Teidän uhkailunne ja syyttelynne kertoo vain siitä, että miltä teistä tuntuu muslimit suhteessa teidän omaan elämäänne. Sillä ei ole mitään tekemistä sen kanssa, että miten länsimaat voivat puhua uskonnosta avoimesti samalla kun täällä kunnioitetaan niitä. Teillä on oma täysin irrallinen agenda, josta arabit eivät tiedä mitään, ja jolla ei ole kosketuspintaa koko juttuun.
Terveisiä anti-islamisteille
t.i.ruskeepaa
201438
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
... että ei se islam mikään rauhan uskonto ole. Väkivaltako se on jota täällä kuunnellaan? Anellaan nöyrästi islamilaisilta anteeksi paria pilakuvaa, kun he ovat polttaneet suurlähetystöt eivätkä aiokaan antaa anteeksi.
On siinäkin uskonto!
Oikeastaan Tanskan lehti teki oikein että julkaisi ne pilapiirrokset, kun sillä kerran saadaan noin valtava muurahaispesä kuhisemaan. Onhan kristinuskon Jumalakin jo osoittanut islamilaiselle maailmalle valtansa: Pakistanin maanjäristys jossa miljoonat joutuivat hengenhätään Mekassa pyhiinvaelluksen aikana tapahtuneet hostellin romahdus ja ruuhkassa tapahtuneet kuolononnettomuudet.
Anteeksipyyntö täytyy esittää yhä uudestaan ja uudestaan sen hyväksi, että loukkaantuneet muslimit ymmärtävät sen, että kuvat eivät kuvaa heitä eikä heidän pyhiä uskonasioitaan, vaan länsimaisen taiteilijan sielunkokemusta niistä. Arabien loukkaantumisesta seuranneet tragediat mitätöityvät samalla hetkellä kun he hyväksyvät anteeksipyynnön.
Juuri äsken BBC:llä oli muslimien edustaja, joka sanoi että mikään anteeksi pyyntö ei riitä vaan pilakuvan julkaisija on vietävä oikeuteen ja teloitettava - rangaistuksena on siis kuolema!
Se siitä muslimien rauhanomaisuudesta!
puhaltaa nyt peli poekki, muslimi ja ristitty kymmenen minnuutin jiähylle ja se kolomas tyyppi suihkuun.
että kun savolainen puhuu niin vastuu on kuuliajalla?
Vai minkä takia meidän pitää hamaan tulevaisuuteen asti pyytää anteeksi jutikoilta koska joskus aikoinaan heitä kohdeltiin kaltoin siitä pitää maksaa vieläkin jatkuvasti korvauksia yritysten ja erimaiden.
Vaikka aikoinaan käytiin jo sotaoikeuden käynnit mutta se näytä riittävän juutalaisille koskaan ja meille keksitään siitä aiheesta uusia ja uusia muistomerkkeja,muistopäiviä,hiljentymis hetkiä jne. mikään ei riitä näille juutalaisille ja hehän omistivat tämän lehdenkin josta tämä pilakuva soppa lähti liikkeelle.
Muslimeilla on tapana tuomita retorisesti vastustajansa. Se ei sulje sovintoratkaisua pois.
vainosivat väärää rotua, kun juutalaisia tappoivat miljoonittain. Eivät älynneet sitä, minkä tuolla Serbiassa älysivät: muslimit olisivat olleet sittenkin oikea kohde, jos kerran piti jotain rotua vainota.
Kenen sellainen täytyy tehdä? Mitä siihen sisältyisi? Mitä yhtymäkohtia sillä olisi siihen, että länsimaissa voidaan harjoittaa ilmaisunvapautta ja samaan aikaan kunnioittaa toisia kulttuureja ja uskontoja?
Ei muurahaisetkaan ole niin pöljiä, että ne menis samaan kohtaan kekoa yhtäaikaa, niin että se sitten romahtaa siltäkohtaa.
toivon sinulle kaikkea hyvää valitsemallasi kivisellä polulla. Ei ole helppoa puolustaa murhaajia ja olla heidän puolellaan joka asiassa. Onhan sinulla toki Halonen ja Tuomioja tukenasi, joten "hyvässä" seurassa olet.
Kuolema ja tuho, jotka seuraavat länsimaalaisten aiheuttamaa ristiriitaa, eivät oikeuta länsimaalaisten tapaa olla kuuntelematta arabien reaktiota siihen, että tanskalainen toimittaja tulkitsee muslimimaailmaa piirroksin. Siispä on palattava anteeksipyyntöön, jossa selitetään se, että piirroksien sisältö on taitelijan näkemys eikä väite muslimien kulttuurista.
Saanen olla eri mieltä. Mielestäni pilapiirrokset ovat paitsi täiteilijan näkemys taiteelliselta toteutukseltaan, myös erittäin osuvaa kritiikkiä islamin uskoa vastaan. Mielestäni on erittäin tärkeää huomioida että taiteilijoita pyydettiin esittämään näkemyksensä Muhammedista, ei arabeista tai muslimimaailmasta yleensä.
Se mikä tiivistää ihmisten negatiivisia tuntemuksia kirjoituksisksi joita täällä näemme, on mielestäni ruma totuus joka huutaa täyttä kurkkua uutisista ja koraanista. Erittäin tärkeä huomio kuitenkin muslimiauktoriteettien ja ihmisten mielipiteiden tiedustelu näihin karikatyyreihin. Valitettavasti tälläinen rakenteellinen vamma löytyy Islaminsta, joka aiheutaa dilemman pilakuvien piirtäjille suhteessa islamin takana oleviin huvittaviin ja mieluummin jopa pöyristyttäviin hahmoihin. Hyvin yksinkertainen klikki joka nähtiin myös 11. pvn. iskujen ja muun arabiterrorismin suhteen jossa tämä toiminta on jopa suosittua ihmisten keskuudessa, sillä poikkeuksella että se ei kohdistu toiseen muslimiin. Kyse on kulttuurikatastrofista. Mutta se ei tarkoita etteikö olisi ihmisiä jotka näkee ja kykenee dialogiin lännen ihmisten kanssa, se vain tarkoittaa sitä että kynä ei loppujen lopuksi ole 'jumaluudella' oikeutettua miekkaa vahvempi. 'Jumalan' miekkaa ei voi moraalisesti kyseenalaistaa koska 'jumaluus' uudelleen muokkaa meidän moraaliamme.
Mutta tämä ei kumonne oletustani siitä, että ainoa etenemistie tässä on pyytää anteeksi loukkausta ja selittää kuvien olleen taiteellinen näkemys.
Tuo mellakointi todellakin kertoo, ettei muslimi ole onnellinen yhteiskunnassan.
Minulla herää myös kysymys, että eivätkö muslimit luota itsekään toisiinsa, kun naiset, jotka lähtivät nyt "näkyvästi" mieltä osoittamaan; pitävät kaapuja ja huiveja kasvojensa edessä HIMOITSEVILTA KATSEILTA PIILOSSA?
Niin se varmaan on. Mutta se ei ole se mitä arabit haluavat Jyllandpostenin päätoimittajalta, erinäisiltä eurooppalaisilta sanomalehdiltä ja hallituksilta kuulla.
Täytyy sanoa, että kun minulle lähetettiin vastaus palstalla, joka sisälsi jeesuksen pilamusiikkivideon, että otin sen vain huumorilla, vaikka se ei nyt naurattanutkaan yhtään ja ihmettelisin niitä kristittyjä, jotka sellaisesta suivaantuisivat. Ei se Jeesuksen todellisuusarvoa liikauta pätkääkään, kuten ei tosiuskovaisen mieltäkään.
Muslimit uskovat voimakkaammin kuin sinä.
Minun uskoni ei horju ja hermostu pienistä piloista. Mestaria tuollainen ei liikauta (Jeesusta).
mielessä, että tällä areenalla kantaa sananvapauden puolesta ottavat myös muut kuin anti-islamistit. Itse olen uskonnonvapauden ja suvaitsevaisuuden kannattaja, mutta puolustan silti tanskalaislehden oikeutta julkaista nämä pilakuvat yhtälailla kuin muslimien tai kenen tahansa muun oikeutta boikottiin ja rauhanomaiseen mielenosoitukseen. Pidän Tanskan hallitusta ja kansaa vastaan suuntautunutta toimintaa ehdottomasti täysin tuomittavana ja näiden äärimuslimien vaatimuksia lähinnä naurettavina. Tanskan hallitus on tässä kiistassa se, jolla on oikeus pitää kantansa, lehti ja rettelöitsijät saavat joustaa kannoissaan.
Täällä asialliseen keskusteluun sotkeutuu valitettavan paljon myös selvää rasismia, mikä puolestaan on myös tuomittavaa.