ONNITTELUT, SAULI! kirj.Loka Laitinen
Maansuru laskeutui maanantaina kaikkialle, missä parempi väki kokoontuu: sairaaloihin, upseerikerhoille, opettajainhuoneisiin, asianajotoimistoihin, bodaussaleihin, Laanilan monotansseihin, kampaamoihin, kauneushoitoloihin, kynsistudioihin, Palacen ja Savoyn saleihin, rotaryjen viikkolounaille, MTV3:n politiikan toimitukseen, Suomen Kuvalehteen ja valtaosaan Suomen mediaa.
Kaikkiin näihin paikkoihin tuli suurena yllätyksenä Sauli Niinistön tappio Tarja Haloselle presidentinvaalissa. Vaikka olin kaikille vakuuttanut, että Halonen voittaa, porvariystäväni eivät sitä uskoneet, sillä he elävät Westendin tapaisissa getoissa itsensä kaltaisten ihmisten kanssa eivätkä näe muuta maailmaa.
Vaalien jälkeisenä päivänä makaan sairaalassa, jossa näen vain kaksi iloista työntekijää: kahvilan kassan ja miessiivoojan, joka edellisenä päivänä pelokkaasti sivuilleen vilkuillen kuiskasi korvaani: "Äänestin Halosta..."
Mikä tahansa vaalitulos on helppo ennustaa Suomessa, jos on kaksi vaihtoehtoa. Jos äänestetään siitä, onko maa pannukakun vai pallon muotoinen, 51,8 prosenttia äänestää pallon ja 48,2 pannukakun puolesta.
Kun ystäväni Sauli Niinistö ryhtyi kokoomuksen presidenttiehdokkaaksi, pidin sitä hieman huvittavana mutta kauniina eleenä, sillä entisestä kykypuolueesta on tullut kauppakamarijuppien hurmosliike.
En hetkeäkään kuvitellut, että Sauli vakavissaan pyrkii presidentiksi. Haluaapahan vain auttaa pulassa olevaa kokoomusta, ja hänellä on varaa käydä häviämässä, jos voi samalla pelastaa alemmuuskompleksia kärsivän puolueensa häpeältä.
Kun sairaalan vuoteelta katselin toisen kierroksen tv-kamppailua, teki mieli huutaa ystävälleni ruudun läpi: "Sauli, tuu pois, siellä valitaan presidenttiä." Kun hän ei ollut opetellut kunnolla edes everstien antamia kotiläksyjä turvallisuuspolitiikasta ja kriisienhallinnasta, oli kärsimys kuunnella sitä jankutusta televisiosta.
Jos Saulin kanssa lähtee kaljalle, pitää ottaa shakkilauta mukaan, että on jotain viihdykettä, sillä hänen kanssaan ei voi filosofoida, keskustella historiasta tai kulttuurista kymmentä minuuttia pitempään, vaikka hän onkin ihan kunnon jätkä monien muiden tapaan, mutta ei sen enempää.
Sauli on pohjimmiltaan salolainen pikkukaupungin juntti, joka kyvyt riittävät mainiosti maalaiskäräjien syyttäjän virkaan, jollaisena hän vaalikamppailussa esiintyikin, tai jopa valtion kamreeriksi, joka osaa sanoa kaikille ei. Mutta siihenkin hän tarvitsee Raimo Sailaksen tapaisen takapirun.
Sauli ei voi syyttää tappiostaan ainakaan julkista sanaa, sillä Helsingin Sanomia, Yleisradiota, osittain Ilta-Sanomia ja joitakin aikakauslehtiä lukuun ottamatta koko media oli joko Niinistön puolella tai Halosta vastaan. MTV3:n politiikan toimittajakin oli Ison pajan vaalivalvojaisissa lähes itkun partaalla, kun paljastui, että hän hävisi jo toisen kerran Halosen vastaisen kampanjansa. Kunhan pääsen sairaalasta, täytyy lohduttaa Timoa: Parhaasi olet tehnyt, ehkä ensi kerralla onnistut.
Kun olen lukenut maakuntalehtiä, niiden pääkirjoituksista syntyy käsitys, että Tarja Halonen hävisi vaalit. Lehtien kirjoitukset eivät perustu tosiasioihin, vaan päätoimittajien kaunaisiin unelmiin.
Kun vaalien tulos selvisi, olin kaksinkertaisesti tyytyväinen. Ensinnäkin, ystäväni Sauli Niinistö ei joutunut virkaan, johon hän ei ole sopiva eikä pätevä, tuskin edes halusi. Toiseksi - virkaan valittiin kokenein, etevin, lahjakkain, sivistynein ja sosiaalisesti kyvykkäin ehdokas Tarja Halonen. Jos Halonen olisi ollut kokoomuksen ehdokas, olisin äänestänyt häntä enkä demarien Niinistöä.
Vaali-illan päätteeksi katselin Saulin vartalonkieltä. Kun hänen kannattajansa olivat lohduttoman myrtyneitä, Sauli näytti tyytyväiseltä, kuin pelastuneelta.
Yksi vaalien ratkaisija on jäänyt vähälle huomiolle. Timo Soini menestyi alueilla, joilla Matti Vanhanen hävisi eniten. Soini ei suostunut kokoomuksen painostukseen testamentata äänensä Niinistölle. Kaappi-tannerilaisena demarina Soinin vaikeneminen merkitsi sitä, että suuri osa perussuomalaisista äänesti Halosta.
Jos Soini olisi ohjannut joukkonsa Niinistön taakse, Halonen pakkaisi nyt Mäntyniemessä tavaroitaan muuttoautoon matkalle Kallioon.
Vähemmilläkin ansioilla pääsi Kekkosen aikana ministeriksi.
-------------------------------------------------
http://www.iltalehti.fi/osastot/kolumnistit/200602044055082_ko.shtml
Loka-Laitisen kolumni
16
625
Vastaukset
- ruostunut päinvastoin.
Muistamme vielä menestyskirjan Tamminiemen pesänjakajat jossa Laitinen vuodatteli tunteitaan ja tietämystään valtakunnan eliitistä pyrkimässä Presidentiksi.
Monet kuvaukset olivat rautaa.- Lökä-Laitinen
Kaiken maailman huru-ukot sitä pääseekin kirjoittelemaan kolumneja.
- kop kop -pukki tulee ..jouluna
TÄYTTÄ ASIAA...NÄIN ON...REPIKÄÄ TÄSTÄ
- uskotte vielä
joo joulupukkiinkin. Ja joulumuoriin. Niinistölä.iset osaavat kyllä ja kykenevät asettumaan kaiken tällaisen yläpuolelle. Meillä ja muilla ajattelevilla on ihan omat käsityksemme maailman menosta.Onhan se hyvä, että saatte lohtua lokalaitisistanne. Vuoden päästä näytetään närhin munat.
- kop kop -pukki tulee ..jouluna
uskotte vielä kirjoitti:
joo joulupukkiinkin. Ja joulumuoriin. Niinistölä.iset osaavat kyllä ja kykenevät asettumaan kaiken tällaisen yläpuolelle. Meillä ja muilla ajattelevilla on ihan omat käsityksemme maailman menosta.Onhan se hyvä, että saatte lohtua lokalaitisistanne. Vuoden päästä näytetään närhin munat.
SINISET....KENE VÄRI SE MUUTEN ON
- lukemisen
On ihan turhaa lukemista tällaiset huru-ukkojen tekstit. Iltasanomat ja Hesari tippuivat aikapäiviä. Katsotaan mitä jää jäljelle.
- ja lääkehoito..
Hyväää päivän jatkoa.
- kääntynyt????
homo-lesbodemarikai? Kuvittelin, että hän on oikeistolainen.
- kop kop -pukki tulee ..jouluna
TIETOA... EIKÄ SAULIMANIA KUMMEMPAA KUIN SAATU SUKUPUOLITAUTI ,LÄHTEE LÄÄKKEILLÄ :)
- mömmönne
kop kop -pukki tulee ..jouluna kirjoitti:
TIETOA... EIKÄ SAULIMANIA KUMMEMPAA KUIN SAATU SUKUPUOLITAUTI ,LÄHTEE LÄÄKKEILLÄ :)
On helppoa ja kivaa. Kyllä sossu antaa, jotta olette taas seuraavat vuodet iloisia.
- MikaelAg
Laitinen on aina ollut ns. äijädemari. Ei Laitinen koskaan ole porvari ollut. Laitinen on Lipposlainen demari.
- sinä olet natsi..
jos Laitinen on demari..
- Laitinen on
sinä olet natsi.. kirjoitti:
jos Laitinen on demari..
Demari.
- Bryggare.
sinä olet natsi.. kirjoitti:
jos Laitinen on demari..
Kuulin nakkikioskin jonossa.
- natsi jos...
Laitinen on kirjoitti:
Demari.
laitinen on demari, piilonatsi.äärioikeistolainen, niinistö-kiimainen? katkeroiitunut häviäjä?
- vasemmalla..
Bryggare. kirjoitti:
Kuulin nakkikioskin jonossa.
kaikkihan sen tietävät!
Mitä nyt joskus kirjoittaa "sosiaalitantoista" ja Demari naisista "muka" arvostelevasti...
Silläkin on tarkoitus saada sympatiapisteitä naisille!!
Ja hänen rouvansa on Hesarin toimittaja Seija Sartti ja sieltäkin se "asenne" löytyy..
Lasse Lehtisen kanssa ovat myös sydänystäviä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä3811709Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san334639Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2512817Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1442574- 1071633
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo14104140 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.207822- 82820
En luota sinuun
en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv60728- 10718