Miksi Handelsbankenin Kuopion konttori ei anna pankkipalveluja luottotietonsa menettäneille?Tv:ssä pyörii nyt mainoskampanja ja menin kuopion konttoriin avaamaan tiliä. Tili aukaistiin ja ruvettiin tekemään pikapankkikorttia ja internet tunnuksia laskunmaksua varten. Virkailija lähti hakemaan sopimustulosteita ja saapui takaisin ja kertoi tarkistaneensa luottotietoni ilman lupaani ja koska oli kolme vuotta sitten syntyneitä maksuhäiriöitä niin neuvoi kääntymään toisen pankin puoleen. Vaikka pankilla ei olisi ollut riskiä, niin miksi en saisi peruspankkipalveluja? Vaatimuksestani olisi tili jätetty voimaan, mutta en olisi saanut edes automaattikorttia enkä internet-palvelua, joten olisin joutunut maksamaan palveluistani kovimman mukaan.Ei pitäisi mainostaa, jos ei maksuhäiriöiset kelpaa asiakkaiksi. Lisäksi virkailija olisi voinut kysyä luvan tietojen tarkistukseen, koska kyse ei ole ollut pankin riskienhallinnan kannalta tarpeellisista tiedoista.
Handelsbankenin imagosta!
Jussi
3255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Suomen lain mukaan Pankki(kin) on yritys joka pyrkii tekemään voitollista liiketoimintaa se ei siis ole mikään yleishyödyllinen yhteisö joten jos se sanoo ettei halua sinua asiakkaaksi niin mitäs siitä vetämään herneitä nenään ja miksi ylipäänsä et ottanut maksuhäiriöitäsi puheeksi aiemmin vaan se ikäänkuin paljastui kun tsekattiin tietosi olet siis pankin kannalta huijari.
Jos tämä tuntuu kohtuuttomalta sinusta niin mietippä itsesi asemaan jossa olet ostamassa/myymässä esim autoa/asuntoa ja vastapeluriksi tulee joku rane tyyliin:
-Joo kyllä mä sen hoidan mutta täs on tällänen juttu ja sit .....
lisäksi pitää todeta että ei semmoisia pitkäaikaisia maksuhäiriömerkintöjä ole ilman syytä...
Olisiko siis kannattanut miettiä aiemmin..
Handelsbanken on mielestäni parhaiten
palveleva pankki suomessa! Missään muussa
pankissa ei saa niin hyvää ja henkilökohtaista
palvelua. Ja ennenkaikkea... Handelsbanken
on Ålandsbankenin jälkeen halvin, jota en käytä
periaatteellisista syistä.
Ja miksikö ei saisi valita asiakkaitaan??
Sorry vaan, pankki saa itse valita asiakkaansa. Olen minäkin evännyt tilin avaamisia. Toisaalta pelkän tilin avaamiselle eivät luottohäiriöt ole este, koska jokin pankkitili on käytännössä aika hyvä olla, mutten on hankala saada rahaa vain käteisenä.