KIRJASTOJEN VIHOLLINEN SAULI

Miten voi äänestää ehdokasta, joka yrittää tyhmistää kansaa, ja ajaa kirjastot maksullisiksi. Onko Salella se tarkoitus, että köyhemmät ei voi enää edes sivistää itseään - vain varakkaat voisivat opiskella parempiin ammatteihin? Ja kaikki työttömät, yrittäjiksi vaan..., ken kykenee?!

Vanhat, sairaat, köyhät yms. Niinistö pistää
"pärjäilemään itsekseen". Sale rakentaa meille tosi tasa-arvoista yhteiskuntaa; se joka ei sovi hänen sapluunaansa, se poljetaan maahan. Lisäksi nuoret miehet joutuvat sotimaan minne milloinkin, kun Naton kutsu kuuluu.

Miettikää nyt! Inhimillisyys voittakoon!
Tarja on paras, siis äänestän no. 9

Nea
9214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Häh?

Äänestä

Pitasko sunkin ekax lukea mita on sanottu ja mita ei, eika puhua taalla paskaa. Sa tuskin olet paljon lukenut, kun et edes tieda mista kirjoitat taalla. Ei paljon nopeemmin vois jaada kiinni, etta kyseessa on sellainen moukka itse, joka ei ole lukenut, kun ei edes tieda haastatteluja ehdokkaista.

Äänestä

Kupi sinusta on tärkeämpi? Se on 3 ny ja sillä sipuli.

Äänestä

LUE ENEMMÄN LUULET VÄHEMMÄN

Äänestä

ystävä on presidenttiehdokas Niinistö. Kiitämme häntä siitä.

Äänestä

Jees. Taas Halosen leiristä aika likainen veto.

Tuossa Niinistöltä kysyttiin teoreettisessa tilanteessa, että kummasta hän leikkaisi, kirjastopalveluista vai jostain tärkeämmästä. Tällaista hän ei ole todellisuudessa joutunut tekemään, tuo siis pelkkää pohdintoa.

Muutenkin Niinistöstä on varmaan jäänyt paskan jätkän kuva niiden oikeiden päätösten takia, joita hän suoraselkäisenä miehenä joutui tekemään kun olimme ahdingossa.

Äänestä

meinaa kirkastua millään. Sinulle pitäisi tehdä rautalanka malli. Säästä laakereita ja pysätytä väkisin se levy jos se on jäänyt päälle.

Äänestä

Oli kaiken päälle paljastavaa Niinistön menettelytavoista että hän yritti kampanjan alussa kiistää koko tapahtuman vuodelta 1997.

Tarkistin Suomen Kirjastoseuran sivulta asiaa enemmän. Siellä toiminnanjohtaja Sinikka Sipilä selostaa, että tästä asiasta on tullut paljon kyselyita Kirjastoseuraan. Hän kertoo tapauksesta seuraavaa:

"Arkistoistamme löytyi tietoa silloisen valtionvarainministeri Sauli Niinistön lausumasta, jonka hän esitti radion ruotsinkielisessä Aktuellt -ohjelmassa 4.12.1997. Niinistö sanoi näin:"Välillä jää miettimään, että onko sitten niin, että ihminen, joka sairastaa, maksaa siitä jonkin verran, mutta lukeminen on maksuton palvelu. Enpä tiedä, mistä tuollainen rajanveto hakisi oikeutuksensa."

Suomen kirjastoseuran hallitus tyrmäsi ajatuksen kirjastopalvelujen maksullisuudesta tuoreeltaan 5.12.1997 silloisen puheenjohtajansa europarlamentaarikko Mirja Ryynäsen johdolla. Laaja kansalaiskeskustelu käynnistyi välittömästi ja jatkui kaksi kuukautta tiedotusvälineissä.
Kansalaisten viesti päättäjille oli selvä : kirjastopalvelut on pidettävä maksuttomina."

http://kirjastoseura.kaapeli.fi/etusivu/lehti/keskustelu?modeyksi=yksi&teksti_id=5623

Aivan kuten täällä on muisteltu, Niinistö oma-aloitteisesti asetti vastakkaain terveyspalvelut ja kirjastojen käyttömaksut. Hän ei ollut perehtynyt ehdotuksensa seuraamuksiin eikä muutoinkaan asiaan. Kuten tunnettua, hän itse pitää koulutusta ja sivistystä ennen kaikkea talouden välikappaleena ja tuloksen tekemisen välineenä.

Niinistön talousasiantuntemuksen asettaa kyseenalaiseksi hänen ymmärtämättömyytensä, ettei kirjastoon saada käyttömaksuilla tuloja. Kirjastoa vain lakataan käyttämästä, sillä suurimmat käyttäjäryhmät ovat varattomai lapsia, nuoria ja opiskelijoita.

Snellmanista alkaen on Suomessa ymmärretty, että koulutuksella, opiskelulla ja sivistyksellä on lisäksi merkitystä myös arvona sinänsä. Koulunkäynti, lukeminen ja osallisuus kaikesta siitä arvokkaasta perinnöstä, jonka ihmiskunta on luonut, kuuluu kaikille ihmisille.

Tämä on maksuttomien kirjastojen perustelu, josta Niinistöllä ei ollut tietoa. Ei silloin eikä nyt.

Äänestä

Mitä tekemistä presidentillä on kirjastojen kanssa? Ei yhtään mitään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nea kirjoitti:

Miten voi äänestää ehdokasta, joka yrittää tyhmistää kansaa, ja ajaa kirjastot maksullisiksi. Onko Salella se tarkoitus, että köyhemmät ei voi enää edes sivistää itseään - vain varakkaat voisivat opiskella parempiin ammatteihin? Ja kaikki työttömät, yrittäjiksi vaan..., ken kykenee?!

Vanhat, sairaat, köyhät yms. Niinistö pistää
"pärjäilemään itsekseen". Sale rakentaa meille tosi tasa-arvoista yhteiskuntaa; se joka ei sovi hänen sapluunaansa, se poljetaan maahan. Lisäksi nuoret miehet joutuvat sotimaan minne milloinkin, kun Naton kutsu kuuluu.

Miettikää nyt! Inhimillisyys voittakoon!
Tarja on paras, siis äänestän no. 9

Nea

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu