Kaikki näyttävän olevan yhtä mieltä siitä, että Niinistön saama 50% osuus vaalipäivän äänistä oli jonkinmoinen loppukiri. Onko kukaan kuitenkaan tutkinut, ketkä antavat äänensä ennakkoon aktiivisimmin?
Kepun kannattajat eli maanviljelijät eivät koe niin suurta tarvetta ennakkoon äänestämiseen kuin suuremmissa kaupungeissa asuvat. He käyvät äänestämässä vaalipäivänä.
Loppukiri tuntuu olevan pelkkä harha.
Kepun kannattajat eli maanviljelijät eivät koe niin suurta tarvetta ennakkoon äänestämiseen kuin suuremmissa kaupungeissa asuvat. He käyvät äänestämässä vaalipäivänä.
Loppukiri tuntuu olevan pelkkä harha.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Suomessa on kai tällä hetkellä reilusti alle satatuhatta maanviljelijää joten en usko että heidän käyttäytymisensä tätä selittää. Monien maaseudun asukkaiden taas voisi kuvitella äänestävän ennakkoon jo välimatkojenkin takia. Ennakkoonhan voi äänestää missä tahansa ja harvaan asutulla seudulla matka varsinaiselle äänestyspaikalle voi olla pitkähkö.
Niinistö ei uskonut neuvoani että se "Porvari" sloukan tule unohtaa ja käyttää Oikeisto sloukania sillä moni pienituloinen oikeistolaisesti ajatteleva kavahtaa Porvari sanaa ja sen merkitystä, uskokaa vain Kokoomukselaiset pois tämä kehotukseni. Sana Porvari on osaksi Vasemmiston haukkuma sana ja se merkitsee myös suuri tuoista ja varakasta ihmistä. Näillä poliittisilla sanoilla on myös merkityksensä. Niinistö olisi ollut hyvän näköinen ja viisas mies mutta sanon vaalikeskustelu meni osaksi juuri näillä nato ja porvari sanojen merkityksillä pieleen. TV 1 ja Mainos TV toimi temarien puolesta tällä oli suuri merkitys. Lehdistö ei osannut keskustella asioista joita nämä kaksi vaihtoehtoa merkitsivät.
asialla. Ja sitten ihmetellään ku ei mene läpi.