Puna-armeija hakkasi natsit. Puna-armeija ratkaksi WWII:n.
NEUVOSTOVETERAANIT
Zhdanov
3155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Puna-armeija olisi hävinnyt Saksalle.Venäläiset tunnustavat tämän nykyään itsekin.
NL sai valtavan määrän sotamateriaalia USA:lta toisen maailmansodan aikana ja pystyi siksi lyömään saksalaiset takaisin alueeltaan.
Amerikkalaiset säästivät näin omiensa verta ja nousivat maihin Normandiassa 1944 vasta sitten kun Saksa oli riittävän heikko vastustaja.
Olen keskustellut useiden USA:laisten sotahistorijoitsijoiden kanssa tästä kysymyksestä. Kaikki em. henkilöt olivat sitä mieltä, että Saksa olisi hävinnyt toisen maailmansodan vaikkei tuolloinen NL olisi ulkopuolista apua saanutkaan. Sota olisi toki kestänyt kauemmin.
Muistini mukaan historioitsijat eivät ole viellä ratkaisseet yhtään sotaa. Tuskin tätä tapahtuu lähitulevaisuudessakaan.
Nuijasodasta on jo aikaa ja vielläkin kiistellään (historijoitsijat),että mitä siellä oikein tapahtui. He ovat vain oppineet, että kun kumoaa toisten väitteitä ja keksii alati uusia kuvakulmia pysyy leivänkyrsässä kiinni. Hyvä esimerkki menettelystä ovat oma puolentusinaa arkistonpenkojaamme. Kirja ilmestyy jokaiselta aina joulun allla ja totuus vain hämyyntyy.