REKKARALLI VENÄJÄLLE

paikkakuntalainen

Rekkarallin järjestykseen saamiseen tarvitaan nyt vahva presidentti.

8

498

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naivi

      Jopas mestaria etsit, Pitkästyt odottelee 6w
      ainakin menee.

      • naivi paikkakuntalainen

        JOLLEKIN(joillekin)avautui NYT oiva näytön paikka käyttää ulkopoliittisia suhteitaan.Nyt on kysymys suomalaisten hengestä reaaliajassa.


    • mutta sossut eivät osaa

      Suomen ja Venäjän väliset tulliongelmat älyttömine rekkajonoineen on tärkeä, konkreettinen kohde, joka pitäisi nopeasti selvittää. Asia kai kuuluisi sossuille, Haloselle, Tuomiojalle ja Rahkoselle.
      Mutta näiden touhuista ei kyllä tule mitään; sehän on jo nähty. Putin nauraa tyhjänpuhujille.

      Koska politiikot eivät osaa, eikö Suomen pitäisi muodostaa ryhmä, joka tarttuisi päätoimisesti asiaan. Lähinnä kuljetusalan johtajista koostuvaa ryhmää voisi vetää vaikkapa ministeri Paula Lehtomäki. Ensimmäiseksi Putinin puheille. Mukaan bonuspalkkio, niin Liliuskin voisi innostua tulemaan mukaan.

      • oikein...?

        Eli teidänlaisten logiikan mukaan olisi ikävä ihmishengiä vaatinut onnettomuus ehkäisty, kun tulliongelmat rekkajonot olisi vaan ratkaistu???


      • aeprivjåaperia
        oikein...? kirjoitti:

        Eli teidänlaisten logiikan mukaan olisi ikävä ihmishengiä vaatinut onnettomuus ehkäisty, kun tulliongelmat rekkajonot olisi vaan ratkaistu???

        Se nyt vaan on niin, että nimenomaan venäläiskuskit syylistyvät prosentuaalisesti useammin liikenneonnettomuuksiin Suomessa kuin suomalaiset.

        Lieneekö syynä huono ajokalusto vai huonot kuskit, mutta tulliin vaan kovemmat tarkastukset autoille ja kovemmat vaatimukset mm lepoaikojen noudattamisesta myös venäläiskuskeille.


      • vähemmän
        aeprivjåaperia kirjoitti:

        Se nyt vaan on niin, että nimenomaan venäläiskuskit syylistyvät prosentuaalisesti useammin liikenneonnettomuuksiin Suomessa kuin suomalaiset.

        Lieneekö syynä huono ajokalusto vai huonot kuskit, mutta tulliin vaan kovemmat tarkastukset autoille ja kovemmat vaatimukset mm lepoaikojen noudattamisesta myös venäläiskuskeille.

        Kuolonuhreja lohduttaa oliko kyseessä suomalainen tai muunmaalainen rekka kuten Konginkangaan tragediassa esim.Raskaan liikenteen raju lisääntyminen viime vuosina lisää myös onnettomuuksien määrää, ja siihen tarvitaan paljon radikaalimmat lääkkeet kuin katsastusten tehostaminen tai lepoaikojen tarkkailu.


    • pokkuroinut Putinille

      ja pyllistänyt kotimaan ongelmille. Rekkaralli taitaa olla mahdoton rasti saada kuriin, kun on noin puna(tukka)inen presidentti

      • Zenja

        ...kuntoon. Sehän tässä on syynä turmiin ja turvattomuuksiin.

        7-tielle määrärahoja, että tien voi kunnostaa liikennettä vastaavaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      13
      11325
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      37
      3853
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      109
      3019
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      120
      2380
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      81
      2045
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      196
      1761
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      299
      1006
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      17
      780
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      725
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      699
    Aihe