pitääkö paikkansa että amurin kouluun oltas perustamassa englanninkielistä ekaluokkaa. pitäskö ekaluokkalaiten kävellä kaupungin läpi toiseen kouluun johon matkaa 2km.
AMURIN EKALUOKKA
kummi-setä
6451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pitää ja kävely onkin terveellistä. Olen myös itse menossa tuohon kouluun aloittaakseni ekaluokan.
lehdistä lukenut.Tyhjentäviä perusteluita kyllä asiaan kaipaisi varmaan monikin?Kuulostaa todella ääliömäiseltä,että koulun vieressä asuva pikku ihminen joutuisi lähtemään kilometrien päähän taapertamaan,joidenkin etuoikeutettujen englanninkielisen luokan vuoksi!Ensin suomalaisille opetetaan äidinkieli ja sen opittuaan muita kieliä tarpeen mukaan.Muut maahanmuuttajat/pakolaiset taipukoon tähän,tai voivat aivan hyvin poistua maastamme.Maassa maan tavalla,kyllä jämpti on niin.
Huvittavin koulujohdon päätökselleen esittämä puolustus oli, että onkiniemessä ja santalahdessa asuville lyhyin matka olisi pispalan kouluun ! niin, onhan se viivottimella linnuntietä mitaten. Helikopterillako lapset pitää kouluun kuljettaa?
Myös se, että amurin alueen ekaluokkalaiset ripoteltaisiin ympäri kaupunkia eri kouluihin on käsittämätöntä järjen köyhyyttä.
Tarvitaanko Tampereelle elitististä englanninkielistä koulua?? Ympäristökunnista kärrätään puhtaasti suomenkielisiäkin lapsia Amurin kouluun kasvamaan kovin "kansainvälisiksi" Perustakoot yksityiskoulun ja maksakoon kunnon lukukausimaksut!
Jos englanninkiellistä opetusta tarjottaisiin VAIN sitä oikeasti tarvitseville, eli sellaisille lapsille jotka ovat joko kaksikielisestä perheestä tai aiemmin ulkomailla kansainvälistä koulua käyneitä, riittäisi varmasti "tilaa" myös oman alueen tavallisille lapsille. Tilanpuutteen vuoksihan lapset ollaan ripottelemassa ympäri kaupunkia ja toisaalta yhdeksi syyksi siihen, etei Amurin kouluun perusteta ekaluokkaa mainitaan se, että ikäluokka on pieni ja lapsia ei ole riittävästi....
Olen itse käynyt tuota Amuria 4:nen,5:nen, 6:nen ja ja sitten osittain 7/8 luokat.Tyttäreni kävi ala-asteet ja muut,ennen,kuin siirtyi "relluun" lukioon..Tehkää tästä vaikka joukkovalitus EU tuomio istuimeen,sen pitää jo tehota moiseen "evervaltaan"! Harmittaa melkoisesti meikäläistäkin tuollainen epäoikeuden mukaisuus,mitä kaupungissamme nyt harjoitetaan.Vaikka ei ole enään koulu ikäisiä lapsia.Nyt,sitten otetaan/otan selvää,kuka kaupunginvaltuutetuista ajaa tälläistä asiaa ja ne henkilöt tekevät poliittisen itsemurhan tukiessaan lapsiperheiden sortamista.Sori,että vähän lämpenin,mutta toivon,että muutkin nousevat barrikaadeille,moista mielivaltaa vastaan?Olen puhunut!
Liikkeellä oli vetoomus, jossa haluttiin säilyttää suomenkielen opetus Amurin koulussa. Laitoin nimeni. Pitäähän Suomen kieli säilyttää.
Itse olen myös tuon vetoomuksen allekirjoittanut. luulen että se on mahdollista allekirjoittaa edelleen, ainakin Amurin Siwassa on lista kassalla, joten ahkerasti nimiä listaan hyvän asian puolesta!