Islam rajaa vapautta ja rajoittaa moniarvoisuutta
Islam on haaste länsimaiselle demokratialle kuin päinvastoin, sanoo islamilaisuuden tutkija Suomessa.
Pitääkö islamilaisuus sitten kieltää Suomessa? Miettikää
- Valintojen vapaus on kasvanut länsimaissa niin laajaksi, että käsitys oikeasta ja väärästä saattaa hämärtyä. Islam tarjoaa selvät rajat sille, mikä on sallittua ja mikä kiellettyä. Suomessa rajat asettaa laki,se mikä ei ole kiellettyä on sallittua!!!
Onko islamilaisuus sitten hurskastelua???
Siihenpä heitän erään Yhdysvalloissa asuvan imaamin, islamilaisen oppineen arvion länsimaisesta yhteiskunnasta. Imaami kuvaa hyvin sitä, miten muslimit näkevät oikean ja väärän rajankäynnin lännessä: "Ensin hyväksymme naisten esiintymisen julkisuudessa, sitten seurustelun ja sukupuolten välisen kanssakäymisen, sitten esiaviolliset suhteet ja avoliitot, sitten hyväksymme avoimen homoseksuaalisuuden ja seuraavaksi homoseksuaaliset avioliitot. Missä ja milloin pysähdymme?" imaami kysyy.
Imaamin käsityksistä voi olla monta mieltä, mutta se osoittaa, mitä hän ajattelee länsimaisesta moniarvoisuudesta. Monien muslimien mukaan sallitun ja kielletyn raja on tullut niin lännessä niin suhteelliseksi, että se on itse asiassa kadonnut!
Pidän tekosyynä ja todellisen vihanlietsonnan purkauksena Muhammed- sarjakuvista nostettua kohua. Islamin todelliset kasvot paljastuu koko kohussa: VIHAA TAPPAMISTA JA TOISTEN ALISTAMISTA uskonnon varjolla!
Islamin todelliset kasvot
4
372
Vastaukset
- sitä itteensä
Ei ole imaamit koskaan nousseet oikeasti vastustamaan islamväkivaltaa. Voisi kuvitella, että kun uskontoa käytetään jatkuvasti väkivallan savuverhona, niin uskovaiset aktiivisesti ja koko ajan pyrkisivät tekemään eroa itsensä ja terroristien välillä. Asia ei kuitenkaan ole näin. On turha sanoa, että islam olisi rauhan tai suvaitsevaisuuden uskonto. Kaikkea tietysti suvaitaan, kunhan ollaan juuri samaa mieltä kuin itse ollaan. Muilta otetaan henki pois.
- osoittaa kaiken todeksi
ISLAM on sodan ja tappamisen kannalla.
Pelkästään tämä kohu osoittaa se... - ogge--
Niin mitähän mieltä tämä amerikassa asuva imaami on mieltä näistä lähes alaikäisten tyttöjen hirttotuomioista?
Islam on asettanut sellaisen "rajan" että likka naimisiin jäjestetysti minkälaisen röhväkkeen kanssa tahansa,jos karkaa niin henki pois.
Kuulostaa hyvin sairaalta tuollaisen salliva yhteiskunta.Siihen perään paheksuvat kun meillä sallitaan homoliitot....häpeäisivät. - vastuu seurauksista
Alistaminen ja ala-arvoinen kohtelu herättää vihaa. Jos ajatellaan, että Me oltaisiin Ne ja Ne olisivat Me.
Mitä keinoja käyttäisimme että meitä kohdeltaisiin oikeamielisesti?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2599658K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1675422Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1555055PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *624721- 1822204
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.112145Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell2991766- 881488
- 151135
- 411083