Huomasin juuri, että noin vuodesta 1000 Suomessa on profeetta Muhammed tunnettu profeetta Muhammedina, nyt ihan tällä viikolla on media julistanut hänen olevan profeetta Muhammad.
Tästä tietenkin seuraa loogisesti, että islaminuskoisia on kutsuttava muhamattilaisiksi ja useampikin oppikirja ja kaunokirjallinen teos on ruskeakielisyyden nimissä painettava uudestaan.
Jo alkuviikosta kiinnitin asiaan huomiota, kun asia uudestaan nousi julki, siis ne piirrokset. Tänään tajusin, että KOKO media ja vieläpä poliitikot ovat vaihtaneet e:n a:ksi.
PS. Kun Lech Walesasta tuli Puolan presidentti, muuttui hänen sukunimensä Wauwwensa:ksi.
Median kieli, Muhammed -> Muhammad
4
461
Vastaukset
- Hertha
Kielentuntijat ovat esittäneet jo aikoja sitten (paljon aikaisemmin kuin viime viikolla), että muoto "Muhammad" on kielellisesti oikeampi.
Walesan kohdalla kyse oli ääntämis- ei kirjoitusasusta....mutta kun kyseessä on toisen uskonnon profeetta, niin itseasiassa etiketin mukaan hänen nimensä tulisi kääntää suomeksi.
Jeesuskin on Jeesus.
Joten tuossa mielessä Muhammed on suomenkielessä oikea muoto. Muhametti olisi vielä oikeampi.- Hertha
dj-marco kirjoitti:
...mutta kun kyseessä on toisen uskonnon profeetta, niin itseasiassa etiketin mukaan hänen nimensä tulisi kääntää suomeksi.
Jeesuskin on Jeesus.
Joten tuossa mielessä Muhammed on suomenkielessä oikea muoto. Muhametti olisi vielä oikeampi.Niin, voihan sen tuolta kannalta katsoa.
Toisaalta esim. Britannian kruununperijä Charles muuttunee kuninkaaksi noustuaan suomalaisittain Kaarle III:ksi suit sait vaan.
Olisivatko siis muut Muhammadeja, paitsi itse profeetta olisi Muhammed? - vanhaa suomea
Eikös sekin käsivisi?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353
