Harkitkaa tarkkaan ennenkuin kuolette ja sitä ennen muistakaa säästää pankkiin jäljellejääville rahaa kuolinilmoitusta varten. Seinäjoella ilmestyvässä Ilkka-lehdessä normaalikokoinen kuolinilmoitus maksaa 300-400€ kappale!
Onkohan hinnassa ruumislisää kun koko lehti vuodessa maksaa 228€?
Älkää kuolko eteläpohjanmaalla!
15
4456
Vastaukset
- huumoria, ei herkkiksille:
mun isä maksoi ennen kuolemaansa uuden fillarin lainan pois, ja poltti sitten omakotitalomme maantasalle.
- toisaalta
Saattoi olla ihan fiksu veto. Sori etukäteen, mutta pakko kysyä: toiko äitisi tullessaan muuta omaisuutta, kuin sinut?
- sjokinen
saat tonnilla ilmoituksen.
Kuolinilmoitusta (siis sitä risti-ilmoitusta) ei oikeesti ole pakko laittaa lehteen. Joka tapauksessa otan osaa menetykseenne.- mortex
. . . kaikki on paremmin? Sehän tietenkin lohduttaa, että hesari menee vielä överimmäksi?
- sjokinen
mortex kirjoitti:
. . . kaikki on paremmin? Sehän tietenkin lohduttaa, että hesari menee vielä överimmäksi?
kyllä kai sinäkin ymmärrät, että mainostila maksaa. ei kai niitä ny kukaan maksutta laita. miksi kuolinilmoitukset ja -kutsut olis eri hinnalla lehdessä?
ja siis edelleenkin, ei tarvitse ilmoittaa lehdissä ellei itse halua (tai ole varaa).
- bisnesman
Nettiin koottu kuolinilmoitusluettelo, vanhusten habbohotel!
Oman tunnuksen tehneet voivat tehdä hakurobootin joka esittelee tietyillä nimillä kuolleet! (Toistaiseksi)elävät voivat tsätätä virtuaalikahvilassa kuolemasta ja saurauksistaan.
Kuolemalista löytynee kootusti jostain valtiohallinnosta.- elämä on
Ilmoittaa kannattaa keltaisessapörsissä, siellä on ilmoittaminen ilmaista.
- matias
elämä on kirjoitti:
Ilmoittaa kannattaa keltaisessapörsissä, siellä on ilmoittaminen ilmaista.
. . . no sehän on jo aikaisemminkin huomattu, että tänne kirjoittaville elämän arvokkuus ja vakavuus ei vielä ole oikein auennut. Lapsiako ovat?
- Seinäjoki suxx
Se ilmotus maksaa pari euroa! Kyllä typeriä ihmisiä ku ei mitään tajua!
Seinäjoella ei taida olla sitä ihan välkyintä porukkaa!!!
Haah haaaa - kuules
mortex,siitä ihan lähiajalta kokemusta.
Pieni risti-ilmotus olis ollut liki 400 euroo,jätettiin väliin vaikka osa perheestä olis sen halunnut mutta ei rahat riittäneet.Pieni kiitosilmotuskin maksoi liki satasen.
Joku tuossa väitti että maksaa muka pari euroa,puppua puhui.
Se vainajia-osastoon tuleva on ilmainen mutta kuolinilmoitus maksaa maltaita,ja nimenomaan siis Ilkka-lehdestä on kyse. - Otan osaa, parhain Ilkka
Pikkuisen pidempi, mutta kuitenkin vielä normaali ilmoitus maksaa 1000 euroa!!! Käsittämätöntä!! Tuttavani joutui moisen maksamaan ja me molemmat peruimme Ilkkalehden eilen, kävimme konttorilla ja kerroimme syyn. Ihan käsittämätön hinta, siis se on kalliimpi kun arkku!!
- Ellunkamala
Ei ole pakko laittaa ilmoitusta lehteen!
- cjnmfd
kuoleminen on kallista Seinäjoella kannattaa kilpailuttaa hautaustoimistot!! Pelkkä arkun kuljetus voi maksaa 300-500 euroa vaikka matkaa olisi muutama kilometri.
Ja ilkka lehti on ryöstäjä noissa ilmoitushinnoissaan hesarissakin tulee halvemmaksi.
Arka asia monelle ja sitä käytetään hyväksi!!- Valehtelensenkunkerkiän
"noissa ilmoitushinnoissaan hesarissakin tulee halvemmaksi."
ookkko käyny Höpönassun pesällä ?
- seutumajakka
Ei kannata kuolla ylipäätänsä ollenkaan. Se harmittaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697