MIKSI KOKOOMUS EI KOSKAAN

ehdokkaaksi? Ei nyt, vaan aiemmissa vaaleissa. Kyllä se on niin, että ehdokkaan pitää olla valtiomiesluokkaa ja mieluiten politiikassa ryvettymätön. Anteeksi kerettiläisyyteni, mutta Niinistö ei ole kumpaakaan. Jos Max Jakobson olisi ollut ehdokkaana vaikkapa Ahtisaarta vastaan, niin olisimme nähneet miten mm. vihreät, koko keskusta, suuri osa demareista, kaikki ruotsalaiset ja muut pienpuolueetkin olisivat tulleet hänen taakseen ja meillä olisi todellinen porvarillinen presidentti.

Missä nykyään kasvaa valtiomiehiä? Luxemburgin investointipankki ei tunnu sellaisia poliitikoista kasvattavan. Anteeksi vielä kerran, jos loukkasin jonkun uskoa Niinistöön.
5220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mitä turhaan pyytelet anteeksi oletko jo kokonaan luovuttanut?

Äänestä

..Halonen on sopivasti vasemmistolainen. Siinä kaikki. Mitään ei ole maailmalla tehnyt, mitään ei ole turvallisuuspolitiikassa tehnyt. Työttömyyttä on ollut ja köyhyyttä, ei ole niidenkään poistamisessa edes tuonut esiin itseänsä. Sak:n virkailija, jolla vielä älyttömät sosialistiset periaatteet. Ei koskaan ole tehnyt työtä kuin olemalla vasemmistolainen periaate tavaramerkki eduskunnassa. Sielläkin osallistunut älyttömiin suomenkansan vastaisiin visioihin....

Äänestä

on viisas mies ja perehtynyt kansainväliseen politiikkaan.

Äänestä

Aivan totaalisesti äijät on loppuneet.

Jo monta vuotta sitten. Vanhat kähmyt, kuten Niinistö, Zyskovits, Kanerva pakoilivat vastuutaan, kun puoluejohtajaa valittiin.
Sitten laitettiin Jyrki-boy puoluejohtajaksi.
Maitonaama.
Jyrkillä ei ole ollut mitään kokemusta työn tekemisestä.

Poliittinen broileri.

Marja-äidin huomassa on kehittynyt kokoomuksen puolueohjelma.
Kaikessa rauhassa.

Olisin tahtonut, että "kyky"puolueella olisi ollut parempia vaihtoehtoja presidenttikilpaan.

Äänestä

Olen samoin hämmästellyt kuinka kokoomus on päätynyt Niinistöön, joka on ulkopolitiikassa puhdas amatööri.

Syynä ei ole ainakaan hänen asiantuntemuksensa, sillä hän ei tunne muuta kuin sen pankkityön.

Hän ei tuntemut yritystoiminnassa ajankohtaista teemaa, yritysten yhteiskuntavastuuta, kun Tastula asiasta tiedusteli Punainen lanka -ohjelmassa.

Huippuosaamisessa ja innovoinnissa on kestävän yritystoiminnan perusta.
Maailmalla on Suomi saanut huippupisteet niin peruskoulujen PISA-testeissä kuin tieteellisen tiedon tasossa.

Se on maata kattavan koulu- ja kirjastoverkon sekä eri tasojen ammatillisen ja korkeakoulutuksen kehitätmisen ansiota.
Sen kehittäminen perustui aikoinaan punamultayhteistyöhän ja on ollut viime vuosina keskusta-vasemmistohallituksen talousstrategian kulmakivi.

Sitä on Niinistö kannanotoillaan rapauttamassa.

Hän kiisti koulutuksen merkityksen myös Punainen Lanka -haastattelussa,
jossa hän vaati koulutuksen tason laskua. Hän ei myöskään tuntenut uutta korkeakokulumuotoa, ammattikorkeakouluja.

Niinistö on näköalaton ja häkellyttävän tietämätön, jonka oma koulumenestys paljastaa paljon.
Sauli Ninistön lukiontodistuksen lukuaineiden keskiarvo oli 6,5.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KYSYNYT MAX JAKOBSONIA kirjoitti:

ehdokkaaksi? Ei nyt, vaan aiemmissa vaaleissa. Kyllä se on niin, että ehdokkaan pitää olla valtiomiesluokkaa ja mieluiten politiikassa ryvettymätön. Anteeksi kerettiläisyyteni, mutta Niinistö ei ole kumpaakaan. Jos Max Jakobson olisi ollut ehdokkaana vaikkapa Ahtisaarta vastaan, niin olisimme nähneet miten mm. vihreät, koko keskusta, suuri osa demareista, kaikki ruotsalaiset ja muut pienpuolueetkin olisivat tulleet hänen taakseen ja meillä olisi todellinen porvarillinen presidentti.

Missä nykyään kasvaa valtiomiehiä? Luxemburgin investointipankki ei tunnu sellaisia poliitikoista kasvattavan. Anteeksi vielä kerran, jos loukkasin jonkun uskoa Niinistöön.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu