Raamatun kaste

järjästys!!!!!!!!!!!!!!!!!!...

Luukas 16:15-16 joka USKOO ja kastetaan se pelastuu, joka ei USKO , se on jo tuomittu kadotukseen.
Apostolien teoissa 16 luku Pyhä Henki avasi purppuranmyyjä Lydian sydämen vastaan ottamaan uskon Jeesukseen kun Paavali julisti Jumalan sanaa.Lydian uskoon tulon seurauksena häne meni kasteelle, myös omaisensa kastettiin kun olivat ottaneet sanan , Jeesuksen vastaan.Pikkuvauvoista ei em. kohdassa puhuta mitään.Samassa luvussa , vangin vartija sai Paavalilta ja Siilaalta vastauksen kysymykseen, herrat mitä minun pitää tekemän että pelastuisin.He sanoivat :usko Herraan Jeesukseen niin sinä ja sinun perhekuntasi pelatuvat.Vanginvartija otti Jeesuksen vastaan, siis uskoi ja seuraus oli kasteelle meno, samoin hänen perheensä, ilmeisesti kaikki olivat siinä iässä että ymmärsivät sanan pelatuksesta ja tultuaan Jeesukseen uskoviksi, kuten Pavvali opetti, menivät nyt Jeesukseen uskovina kasteelle.Tässäkään kohdassa ei pikkuvauvoista puhuta mitään.Eli mitä ei ole mainittu, sitä ei ole. Kyllä Raamattu, Jumalan sana on selvää kun luetaan niin kuin se on kirjoitettu, eikö?

12

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kastekäskyä

      "Ottaa vaarin" tarkoittaa totella käskyä viedä koko perhe kasteelle. Lyydia kyseli toisten mielipidettä omasta uskostaan kasteen jälkeen. Pitivätkö toiset häntä nyt kasteen jälkeen uskovaisena, kuten tapana oli nimittää kastettuja uskovaisiksi. Muiden kastettujen perhekuntalaisten, joihin luetaan palvelijat ja heidänkin lapsensa, ei mainita mitään.

      Pietari sanoi, että kasteessa saatava syntien anteeksisaaminen ja Pyhän Hengen lahja kuuluu "teille ja teidän lapsille"

      Apt.16
      14 Ja eräs Lyydia niminen purppuranmyyjä Tyatiran kaupungista, jumalaapelkääväinen nainen, oli kuulemassa; ja Herra avasi hänen sydämensä ottamaan vaarin siitä, mitä Paavali puhui.
      15 Ja kun hänet ja hänen perhekuntansa oli kastettu, pyysi hän meitä sanoen: "Jos te pidätte minua Herraan uskovaisena, niin tulkaa minun kotiini ja majailkaa siellä". Ja hän vaati meitä.

      Perheettömälle Saulukselle sanottiin näin:

      Ap. t. 22:16
         
      Ja nyt, mitä viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.'

      Jos Saulus olisi ollut perheellinen ja hänellä olisi ollut lapsia hänkin olisi "ottanut vaarin" Jeesuksen kastekäskystä kastaa koko perhe.

      • ja , tuli

        Jeesukseen uskovaksi ja meni sen jälkeen kasteelle.
        Psalmi 50:15 Hädän päivänä huuda minua avuksesi.....


      • huutamista
        ja , tuli kirjoitti:

        Jeesukseen uskovaksi ja meni sen jälkeen kasteelle.
        Psalmi 50:15 Hädän päivänä huuda minua avuksesi.....

        kasteessa pestiin synnit pois (Krituksen veri)
        ei pelkkä "huuto" pese syntejä

        3 Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen, olemme hänen kuolemaansa kastetut?


    • mä vaan

      täysin oikein!

      Sanaa julistettiin ja ihmiset tulivat uskoon, ja menivät kasteelle.

      Perhekuntakin oli kuulemassa ja avasivat sydämensä. Tulivat uskoon ja kastettiin.
      Ilman uskoa ei voi olla otollinen.

      Ei sellainen pieni ei voi ymmärtää otaa kastetta joka imee rintaa. Eikä hän voi ymmärtää Jeesuksen sovitustyötä niinkuin se julistetaan. Siksi vauva on täysin puhdas, ja joka kelpaa aina taivaaseen.
      Hätäkasteita ym. ei tarvita, ne ovat vain ihmisten laittamia asioita joilla ei ole mitään tekemistä Jeesuksen asettamassa kasteessa.

      Evankeliumin ydin onkin että sitä pitää julistaa, muuten ihmiset eivät löydä Jeesuksen tykö. Siinä on asian tärkein ydin.

      Usko tulee kuulemisesta ja se vaikuttaa tahtomista ja tekemistä. Niinkuin Jeesus joka sanoi naiselle, mene äläkä enää syntiä tee. Kehoitus oli parannuksen teko syntisesestä elämästä.
      Eikä heitä kastettu vauvana.
      Miksi, siksi koska julistus koski syntisiä ihmisiä ja Sana kehoittaa tekemään parannuksen.

      mMnelaisia pirksotteluja ja puhdistusmenoja oli jo käytettävissä. Mutta tämä olikin aivan erilainen ja ainutlaatuinen kaste jonka Jeesus asetti, niille jotka tulivat uskoon, näin meidän tulee täyttää koko vanhurskaus ja pyysi kasteen Johannekselta.

      Johannes sanoi sinä tulet ja pyydät minulta...
      vauvat eivät voi pyytää kastetta, siksi etteivät kykene ymmärtämään ja toimimaan Sanan mukaan.

      Mutta se ei sulje vauvan taivaskelpoisuutta lainkaan.
      Usko Herraan Jeesukseen niin sinä pelastut.
      Siinä on kaiken kattava voima, pelastus.

      Jos emme julista omisillemme Sanaa, eivätkä sitä muualta kuule miten he voivat tulla uskoon. Ainut asia että Jumala voi näille ihmisille ilmestyä, aivan kuin Sauluksellekkin joka vainosi Jumalan seurakuntaa. Hän pelastui tuolla matkalla. Niin seuraamus kun ihminen kohtaa vapahtajansa saa kokea sydämen muutoksen sisimmässään ja Jumalan Henki tulee asumaan, niinkuin Sauluksellekkin.
      Tuosta hetkestä alkoi tapahtumaan hänen elämässän aivan erilainen aikakausi. Hän alkoi kertomaan tuosta kohtauksesta ja alkoi julistamaan Jeesuksen pelastavaa ilosanomaa.

      Saamme nähdä Raamatussa mitä hän sai aikaan.
      Julistettu sanoma teki tehtävänsä, ihmisiä tuli uskoon, perustettiin seurakuntia jotka olivat uudestisyntyneitä ja kastettuja. Yhtenä päivänä heitä lisääntyi 3000 kappalta.

      Apostolien teot kertovat uskoon tulleista, miehistä ja naisista.

      17:4 Ja muutamat heistä tulivat uskoon ja liittyivät Paavaliin ja Silaaseen, niin myös suuri joukko jumalaapelkääväisiä kreikkalaisia sekä useat ylhäiset naiset.
      1.Korinttolaiskirje:
      15:11 Olinpa siis minä tai olivatpa he: näin me saarnaamme, ja näin te olette uskoon tulleet.

      • sanotaan , että

        papitkin tulivat uskolle kuuliaiseksi? Oliskohan Suomen luterilaisessa kirkossa tämän aika, mitä oot/ootte mieltä?


      • Voitto Ramu

        Missä Raamattu edellyttää ymmärrystä uskon edellytyksenä?

        Kirjoitithan:

        " Ei sellainen pieni ei voi ymmärtää otaa kastetta"


      • Voitto Ramu
        Voitto Ramu kirjoitti:

        Missä Raamattu edellyttää ymmärrystä uskon edellytyksenä?

        Kirjoitithan:

        " Ei sellainen pieni ei voi ymmärtää otaa kastetta"

        Vielä vähäsen lisään:

        Jeesus asetti ehdoksi lapsen KALTAISEKSI tulemisen.

        Meinatako, että lapsella olis tuota ymmärrystä enemmän kuin aikuisella-- eikähän vaan asia ole LAPSENKALIASUUDESSA niin, että ymmärrys ja järki ovat vaan esteitä taivastenvaltakuntaan pääsylle.

        Siksi pitää tulla lapsen KALIATSEKSI.


        VAADITTE SIIS PÄINVASTAISTA KUN MITÄ JEESUS VAATI JA EDELLYTTI.

        Muistakaa, että järjenpäätelmät on käsketty repimään maahan.

        "Me hajotamme maahan järjen päätelmät"


      • oikein ymmärrettynä
        Voitto Ramu kirjoitti:

        Missä Raamattu edellyttää ymmärrystä uskon edellytyksenä?

        Kirjoitithan:

        " Ei sellainen pieni ei voi ymmärtää otaa kastetta"

        Galatalaiskirje 3luku 1-2:Oi te älyttömät Galatalaiset! Kuka on lumonnut teidät,joiden silmäin eteen Jeesus Kristus on kuvattu ristiin naulittuna.
        Tämän vain tahdon saada tietää teiltä:lain teoistako saitte hengen, vai uskon saarnasta?


      • mä vaan
        oikein ymmärrettynä kirjoitti:

        Galatalaiskirje 3luku 1-2:Oi te älyttömät Galatalaiset! Kuka on lumonnut teidät,joiden silmäin eteen Jeesus Kristus on kuvattu ristiin naulittuna.
        Tämän vain tahdon saada tietää teiltä:lain teoistako saitte hengen, vai uskon saarnasta?

        olla tällainen kirjoittelu, kun selvää Sanaa ei voida ymmärtää. Sanan kuuleminen vaikutti myös tahtomista ja tekemistä.
        On turha esittää omaa selitysteologiaa lapsikasteesta. Ne jotka ottivat Sanan vastaan menivät kasteelle. Kuulun ymmärtäminen vaikuttin sen seuraamuksen että tulivat uskoon ja tekivät parannuksen synneistään. Menivät kasteelle. Ei voi mitään jos ihminen ei halua nähdä totuuteen. Ovat vielä ymmärtämättömiä ja ovat vielä matoruuassa, kun pitäisi jo vahvempaakin syödä.


        Ramu ja muutkin, kysymys kuuluu keille tässä julistettiin Sanaa,

        a) vauvoille
        b. miehille ja naisille
        c. vanhurskaille

        Keille Jeesus puhui nämä sanat, oli tässä kysymyksessä pieni vauva vaiko vähän isompi?

        Matteuksen evankeliumi:
        3:2 ja sanoi: "Tehkää parannus, sillä taivasten valtakunta on tullut lähelle."
        4:17 Siitä lähtien Jeesus rupesi saarnaamaan ja sanomaan: "Tehkää parannus, sillä taivasten valtakunta on tullut lähelle."


        Markuksen evankeliumi:
        1:15 ja sanoi: "Aika on täyttynyt, ja Jumalan valtakunta on tullut lähelle; tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi."


        Apostolien teot:
        2:38 Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan


    • Voitto Ramu

      Eikö pieniä lapsia ollut kun ei mainittu?

      Kirjoitit:

      "Vanginvartija otti Jeesuksen vastaan, siis uskoi ja seuraus oli kasteelle meno, samoin hänen perheensä, ilmeisesti kaikki olivat siinä iässä että ymmärsivät sanan pelatuksesta ja tultuaan Jeesukseen uskoviksi, kuten Pavvali opetti, menivät nyt Jeesukseen uskovina kasteelle.Tässäkään kohdassa ei pikkuvauvoista puhuta mitään.
      Eli mitä ei ole mainittu, sitä ei ole. "


      VASTAAN.
      Onko mielestäsi Raamatun totuus se, että "kun ei mainitttu, niin ei ollut."

      Eikö Filippin vanginvartijan KAIKILLA OMAISILLA ollut pieniä lapsia kun heidät KAIKKI kastettiin?

      Kun Jeesus ruokki ne viisituhatta, niin sanotaan:

      " Ja niitä, jotka aterioivat, oli noin viisituhatta miestä, paitsi naisia ja lapsia."

      Tuo kertoo sen, että monestikaan ei mainittu naisia ja lapsia vaikka heitä toki oli paikalla .
      Tuossa ei edes lukumäärään "viisituhatta" ei sisällytetty naisia ja lapsia.
      Tuollainen on yksinekrtaisesti Raamatun käyttämä tapa, että lapsia ei mainita erikseen.

      JOS luet Raamattua tyyliin: "Kun ei manita, niin ei ollut" joudut monesti umpikujaan.
      Missään ei esim mainita, että naisilel olisi annettu ehtoollista.

      Sinun tulkintaperiaatteen mukaan "kun ei mainita niin ei ollut" mukaan naisille ei siis saa antaa ehtoollista.

      • EI...........

        ei yli sen mitä Raamattuun on kirjoitettu.


      • EI...........!

        ei yli sen mitä Raamattuun on kirjoitettu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11417
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9810
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      144
      5559
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3784
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3740
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3635
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3378
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3173
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      63
      2793
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2583
    Aihe