Onko totta että helluntailaisten mielestä mm. new age ja vaihtoehtoiset hoitomuodot ovat saatanan palvontaa? Perusteluja myös, että voin uskoa vastauksenne. Ovatko kaikki helluntailaiset tätä mieltä? Saavatko helluntailaiset edes keskustella mistään mikä voisi olla saatananpalvontaa?
helluntailaisuudesta
kysymys
8440
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hellareiden mielestä kenelläkään heidän lahkoonsa kuulumattomalla ei ole asiaa taivaaseen.. onko sillä siis niin väliä, mikä on saatanan palvontaa ja mikä ei, kun lopputulos on kuitenkin sama?
"Hellareiden mielestä kenelläkään heidän lahkoonsa kuulumattomalla ei ole asiaa taivaaseen.."
viitsis puhua paskaa julkisella palstalla.
paikkaansa alkuunkaan! tiedat ettei se ole totta. jos et, niin nyt tiedat. hellarit nimenomaa painottavat sita, etta kaikki jotka ovat uskossa jeesukseen, paasevat taivaaseen, kuului mihin tahansa ryhmaan.
.. joista puhuu.
Mikä ilo on tulla riehumaan uskontofoorumiin ja levittämään mitä sattuu "tietoa" uskonnoista?! Oon ite lesta, ja ei voi ku ihmetellä ihmisten mielikuvitusta, kun lukee näitä käsittämättömiä juttuja täältä. Tilanne meidän osalta on vähän parempi nyt, mutta onko seuraavaksi hampaissa helluntailaisuus?
Missä on ihmisten suvaitsevaisuus? Eikö jokainen saa uskoa omassa pienessä päässään niin kuin haluaa?
new age on hoitomuoto? tarkenna, niin osaan selittaa.
kyllahan sita keskustella saa saatananpalvontaan liittyvista asioista jos jotain kiinnostaa. ei se ole mikaan tabu.
En tarkoittanut new agea hoitomuotona, vaikka sitähän se syvemmin ajateltuna myös on. New agella tarkoitin kaikkea ns. modernia spirituaalista ajattelua tai toimintaa kuten astrologiaa, joogaa, meditointia, positiivista ajattelua jne., jotka ovat itseasiassa ikivanhoja tai vain uudelleensynnytettyjä ja muokattuja vanhoista, usein itämaisista, kansanviisauksista.
en paljoa tieda new agesta, mutta tiedan, etta helluntailaiset eivat pida sita hyvana, koska se on tavallaan aivan oma uskontonsa joka ei pohjaudu raamatun opetukseen.
siina on kylla joitain hyviakin asioita, niinkuin kaikissa uskonnoissa on, esim. positiivinen elamanasenne. kun on positiivinen asenne elamaan, saastyy monelta stressilta.
en ole kylla varsinaisesti kuullut, etta helluntailaisuus pitaisi new agea saatananpalvontana, mutta harhaoppina kyllakin.