Adventtiliikkeessä ilmenevät Raamatun totuudet Jeesuksessa Kristuksessa, sillä hänen kauttaan profetian henki on ilmoittanut asiat sanansaattajalleen Ellen Whitelle. Jeesus on adventistien auktoriteetti, kaikessa seuraamme yksin häntä. Mutta uskomme myös hänen suoraa ilmoitustaan profetian hengen kautta, siihen Raamattu kehottaa: profetoimista älkää halveksuko! Tutkiva tuomio on juuri yksi lopunajan merkittävimmistä raamatullisista löydöistä. Jeesus tahtoo että olemme selvillä hänen työstään Taivaallisessa Pyhäkössä, sillä meidän asiamme ovat siellä käsittelyssä. Kun jokaisen uskovan asiat on ratkaistu, Jeesus voi saapua noutamaan omansa palkka mukanaan. Laittomuuden tekijät ja nimikristityt jäävät tääs tapauksessa ulkopuolelle. Kaikki nämä asiat esiintyivät jo maallisen pyhäkköpalveluksen aikana joka oli taivaallisten kuva. Itse taivaalliset puhdistetaan paremmin kuin härkien tai kauriiden verellä!
Adventtiliike kohtaa vastustusta vain paholaisen joukoilta. Tämäkin foorumi on saanut paholaisen joukot takajaloilleen. Täällä julistetaan Jumalan totuutta ja sitä paholainen ei voi sietää. Nimimerkkejä varastetaan ja niiden turvin kylvetään epäsopua ja hämmennystä. Tämä juuri on paholaisen taktiikka: sotkea totuus niin ettei ihmiset tietäisi enää että mikä on totta ja mikä tarua. Mutta jokainen vilpitön etsijä löytää Jeesuksen. Myös Timo Flinkiä vastaan hyökätään rajusti koska hän julistaa puhdasta evankeliumia. Ihmisiä pelastuu ja paholainen menettää saaliitaan. Se raivostuttaa häntä ja hän käy ympäri kuin kiljuva jalopeura, etsien kenet voisi niellä. Tätä se suuri taistelu pohjimmiltaan on: taistelua ihmisieluista. Kenen puolella sinä tahdot seistä? Totuuden ja Jeesuksen vai valheen ja saatanan?
Taistelua sieluista
6
443
Vastaukset
- kolme enkeliä
Tunnustakaa suntinne ja tehkää parannus.Ottakaa Ellen Witte vastaan niin te saatte armon .
Opikaa hänestä ja tulkaa hänen opetulassikseen.- pyhä soturi
Katos pirukin iski jälleen! Oletko kenties muhamedin jälkeläinen jihadia suorittamassa?
Ette te ole yksistään evankeliumia julistava liike. Kaikkihan teidät tuntee mitä olette edustamassa. Teistä tulee mieleen mormoonien ja jehovantodistajien lahkot, just samat piirteet omaatte. Profeettaanne elleniä tarjoatte! että häntä seurattaisiin.
EGW:n ympärille tahdotte jokaisen.
Muut Kristilliset kirkot ja seurakunnat haluavat porukat Jeesuksen ympärille.
Sinun käsityksissä on EGW:n tapaan täydellinen dualistinen asetelma, ja siksi olet niin epävarmalla ja rauhattomalla pohjalla uskossasi.- ehdotus
Tämä palsta on mennyt sellaiseen malliin että olisi muilta viisainta jättää kommentoimatta adventistien aloituksiin.
He julistavat mita julistavat ja lisäävät vain vettä myllyynsä jos osallistuu heidän keskusteluunsa.
Valitettavaa, mutta ilman sheriffiä he tekevät mitä tahtovat.
[][][] profetian henki on ilmoittanut asiat sanansaattajalleen Ellen Whitelle. Jeesus on adventistien auktoriteetti, kaikessa seuraamme yksin häntä.
Mutta uskomme myös ... [][][] (3-e)
Kaikki Ellenin jälkeen tullet profeetatko vääriä?
Siksikö ettei KUKAAN heistä yhdy vähääkään ellen-profeettanne näkyihin.Adventismi on ollut eksytystä alkuhetkistään asti.
http://uskonasioita.blogspot.com/search/label/milleristit
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja13314347Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va305962SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545535Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3054379HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.394137"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1073681Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant63602Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan243564Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan632665Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.931448