Kuka Hän on?

TorviTotuuden

Täällä on näemmä aloitettu "tietokilpailut" (nm. parasta tietoa). Ajattelin pistää tähän yhden kysymyksen, jonka vastaus on todella mielenkiintoinen.

- Hän syntyi viattomasta neitseestä, jonka Jumala oli valinnut
- Hänen syntymää ilmoitti taivaalla hänen tähtensä
- vaikka Hän olikin kuninkaallista sukua, syntyi alhaisissa ja puutteellisissa oloissa; luolassa
- Karjapaimenet tunsivat tämän Jumalallisen lapsen ja palvelivat Häntä; lankesivat maahan tämän edessä
- Hänelle lahjoitettiin sandelipuuta ja hyvänhajuista voiteita
- Hänen isäänsä kehotti ääni taivaasta pakenemaan lapsen kanssa Gakoliin, Junma-virran yli sen tähden, että maan kuningas väijyi hänen henkeänsä
- Sen maan kuningas, missä tämä jumalainen lapsi syntyi, kuultuaan Hänen syntymästään, koetti surmata hänet. Hän käski tappaa kaikki poikalapset koko valtakunnassaan, jotka olivat syntyneet sinä yönä
- Hän kuoli ristillä, ja hänet on kuvattu kädet ojennettuina riippumassa ristinpuussa. (Guigniaunt: Religion de Antiquite)
- Häneen kuollessa sattui suuria onnettomuuksia ja näkyi pahoja enteitä
- Hän astui alas helvettiin. (Asiatic Researhes 1, s. 237)
- Hän nousi ylös kuolleista
- Hän nousi ruumiillisessa muodossa ylös taivaaseen ja monet näkivät hänen nousevan. (Asiatic Researches 11 s. 142-145) 30)
- Hän on tuleva jälleen maan päälle viimeisinä päivinä
- Hän tulee sotasankarina ratsastaen valkoisella hevosella
- Hänen lähestyessään aurinko ja kuu pimenevät, maa vapisee ja tähdet putoilevat alas taivaalta
- Hän on tuomitseva kuolleita viimeisenä päivänä. (Johnson: Oriental. Religions s. 504)
- Hän on kaikkien luontokappaleiden luoja, näkyväisten ja näkymättömäin, koko maailmankaikkeus tuli hänen kauttaan, iankaikkisen luojan

Lisäksi Hän torjuu tavattomia vaaroja, tekee kaikenlaisia ihmeitä herättäen kuolleita, parantaen sairaita, rampoja, kuuroja ja sokeita, kaikkialla pitäen heikkojen puolta vahvoja vastaan, sorrettujen puolta mahtavia vastaan. Ihmiset tunkeilivat hänen ympärillään, kun hän kuljeskeli ja kunnioittavat häntä jumalana.

Kukapa tietää?

8

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tode'

      kukahan tuo mahtaisi olla?
      olisiko hän,hän joka laskeutuu korkeudestaan silloin tällöin tänne alas rahvaan keskuuteen opettaakseen meitä älyvapaita?
      hänen lähestyessään aurinkokin tuntuu vapaisevan jalustallaan ja pikkutähtöset sinkoilevat hermostuneina pitkin ja poikin taivaan kantta.
      kovasti täällä langetaan maahan ja levitellään hyvän tuoksuisia (!) hajusteita ja tungeksitaan ympärillä.
      mutta muutamat viestin vihjeet eivät kuitenkaan aivan täsmää..mikä ei täsmää?

    • milkyway-cowboy

      ...oletkin tutkinut eri maailman uskontoja, et jostain syystä huomaa oleellisinta eroa Krishnan ja Jeesus Kristuksen välillä. Jatka ihmeessä tutkiskeluasi!

      • läksit perustelemaan. Ajettelitko tuon eron olevan, että Jeesus on se, joka elää?


      • Mikko Toikkanen

        sen sitten tiedät?


      • TorviTotuuden

        valistaa minua tämän asian suhteen. Kristinuskon perusprinsiipit on plagioitu suoraan Krisnan opeista (Krisna eli yli 500 vuotta ennnen Jeesusta).

        Miten siis Jeesus (essealaisten opettamana) pani homman Krisnaa paremmaksi???

        Minä kun tyhmänä olen pitänyt kaikkia uskontoja ja niiden jumalia tasa-arvoisina; niillä on kaikilla sama totuusarvo - 0.


    • Uskossa

      Kuule kaikella ystävyydellä, voisitko sulkea jo sen tyhmän leipä-läpesi!!!!!!Sinä olet kyllä torveista suurin ja tyhmin?????? adios amigos

      • TorviTotuuden

        että kirjoittelen suuvärkilläni?

        Mistä sinä minun "suuruuteni" ja "tyhmyyteni" tiedät?

        Ettei vaan olisi niitä hihhuleitten luulotteluja - siis uskomista vailla parempaa tietoa.


      • Sitä osataan oikein kieliäkin! Toisekseen, eikös Sun-Glasseskin osaa kieliä (ylläpidolle mielestään asiattomista viesteistä)?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11417
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9810
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      144
      5559
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3784
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3740
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3635
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3378
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3173
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      63
      2793
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2583
    Aihe