Ja miksi pitäisi?
Jeesus sanoi: "tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi"(Mark.1:15), ihmisen tulee tunnustaa Jumalalle(San.lask.28:13) syntinsä ja rukoilla uskossa anteeksiantoa Jumalalta Jeesuksen kautta, koska Hän kuoli ristillä syntiemme edestä(Joh. 3:16-21). Tälläisen kokosydämisen Jumala uudestisynnytää(Joh.1:12) elävään uskoon eli yhteys Jumalan kanssa alkaa toimia.
Ihminen saa pelastusvarmuuden ja iankaikkisuus
vaihtuu helvetistä - taivaaksi. Tämä ilosanoma on juuri sinua varten, ette synnin pettämänä joutuisi helvettiin.
Koulu ja uskonto on erotettavat. Uskontoa ei pidä opettaa missään koulussa olenkaan, joten tuollaiset koulut on ehdottomasti lopetettava. Jos haluaa oppia uskonnoista menköön seurakuntiin tai kirkkoihin.
vetoomuksen. Minun mielestäni yhteiskunnan kouluista tulisi saada uskonnonopetus pois, mutta luonnollisesti uskonnonvapauteen kuuluu oikeus opettaa uskontoa sitä haluaville. Opettajana en ymmärrä miksi valtioneuvosto vaikeuttaa vähemmistön asemaa. Koulunpito on hyvin pitkäjänniteistä työtä, jonka onnistuminen edellyttää työrauhaa.