Käännös

On selvää, ettei suurin osa moottoripyöräilijöistä tunne käsitettä ”työntöohjaus”. Täytyy myöntää, on se myös minulle hiukan epäselvä. Tässä ohjaus tilanteessa toimitaan nurinperin, kuin mitä yleisesti käsitetään. Epäilen että palstan naismotoristeilla on yhtä vaikea tajuta tätä.
Ohjaustapa on siitä merkillinen, että kaarteessa käännetään ohjausta ulkokaarteen suuntaan työntämällä ohjaustangon sisäkaarteen puoleista kahvaa itsestä poispäin.

Kansanomaisesti sanottuna, polkupyörällä ajettaessa vasemmalle kääntyvään kurviin, käännetään myös ohjaustankoa kurvinsuuntaa eli vasemmalle. Moottoripyörällä sama tilanne ja sama kääntyminen vasempaan tehdään päinvastoin. Eli käännetään ohjaustangosta ulkokaarteen suuntaan, eli oikealle.

Tulevana kesänä taas kerran, luemme aamunlehdestä, kuinka motoristi on ajanut kurvissa suoraan. Emme käsitä onnettomuutta, lehdessä epäillään liian suurta tilanne nopeutta.
Todellinen syy on kuljettajan unohtaminen kurviin ajettaessa, kumpaan suuntaan käännetään ohjaustangosta.

Tämän pläjäyksen liikenneturvallisuudesta kuulitte vain minulta:)

Ps: Tämä on tehty Millanille ja Nurinperille, jotta ymmärtävät mistä on kyse.:)) Tietysti yleissivistykseen kuuluu, että muutkin lukevat tekstin hyvin tarkkasti.

11

1802

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä on kompa??

      Tässä on kompa? Ei ole eroa, kääntyykö mutkaan polkupyörällä vai motskarilla. Aina käännetään tangosta käännyttävään suuntaan.

    • ulledorf

      on maksanut sinulle ajokortin?

      • Simanainen

        *megareps*:DD

        Jep, kyllä varmaan. Ainakin tuonne Kartingcenteriin. :D


    • Ajan

      Autolla, fillarilla ja prätkällä käännytään aina sinne, mihin ratti näyttää.

      Käännä vasemmalle, kulkuneuvo kääntyy vasempaan. Käännä oikealle ajoneuvo kääntyy oikealle.

    • Simanainen

      Moottoripyöräkausi lähestyy ihailtavaa vauhtia(pakkasta 24 risat), mutta minä jo keikun uuden pelin sarvissa. ;)

      Mitä ilmeisemmin et itse hallitse tätä
      taitolajia ja viesti vastaanotettu. :))

      *köllöttelee uuden pelin vieressä ja
      kiilloittelee kromia, joka säihkyy kilpaa
      auringon säteiden kanssa*

      • Elohopea näyttää pakkasta, mutta moottoripyöräkausi alkaa perinteisesti messuista. Silloin katsastetaan kevään uutuudet.

        Mitähän taitolajia en hallitse, valehtelemistako?:)


    • Itse en aja, mutta kyydissä olen ollut. Tuo mitä kirjoitit pitää paikkansa.

    • Pirre*

      keskipakoisvoiman vaikutus tuossa motoripyörän käytöksessä se polokutaveivviin..?

    • MillaN

      ...aivan järjenvastaiselle toiminnalle, mutta se on kokeiltava itse ennenkuin sen voi ymmärtää.:)

      Minä möin harrikkani, yhden kesän kulutetun ja ajatuksissa siintää musta Pontiac...ehkä uusi harrikka, tiedä vielä.:)

    • jokiska. evk

      Hevosella voi kaarteet ratsastaa samaan tapaan kuin ne ajetaan moottoripyörällä. Asetetaan ulkokaarteen suuntaan ja samalla pidetään pohkeella takapää uralla ;))

    • merliNi

      nopeudella on kans jotain merkitystä tuossa jutussa:D
      Mopon nopeus ei taida olla sitä luokkaa että kovin helposti posottaa suoraan...oon kyllä onnistunu kaatumaan kurveissa, syynä on ilmeisesti ollut jokin muu fysiikan laki:D

      Moottoripyörää kokeilleena, musta tuo kääntäminen sanontana antaa pikkuisen virheellisen mielikuvan, kallistuminen yhdistettynä työntämiseen on parempi:)

      Keskipakovoima on kyllä tuttu käsite ja tietysti maan vetovoima:D

    Ketjusta on poistettu 33 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      113
      1135
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      864
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      679
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      642
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      77
      608
    6. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      62
      600
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      104
      584
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      523
    9. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      90
      453
    Aihe