Tosi on se Jeesuksen sana, että viimeisinä päivinä tulee uskosta luopumista ja pilkkajia.
Niitähän tämä palsta vilisee, vaikka onkin Jeesus palsta. MItä ihmettä he täällä tekevät, varmaan Jeesus kiinnostaa, vaikkei tohdi sanoa.
Tullaan sitten pilkan lomassa kurkistamaaan, että jos sittenkin.
Ei yhtään aiallista sanottavaa. Jeesus sanoo myös, että mitä on sinun sydämessäsi, niin sitä sinä tunnustat suullasi.
Niitähän tämä palsta vilisee, vaikka onkin Jeesus palsta. MItä ihmettä he täällä tekevät, varmaan Jeesus kiinnostaa, vaikkei tohdi sanoa.
Tullaan sitten pilkan lomassa kurkistamaaan, että jos sittenkin.
Ei yhtään aiallista sanottavaa. Jeesus sanoo myös, että mitä on sinun sydämessäsi, niin sitä sinä tunnustat suullasi.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Apostoli Paavali sanoi olevansa entinen pilkkaaja (1Tim.1:13). Onko niin, että monista tämänkin palstan pilkkaajista tulee innokkaita uskovia? Uskoon tultuaan pahimmat pilkkaajat innostuvat saarnaamaan Jeesuksesta aina ja kaikkialla ja kaikille. Voimme siten kohdata heitä kaduilla, ostoskeskuksissa ja metrossa jakamassa pelastuksesta kertovia traktaatteja.
Kasvot innosta hehkuen he kertovat synnissä eläville Jeesuksesta, Pyhällä Hengellä täyttymisestä ja kielilläpuhumisen lahjasta!
Pyhässä vihassa he heittävät "paholaisen sontaluukun" roskikseen, eivätkä illat enää kulu tämän maailman renkutuksia kuunnellen,vaan Raamattua lukien ja polvirukouksessa.
Joten siunatkaa pilkkaajia, heistä nousee tulevaisuuden uskon sankareita, evankeliumin puolustajia ja sielujen pelastajia!
Olen työssä yläasteella ja takavuosina olin suorittamassa välituntivalvontaa. Lähestyin nurkkaa, missä tupakoitsijat kokoontuivat. Satanismista kiinnostuneet mustiin pukeutuneet nuorukaiset suhtautuivat aika kärttyisästi saapumiseeni. Halusivat pelotella uskisopen pois. Yksi heistä sanoi minulle tähän tapaan: "Musta tulee murhaaja ja tapan sut, jos et lähde käveleen". Vastasin nauraen: Ei kun susta tulee radikaali Jeesus-fanaatikko, ja ihmisiä pelastuu ja paranee sun kautta!
Poika oli aika raivona, mutta jatkossa moikkasi aina kaupungilla, kun näki minut ja tuli joskus juttelemaankin. Eihän sitä koskaan tiedä, vaikka sanani kävisivätkin toteen.