+20 eurolla

Saimme joululahjaksi 20 euron lahjakortin Alkoon ja äidin/anopin 60-v. syntymäpäivä lähestyy. Kortistahan ei mitään maksesta takaisin, joten mitä yli 20 euron kuohuviiniä suosittelisitte? Hintahaarukka siis siinä 20-30 euroa 0.75 l pullosta.
3705
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Miksi et katsoisi itse Alkon nettisivujen tuotehausta? Muutamalla hiiren klikkauksella löytyy vaikka mitä tietoa. http://www.alko.fi

"Kaksikymmentä vaan ei kolmekymmentä" euroa maksavat kuohuviinit/samppanjat ovat:

589757
Segura Viudas Brut Reserva Heredad
0,75 l
22,00

008593
Bonnaire Brut Tradition
0,75 l
22,90

582897
Blondel Brut Carte d'Or
0,75 l
23,00

554857
Antica Fratta Franciacorta Brut
0,75 l
23,50

008651
Jeanmaire Brut Cuvée Veuve Hennerick
0,75 l
23,90

008662
Nicolas Feuillatte Brut
0,75 l
27,90

008646
Victoire Brut Millésime
0,75 l
28,30

Noista Bonnaire, Blondel, Jeanmaire, Nicolas Feuillatte ja Victoire ovat aitoja samppanjoita. Niistä olen juonut vain Nicolas Feuillattea, joka oli lentoyhtiö Air Francen valinta lennoilla tarjottavaksi samppanjaksi. Hyvinkin kelvollista hintaluokassaan.

En epäile, etteivätkö nuo muutkin yli kahdenkympin kuohuviinit olisi hintansa väärtejä! Jotain italialaista Franciacortaa olen joskus juonut enkä pahakseni pannut ollenkaan – en vain muista, oliko kyseessä sama Antica Fratta Franciacorta Brut jota Alkossa on nyt tarjolla.

Muutama euro päälle kolmenkympin, niin alkaa löytyä nimekkäämpiäkin samppanjoita.

Äänestä

Espanjalainen kuohuviini Freixenet (-Cordon Negro Brut) on vallan mainio "köyhän miehen samppanja" – minulle ainakin maistuu!

Sitä saa komean 1,5 litran magnumpullon hintaan 17,58 euroa.

http://www.alko.fi/www/wwwBachus.nsf/viewAll/008963?opendocument

Kun maksaa 20 euron lahjakortin lisäksi 67 senttiä, niin saa 1,5 litran pullon lisäksi 0,2 litran maistipullon samaa kamaa. Jos kaivaa kukkarostaan omia mukaan 5,92 euroa, niin kylkiäispullo on jo täyden 0,75 litran normaalipullon kokoinen.

Äidille/anopille tosi iso ja itselle vähän pienempi - eikös siinä olisi ajatuksen tynkää?

Äänestä
  • Kiitos, juuri tällaista vastausta kaipasin. Olin toki itse selannut Alkon sähköisen luettelon läpi tuossa hintaryhmässä, mutta se on vain spammia - halusin nimenomaan alan ihmisten omien kokemusten pohjalta suosituksia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuohuviiniä? kirjoitti:

Saimme joululahjaksi 20 euron lahjakortin Alkoon ja äidin/anopin 60-v. syntymäpäivä lähestyy. Kortistahan ei mitään maksesta takaisin, joten mitä yli 20 euron kuohuviiniä suosittelisitte? Hintahaarukka siis siinä 20-30 euroa 0.75 l pullosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu