Median kieli, Muhammed -> Muhammad

Huomasin juuri, että noin vuodesta 1000 Suomessa on profeetta Muhammed tunnettu profeetta Muhammedina, nyt ihan tällä viikolla on media julistanut hänen olevan profeetta Muhammad.

Tästä tietenkin seuraa loogisesti, että islaminuskoisia on kutsuttava muhamattilaisiksi ja useampikin oppikirja ja kaunokirjallinen teos on ruskeakielisyyden nimissä painettava uudestaan.

Jo alkuviikosta kiinnitin asiaan huomiota, kun asia uudestaan nousi julki, siis ne piirrokset. Tänään tajusin, että KOKO media ja vieläpä poliitikot ovat vaihtaneet e:n a:ksi.

PS. Kun Lech Walesasta tuli Puolan presidentti, muuttui hänen sukunimensä Wauwwensa:ksi.

4

461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hertha

      Kielentuntijat ovat esittäneet jo aikoja sitten (paljon aikaisemmin kuin viime viikolla), että muoto "Muhammad" on kielellisesti oikeampi.



      Walesan kohdalla kyse oli ääntämis- ei kirjoitusasusta.

      • ...mutta kun kyseessä on toisen uskonnon profeetta, niin itseasiassa etiketin mukaan hänen nimensä tulisi kääntää suomeksi.
        Jeesuskin on Jeesus.

        Joten tuossa mielessä Muhammed on suomenkielessä oikea muoto. Muhametti olisi vielä oikeampi.


      • Hertha
        dj-marco kirjoitti:

        ...mutta kun kyseessä on toisen uskonnon profeetta, niin itseasiassa etiketin mukaan hänen nimensä tulisi kääntää suomeksi.
        Jeesuskin on Jeesus.

        Joten tuossa mielessä Muhammed on suomenkielessä oikea muoto. Muhametti olisi vielä oikeampi.

        Niin, voihan sen tuolta kannalta katsoa.

        Toisaalta esim. Britannian kruununperijä Charles muuttunee kuninkaaksi noustuaan suomalaisittain Kaarle III:ksi suit sait vaan.

        Olisivatko siis muut Muhammadeja, paitsi itse profeetta olisi Muhammed?


      • vanhaa suomea

        Eikös sekin käsivisi?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe