Suomalainen yhteiskunta

Johan112

Jäin työelämästä pois 2003 helmikuussa,sairauteni takia;olen "hengenvaarallinen työssäni"!
Hain eläkkeelle,en päässyt,3 kertaa valitin,mutta joulu viikolla tuli eläkelautakunnasta lopullinen kirje,johon ei voi valittaa,kielteinen sekin!
Eläkevakuutus yhtiöni lupaa tukea uudelleenkoulutustani,mutta olen kieltäytynyt uudelleenkoulutuksesta,senkin takia,koska vuonna 2002 olin koko vuoden vuorotteluvapaalla ja suoritin erään ammattitutkinnon,enkä ole ko. koulutuksen jälkeen tehnyt päivääkään ko. työtä!
Ikää minulla on 45.
No,ei tässä varsinaisesti ole asian ydin,jota tällä kirjoituksella ajan takaa!
Vuonna 2004 minulla tuli avioero,jouduin asunnottomaksi,minulla oli tiedossa kaupungin ja erään asuntosäätiön asunto,muttei sosiaalihuolto auttanut minua takuuvuokrien maksuun,vaan sosiaalitantta sanoi,että alkoholistien asuntolaan asumaan,mikä olisi minulle raittiille miehelle oikea paikka!
No,menetin luottotiedot,vaimon sairastuttua syöpään v. 2000,kun olin pois töistä n. 4-6kk ko. vuonna,vaimoni hoitojen aikana;pahoinvointi lääkkeet yms. lääkekulut rasittivat myös talouttamme!
No,en saanut asuntoa Suomesta luottotieto häiriöni takia,muutin Espanjaan.
Olin muutaman kuukauden siellä,palasin takaisin,no sama homma jatkui...
Sitten palasin ex-vaimoni kanssa yhteen,sain puhuttua,että hän ottaa vuorotteluvapaata ja lähdetään Espanjaan lomalle ja samalla odottamaan eläkepäätöstäni sinne!
No,erehdyin postittamaan ammattiliitolle kirjeen,sieltä siis sen "työtön,työtön-lapun",koska Kela ei enään maksa sairaspäivärahaa,vaan minun täytyy olla työttömänä työnhakijana,vaikka olen työkyvytön!
No,liitto ei maksanut minulle rahaa,kun ne näkivät Espanjan postimerkin ja leiman,jouduimme palaamaan takaisin,koska minun täytyy olla työmarkkinoiden käytettävissä työkyvyttömänä!!!
Nytten kohta minulla loppuu ansiosidonnainen päiväraha ja suunnittelin että perustan yrityksen ja kävin kysymässä starttirahaa,tulos; en saa,jälleen syynä luottotiedot!!!
Minusta on tullut yhteiskunnan vihollinen,kun yhteiskunta on kohdellut minua ja vaimoani todella huonosti!
Olen ollut yhteiskunnan auttaja monella eri saralla jo vuodesta 1972 lähtien ja mukana kotikaupunkini kunnallispolitiikassa 20 vuotta,istuen eri lautakunnissa,
Eniten ottaa päähän se,että yhteiskunta on aina hädän ja katastrofien tapahtuessa tarvinnut apuani,mutta kun itse tarvitsen apua,ei yhteiskunta auta!!!
Olenkin sanonut useammalle,että Suomi on pahoinvointi valtio,eikä hyvinvointi valtio!!!
Ei tässä maassa kannata elää,kaikki kallista ja koko Suomi kohta konkurssissa!
Äkkiä pois tästä maasta!
En ole ainoa tämmöisen kohtelun saanut.
Toivoisin,että ihmisten olot paranesivat Suomessa,ettei meitä hyvin katkeria ihmisiä syntyisi lisää päivä päivältä!!!
Koettakaa poliittiset päättäjät ja presidentti tehdä asian eteen jotain,muuten oman maan kansalaiset nousee kapinaan!!!

2

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SuomiJätkä

      Suomalainen kapinaan ? Enpä ole parempaa vitsiä hetkeen kuullut...hehehehehee

    • ei muuta

      kun mene vaan äkkiä pois tästä maaasta ruikuttaja!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      42
      3910
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      39
      3506
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      70
      3118
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2970
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      85
      1954
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1948
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      1789
    8. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      32
      1733
    9. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      29
      1721
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1684
    Aihe