Juuri eilen keskusteli eräs veli Israelilaisia sotilaiten kanssa joka oli vakavasti sitä mieltä että sota alkaa marraskuussa! Syy on vaalit ja Terroristijärjestön nousu Hamas! Nyt on jo merkkejä siitä kun terroristit ampuu missilejä tiuhempi tahtiin kun ennen ja vauvat ja naiset kuolee näissä iskuissa puhumattakaan sitten itsemurhaiskut nuorisoon sekaan???
Cops--->
SODANJULISTUS ON JO ANNETTU
asdfasdfasd kirjoitti 18:54
vastaa
Se ei ole mikään maailmansota, vaikka eurooppa päättäisi vallata lähi-idän (eikä tällaista tule tapahtumaan)
USA:ko meitä vastustaisi? Aluksi voisi pari kriittistä sanaa tulla, mutta öljyn kannalta se olisi heidänkin etunsa. Itse asiassa tämä tilanne palvelee USA:n tarkoitusperiä varsin hyvin. Nyt ensi kertaa euroopan maat ovat alkaneet suhtautua muslimeihin todella kriittisesti... Saattavat saada parhaimmillaan jopa lisää tukea euroopalta sotatoimilleen.
SODANJULISTUS ON JO ANNETTU
Toiseen uskova kirjoitti 19:03
vastaa
MUHAMMEDIA KUVAAVAT PIIRROKSET
Tanskalaisessa Jyllenska Posten lehdessä syyskuussa julkaistut muslimien profeettaa Muhammedia esittävät kuvat olivat sittemmin levinneet monien muiden Euroopan maiden lehtiin. Myös Jordaniassa ne esiintyivät yhdessä lehdessä. Tämän jordanialaisen lehden vastaava toimittaja erotettiin.
Muhamettilaisten lopulta tajutessa, että heidän profeettansa ja uskontoaan loukataan, heidän vastareaktionsa on ollut raju ja ehdoton. Ei riitä, että lehti, joka aloitti koko operaation, esittää anteeksipyynnön, vaan myös hallituksen on pyydettävä panteeksi. Tanskalaisia tuotteita on alettu boikotoida muhamettilaisissa maissa ja supermarketeissa tanskalaisten tuotteitten eteen on asetettu suuret varoituskyltit, jotta asiakkaat osaavat sivuuttaa nämä hyllyt, tai tanskalaiset tuotteet on poistettu myynnistä kokonaan. Monissa muslimimaissa on järjestetty mielenosoituksia Tanskaa vastaan.
Myös palestiinalaiset ovat tarttuneet innolla heille tarjottuun tilaisuuteen saada julkisuutta tämän kautta. PA:n turvallisuusjoukot piirittivät eurooppalaisten instituutioiden rakennuksia torstaina suojellakseen niiden työntekijöitä. Naamioituneet pyssymiehet kiertelivät PA:n alueen hotelleissa etsien eurooppalaisia asiakkaita. Yksi saksalainen mies kaapattiin Nablusissa, mutta PA:n poliisi vapautti hänet tunnin kuluttua.
Palestiinalaiset ryhmät varoittivat tanskalaisia, norjalaisia ja ranskalaisia poistumaan PA:n alueilta 48 tunnin sisällä. Gazan kaupungissa pyssymiehet miehittivät EU:n toimistot kahdesti, minkä johdosta niiden henkilökunta evakuoitiin Israelin puolelle ja toimistot suljettiin. Pyssymiehet asettuivat toimistojen ulkopuolelle, jonne oli raapustettu graffitit: Suljettu, kunnes muslimit saavat anteeksipyynnön.
Abu Jihad, joka edustaa Jasser Arafatin prikaatin pyssymiehiä, väitti joittenkin tanskalaisryhmien aikovan polttaa koraanin Kööpenhaminassa lauantaina. Abu Jihad uhkasi, että jos sellaista tapahtuu, he tulevat tuhoamaan EU:n toimistot Gazassa raketeilla ja polttavat kaikki kirkot Gazan alueella.
Ramallahissa EU:n toimistot olivat PA:n turvallisuusjoukkojen suojeluksessa.
Eurooppalaiset diplomaatit ovat pyrkineet saamaan kontaktia muslimien johtajiin, jotta nämä rauhoittaisivat tilannetta. Israelin poliisi esti palestiinalaisten pääsyn Temppelivuorelle perjantain, muslimien pyhäpäivän, rukouskokoukseen mellakoiden pelossa.
EU:n virkailijat ovat luvanneet jatkaa työtään PA:n alueilla mellakoista ja mielenosoituksista sekä aseellisten ryhmien uhasta huolimatta.
Palestiinalaisten huoli on siinä, että tämä voi vaikeuttaa ennestäänkin arkaa tilannetta EU:n ja PA:n välillä Hamasin voitettua ehdottoman enemmistön PA:n vaaleissa 25. tammikuuta. Hamas sai 74 edustajapaikkaa, lisäksi sillä on toisen ryhmän kolmen edustajan sekä neljän sitoutumattoman edustajan tuki, eli Hamas voi laskea edukseen 81 kansanedustajaa PA:n 132-jäsenisessä lakiasäätävässä neuvostossa.
Rukoillaan rauha Israelille !!!!
Shalom Israelista!
2
126
Vastaukset
- myös Palestiinalle
Muista rukoillaan myös palestiinalaisten puolesta.
Sinulla on oikea mieli ja asenne Lähi-Idän tilanteeseen. Uskovat toivovat rauhaa, mutta olemme tietoisia siitä, että maailmassa ei ole rauhaa ja maapallolle ei tule rauhaa ilman Rauhanruhtinasta. Kun Hän tulee -ja Hän totisesti tulee- niin auringon noususta sen laskun maille on oleva rauha ja maa on oleva täynnä Herran kunniaa niinkuin vedet peittävät meret. Sinä päivänä -se on tunnettu Herralle- ei epäjumalien nimet ihmisten huulille nouse. Jerusalemkin saa uuden nimen, ylistettävän nimen, ja se on oleva: HERRA on täällä. Ylistäkää Herraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1393850Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362974Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt91882Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa61616Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41089- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23741