Tukekaa Tanskaa

Nyt ne hyppii silmille taas..suuri osa islamin uskoisista ei edes tiedä mistä on kyse. Suurin uhka ns länsimaille näyttäisi olevan islaminuskoiset, ovat sotkeneet politiikan ja uskonnon. Jos me ei yhdistytä ja tueta toisiamme esim Tanskaa, olemme pian kusessa ja syvällä. Nämä ns uskovaiset ovat soluttautuneet lähes joka maahan, kiitos avoimen pakolaispolitiikan.
Lehtiväki voisi nyt peräänkuuluttaa sitä sananvapautta...taitaa olla paska housussa! saavat retostella ja haukkua pientä ihmistä mielin määrin, sananvapauden nimissä. se lehtiväestä..
Tuen omalta osalta "sananvapautta" ostamalla Tanskalaisia tuotteita!
181432
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

ja Nato-maa. Itte ovat soppansa keittäneet, itte sen latkikoon. EVVK!

Tanskassa jyllää muuten oikeistolaiset voimat, olisiko Sauli johdattanut meidät vastaavaan tilanteeseen?

Äänestä
  • Tanska osoittaa hienosti oman riippumattomuutensa muista. Suomi ei tuohon pysty. Lammasmaiset suomalaiset ovat olevinaan jotenkin erityisen sosiaalisia, kaikkea ollaan hyväksymässä. Ei hyväksytä esim. rasismia; kehoitan suomalaisia poikkeamaan vaikka pariisin mustissa kaupunginosissa, jos uskallatte.

    Rangasitus tulee myöhemmin. Yli-sosiaalisuus ja sinisilmäisyys vaihtuu hetkessä mustavalkoisuudeksi, mutta silloin on jo myöhäistä.

    Äänestä

Tuen suomalaista työllisyyttä ostamalla suomalaisia tuotteita. Kehitysapua Tanska ei sivistyneenä länsimaana meiltä kaipaa.

Muuten tanskalaisille toki sympatiani.

En silti ihmettelisi, jos Tanskan meijerituotannon missio suuntautuisi lähikuukausina myös Suomen markkinoille aika huokeaan hintaan.

Äänestä

tuen tanskaa ja muita kristittyjä länsimaisia demokratioita...saa nähdä koska mein tavja ja eki tuomioja tunnustavat "väriä"

Äänestä

Boikotoikaa tekin!

Äänestä
  • Tänään ostin eka kerran Arlaa ja muslimien takia. Heja Danske!

    Äänestä

Ties miksi itseään nimittävät ainoat oikeauskoiset haluavat että koko maailman kumartaa heidän kuvilleen.

Kohta kumarrat sinäkin.

Äänestä
  • Tanskan islamilaiset suuttuivat pilapiirroksista ja vaativat anteeksipyyntöä. Lehden kulttuuriosaston johtajan mukaan Tanskassa on lupa irviä yhtä lailla uskonnollisia henkilöitä kuin politiikkoja. Kulttuuriosaston johtaja sanoo: ” Muslimit vaativat anteeksipyyntöä, mutta eivät he itse asiassa sitä halua, vaan kuuliaisuutta”.

    Islam tarkoittaa alistumista.
    Muslimi tarkoittaa sitä joka alistuu islamin alle.

    Äänestä

Sen mitä minä tiedän asiasta, on ihan oikein tanskalaisille. Pitäisi osata käyttää järkeään eikä loukata muita, varsinkin uskonto on sellainen josta EI tehdä pilaa.

En tue Tanskaa.

Äänestä
  • Uskonnosta ei tehdä pilaa kunhan vain on Islam...muista saa tehdä pilaa?
    Ja varsinkin muslimi saa tehdä pilaa muista ja varsin raakaa?

    Toisekseen...Jos jokin lehti julkaisee pilapiirroksen niin Arlanko vika se on?
    Samalla logiikalla meidän kuuluisi boikotoida kaikin tavoin jokaista muslimia koska jotkut heistä jatkuvasti syyllistyvät vaikkapa Eurooppalaisten uhkailuun...

    Äänestä

  • oikeat tanskalaiset ovat kuin ruotsalaisia ja suomalaisia ja norjalaisia . mutta tanskalaisten media ja valtio ovat sionistin käsissä .

    Äänestä

  • huono pila oli . kirjoitti:

    oikeat tanskalaiset ovat kuin ruotsalaisia ja suomalaisia ja norjalaisia . mutta tanskalaisten media ja valtio ovat sionistin käsissä .

    Heh, he. Tiedätkö paljonko maailmassa on juutalaisia??

    Kerronpa sinulle, vain 14 miljoonaa.

    Tietätkö paljonko maailmassa on muslimieja?

    Kerron sinulle, 1 314 miljoonaa.

    Tiedätkö kuinka paljon maailmassa on arabeja?

    Kerron taas sinulle 200 miljoonaa.

    Jos väität, että Tanska on siionistien (eli tietyllä tavalla ajattelevien juutalaistan) käsissä, niin olet varsinainen pölkkypää. Miten näin pienellä ihmismäärällä otettaisiin maailmaa haltuun?? Ennemin voisi väittää, että Tanska on muslimien hallussa tai arabien hallussa.

    Taidat olla rasistinen arabi tai sitten arabipropagannan uhri?

    Kyllä jokaisen uskonnon ja politiikan täytyy kestää pientä pilkaa. Kestäähän muutkin uskonnot. Käy vaikka katsomassa Kiasman näyttelyä. Siellä on esim. ristiinnaulittu sika.

    Jos esim. valtias asettaa itsensä kaiken arvostelun ja ivan yläpuolelle ja estää sen, niin hän on digtaattori ja häiriintynyt luonne. Samaa voi sano uskonnosta.

    Äänestä

  • On todella valitettavaa ja karmaisevaa huomata, että länsimainen lehdistö voi "sananvapauden nimissä" aloittaa konfliktin jolla on takulla pitkäaikaiset seuraukset.

    Tuo loukkaus joka on nyt tehty on niin verinen että en yhtään ylläty kun jossain uutisoidaan itsemurha pommituksista.

    Itse olen elänyt jo pitkään perjaatteella : En _HYVÄKSY_ että kenenkään uskontoa ja pyhää loukataan.

    Äänestä

Ostin Arlan juustoa, joka osoittautui paljon halvemmaksi ja aivan saman makuiseksi kuin valion valmistama.

Me suomalaiset tuemme kristittyä Pohjoismaata tämän taistelussa arabien vihamielisiä hyökkäyksiä vastaan.

Eläköön sanavapaus, ristilippu ja pohjoismainen yhteistyö.

Äänestä

Julkaistaan vitsiksi tarkoitettuja kuvia. Oliko se viisasta vai ei niin onhan se nyt helppo sanoa, että se oli tyhmää. Mutta uskoisin, että siellä on ollut alansa ammattilaisia huolehtimasta sensuurista ja hyvästä mausta. Jos oltaisiin tuolloin tiedetty, että vaikutukset ovat nämä niin oltaisiinko kuvia julkaistu? NO EI!
Oikeuttaako tämä hyökkäämään suurlähetystöihin ja vaarantamaan ihmishenkiä??!?! Kuinka tämä voi olla mahdollista?
Haluaisin tietää mitä olisi tapahtunut jos esimerkiksi iranilaiseen lähetystöön oltaisiin hyäkätty tällaisen jälkeen?!?

Äänestä
  • "Jos oltaisiin tuolloin tiedetty, että vaikutukset ovat nämä niin oltaisiinko kuvia julkaistu?"
    Olisi pitäny tietää mitä seuraa. Johan sen on monen muun asian kohdalla huomannut mitä tapahtuu. Mellakoita ym. tulee heti. Pitää osata käyttää aivojaan, toimittajienkin.

    Iltalehden otsikko: Muhammed-piirtäjä: Tarkoitus ei ollut loukata. Lause jutusta: Mutta me tanskalaiset olemme aika naiiveja, emmekä tiedä kovin paljon maailmasta tai islamista.. niinpä niin, eikö tosiaankaan tarvitse tietää mistään mitään?? Kunhan vaan "tekee työtä".. Tyhmä ei sentään tarvitse olla. Kyseiset piirtäjät eivät ilmeisesti seuraa uutisia/ajankohtaisohjelmia eivätkä lue sanomalehtiä, vai eikö tanskassa ole niitä. Vai onko peräti niin ettei siellä opeteta kunnioittamaan toisia??

    Tästä tapauksesta tulee ottaa oppia, kaikkien , ei pelkästään tanskalaisten.

    Äänestä

Tuboria pöytään ja arlaa.......sit voinki paskantaa teijän koraanin päälle..repikää siitä!!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


minä ainakin kirjoitti:

Nyt ne hyppii silmille taas..suuri osa islamin uskoisista ei edes tiedä mistä on kyse. Suurin uhka ns länsimaille näyttäisi olevan islaminuskoiset, ovat sotkeneet politiikan ja uskonnon. Jos me ei yhdistytä ja tueta toisiamme esim Tanskaa, olemme pian kusessa ja syvällä. Nämä ns uskovaiset ovat soluttautuneet lähes joka maahan, kiitos avoimen pakolaispolitiikan.
Lehtiväki voisi nyt peräänkuuluttaa sitä sananvapautta...taitaa olla paska housussa! saavat retostella ja haukkua pientä ihmistä mielin määrin, sananvapauden nimissä. se lehtiväestä..
Tuen omalta osalta "sananvapautta" ostamalla Tanskalaisia tuotteita!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu