Kuultuani tämän tositapahtumiin perustuvan tarinan olen joutunut radikaalisti muuttamaan käsitystäni uskonnollisista ihmeparanemisista.
Eräs suomalaisen herätyslahkon pitkäaikainen jäsen oli sairastunut vakavasti ja ollut jo viikkokausia masentuneena sängyn omana.
Teologisen koulutuksen saanut sairaala pastori päätti pistätyä lohduttamaan potilasta.
Pastori avasi Raamatun ja luki :"Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka toinen päivä maailman loppuun asti."
Kalpea potilas muutti hetkessä värinsä punaiseksi ja reippaasti vaahto suunpielestä pursuten riuhtaisi itsensä johdoista irti ja hyppäsi pastorin kurkkuun kiinni: "Ei se noin mene, ei siinä noin sanota, valehtelija!" Vahtimestari ja neljä hoitajaa tarvittiin väliin ennen kuin äkisti virkistynyt potilas saatiin pois pastorin kimpusta.
Näin elävöittävä voima Raamatun sanalla voi olla uskovaiseen. Helleluja!
Ihmeitä tapahtuu!
7
610
Vastaukset
- pirjo1002
MIksi on niin vaikea uskoa Jeesuksen parantavan sairaita. Olen itse läheltä seurannut vaikean psyykkisesti sairaan läheisen kammapilua, jossa ei lääkärit antaneet mitään toivoa paranemisesta. Ehkä kaupassa voi joskus käydä.
Ha yhtenä pienenä hetkenä hän parani. Kyllä se koville ottikin uskoa kun hän sanoi, että onkin terve. Noin vain.
Siitä on nyt noin 20 vuotta ja edelleen on terve ja todistaa Jeesuksesta.
Eivät huolineet edes sairaalaankun meni lomalta. - ......
Olin koittanut jo kaikki keinot voodoosta kalevalaiseen jäsenkorjaukseen. Sairauteni oli vienyt minulta kädet ja silmät. Kädet jouduttiin amputoimaan ja silmät valuivat liemenä rinnuksille.
Olin jo itsemurhan partaalla, mutta viime hetkessä näin piirongin laatikon läpi kimaltelevan raamatun! Luin raamattua yhtäjaksoisesti 6 vuorokautta. Kun olin lukenut viimeisenkin sanan huudahdin "Amen! Halleluja!" ja huomasin kuinka käteni ja silmäni olivat kasvaneet takaisin!- marwin2
Ei tarvitse pilkata. Jos et osaa tosissasi kirjoittaa mitään asiallista, niin voitpa olla hiljaa.
- M@k3
marwin2 kirjoitti:
Ei tarvitse pilkata. Jos et osaa tosissasi kirjoittaa mitään asiallista, niin voitpa olla hiljaa.
Oli ilmeisesti se ettei mitään noita ihmeparantumis juttuja ole kirjoitettu totuuden hengessä.
Motivaatio niihin voi olla ollut hyvä mutta ei kuitenkaan totuus.
Voit yrittää itse parantaa vaikka kaikkein pienimmän haavan jonkun sormesta rukoilemalla kontillasi sydämesipohjasta ja huomata ettei tässä todellisuudessa mitään tapahdu.
- juutas
Sain tuossa kerran leipää leikatessani haavan sormeeni. Verta tuli ja jouduin laastaroimaan. Rukoilin oikein kovasti pari viikkoa haavan paranemista, niinpä se pian olikin kadonnut kokonaan. Ei jäänyt edes havaittavaa arpea. Kyllä se ihme oli.
- Canopus
Mikä tahansa on mahdollista kun uskoo oikein kovasti. Joskin tällaisella itsepetoksella voi olla huonojakin seurauksia, kuten tällä palstalla voi huomata.
- siino
Minäkin koin todellisen ihmeparantumisen viime viikolla. Oli hirveä flunssa: kurkku kipeä, kuumetta. Vain muutamaa päivää myöhemmin olin jälleen terve, vaikka en edes rukoillut. On tämä ihme!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1774995Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184376Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522501
- 271919
- 221747
- 341733
- 651719