ehdokkaasi Nato-kantaa? Mielestäni hän ei siihen itse puuttunut, sen sijaan Niinistön kanta oli Haloselle tärkeä. Lipponen tuli ja pelasti kääntämällä takkia. Nyt vastuu on Lipposen ja hän voi taas ja tuleekin kääntämään sen takin uudelleen. Niinistö lupasi kansanäänestyksen, mutta lupasiko Halonen. Kun tämä Nato-kanta tuli niin merkittäväksi ratkaisuvälineeksi presidentinvaaleissa, en voi olla ihmettelemättä, että Haloselta ei tullut selvää kommenttia asiaan. Ja eilisen lakiesityksen johdosta luulen, että se Nato on aika lähellä. Siis Suomi-poika oletko valmis taistoon?
HALOSEN ÄÄNESTÄJÄ
kysyitkö
20581
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ikää on sen verran ettei kutsu käy kun torveen puhalletaan että siltä kannalta. Eipä tullut sen puoleen kysyttyäkään.
Ihan muut seikat ratkaisi esim. se haluanko epäinhimillisen raan kilpailu- ja voitonmaksimointiyhteiskunnan.
tulevista sukupolvista ollenkaan?
Halonen sanoo olevansa inhimillisen ihmisläheinen, kansa luulee, että vastaehdokas on muuta.
Halonen toistelee puhuvansa hyvinvointivaltiosta, kansa luulee, että vastaehdokas haluaa raakuutta
ihmiset eivät olleet kiinnostuneita Halosen ja sos.demien Nato-kannasta.
Oliko siis kysymyksessä sokea usko?
Näes, kun väitetään, että vastapuolen kanta on juu, ihmiset luule että omien kanta on sitten ei.
Kuten tähänkin asti, rakennetaan hyvää Suomea.
Puoluepolitiikka raaimmillaan on vain valtapolitiikkaa.
Suvaitsevaisuus ja kanssaihmisen huomioon ottaminen on sitä oikeaa elämää.
Halusin pökrätä Tarjan kaudella. Kiitos siitä äänestäjille.
k
änestys käyttäytymiseeni. Ne oli aivan muita syitä.
äänestyskäyttäytymisesi?
syytettiin kovasti Niinistöä siitä, että hän vie meidät Natoon. Sillä peloteltiin monessa paikassa ihmisiä. Ja tv-uutiset kertoivat, että jopa 30%:iin äänestäjistä vaikutti Niinistön Nato-kanta.
eli luotan siihen että presidentti ja hallitus osaavat päättää jos uhkat suomea kohtaan ovat sellaiset että on tarkoituksenmukaista liittyä
että kansa saa päättää, se on demokratiaa.
että toivoisin myös kansanäänestystä asiasta mutta eihän kansan voi antaa tollaista päättää nehän voisivat äänestää väärin . Ja tämä pätee oli sitten presidenttinä kuka tahansa ei se presidentti määrää kansanäänestystä
hyvin pian ilman uhkia Suomelle, mutta ymmärrätkö, että Suomi-poika voi joutua taisteluun ilman, että olisi varsinaista uhkaa Suomelle? Jos ollaan Natossa, sitoudutaan puolustamaan myös muita siihen kuuluvia.
ole Nato myönteinen missään nimessä enkä näe että tällä hetkellä sellaisia uhkakuvia olisikaan että liittyisimme
johtajana voi päättää, tuleeko kansanäänestys. Lakiesitys on vireillä, että presidentille tulee yksin valta päättää, mihin sotatoimiin Suomi ryhtyy.
melko pian. Ehkä parin vuoden sisällä tämä tulee tapahtumaan.
Mielestäni on jäänyt huomaamatta hyvin tärkeä asia. Jos olisimme NATOn jäsen, Sauli Niinistö koko ajan halusi kertoa, että sillä ei olisi mitään merkitystä meidän suomalaisten ulkopolitiikassa. Hän antoi ymmärtää, että meidän ei tarvitsisi ottaa osaa kaikkiin NATON johtamiin (USA:n) tehtäviin. Mikäli olisimme NATOn jäsen, varmaankin ihmeteltäisiin mikäs norkoilija tuo Suomi on kun se itsenäisesti päättää, että se ei halua lähettää omia poikia ja tyttöjä tapettavaksi. Mikä tästä on lopputulos, jos et ole yhteistössä suurimman ja kauneimman kanssa et tule saamaan minkäänlaista apua. Eikö ole parempi, että kansakuntana emme pistä lusikkaamme paskaan liittymällä NATO:oon.
Näyttää olevan kova halu ottaa kantaa, vaikka ei asiaa ymmärräkään.
Sinulla on varmaankin kaikki tieto hallussasi. Olen tyhmä mutta hyvin varovainen, tiedätkö miksi. Olen ollut mielestäni liian monta kertaa taistelukentillä, jossa kaikkein suurin ja kauneín on toteuttanut omaa tahtoaan. Olen itsenäinen, minulle ei ole myönnetty omasta tehtävästäni vapautta. Se ei haittaa omaa kutsumustani, olen itseni orja. On totta, että en ymmärrä maailman menosta mitään. Kuitenkin väitän, että minulla saattaisi olla jotakin ..... kerrottavaa.
en tavannut Tarjaa missään.
netissä? Kai sinne voi laittaa kysymyksiä? Minä ainakin kysyin Saulilta ja vastaukset tuli nopeasti.