Niin oon tosi nuori vielä ja olen tosi kova pelkäämään joten kertoisitteko vaan että kun on niitä elokuvia missä paha valtaa jonkun ihmisen ja sitten jotenkin silleen ne kauhuelokuvat,miten paha voi saada ihmisen pelkään nii paljon että mietin näitä päivin ja öin olen Jumalan puolella mutta kun en pysty uskomaan että jollekin voi käydä niin joten mitä pitää tehdä että niin käy anteeksi mutta kaikki kehottavat minua kysymään kun minulla on selvästi vaikea olla auttakkaa!
iik pelottaa!
tyttööööö
7294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...herranpelko saa ihmeitä aikaan yhdistettynä kauhuelouvien uskonnollissävytteiseen tematiikkaan.
Uskovaiset voivat ptää kauhuelokuvia aivan totena, ihan kuin raamattuakin. Minäkin pelkäsin pienenä, kunnes kasvoin hieman, ja nyt ymmärrän kaiken olleen satua.
Jos uskoo Jumalaan, on ihan pakko uskoa myös Saatanaan. Sitten ei oikein voi välttää riivaajiakaan, eikä demoneita, eikä pimeyden henkivaltoja. Ja kun ne ovat mukana kuvioissa, ei oikein keksi syytä sille miksei vieläkin monipuolisempia kauhistuksia vaanisi joka nurkan takana.
Niinhän sitä sanotaan, että usko on ojentautumista sen mukaan mitä ei näy, vaan minkä sellaisen mukaan sitten pitäisi ojentautua? Näkymättömyyksille kun ei ole rajana kuin mielikuvitus.
Mutta kun pitää mielessä, että noiden näkymättömien voimien vaikutusta ei ole yhden ainokaistakaan kertaa oikeasti havaittu, niin siltä pohjalta ne pelot rupeavat karisemaan.
Ainakin usko on ojentautumista uskossa sen mukaan mitä ei näy. Ei voi olla uskovainen jollei ole edes uskoa.
kyllähän sitä hieman varttuneempana nuorenakin kauhuelokuvan jälkeen esim. vessassa käydessä voi käydä pelkoja mielessä, mutta miksi mennä siihen pirunpyörään mukaan kun pelot ja epäilyt sai aikaan vain kauhuelokuva. Jos pohjalla on jumalanpelkoa, niin jos haluaa uskoa jumalaan niin sitä ei kuulu pelätä, saa toki mutta pitää ajatella ettei uskonnon tarkoitus ole tehdä elämästä pahempaa!
Iisisti tyttö vaan :D
Olisi parasta että et katsoisi niitä kauhuelokuvia, koska olet ottanut asiat liian syvällisesti. Kauhuohjelmat on tahallaan tehty kauheiksi ja niissä on suurin osa pelkkää tekijän mielikuvitusta, jonka hän on osannut tehdä ensin käsikirjoitukseksi tai kirjaksi ja siitä sitten on tehty elokuva.
Välitä itsestäsi äläkä katsele enää sellaisia, vaan vaihda ne elokuvat toisenlaisiin.
Älä pelkää, mutta voithan rukoilla Jeesukselle ja kertoa peloistasi hänelle. Rukoile iltarukous kun menet nukkumaan ja lue vaikka jotain hyvää kirjaa mieluummin, jotain joka vie sinun ajatuksesi jonnekkin toisenlaisiin asioihin.
on todellisia ja siitä puhuu raamattukin ja siellä on esimerkkejä niisät, mutta on keino nitä välttää ja se on voimakkaampi voima je sehän on Jeesus, joka tulee jokaisen sydämeen, kun tunnustaa syntinsä ja pyytää Jeesusta tulemaan ja pitää myös tunnustaa ainakin yhdelle ihmiselle, sillä sana sanoo että usko tulee kuuelemisesta ja kuuleminen Jumalan sanasta. Tässä linkissä sitä opetusta ja julistusta. http://spaces.msn.com/usko/PersonalSpace.aspx?_c02_owner=1
Siinä on paljon viisasta asiaa.