Suomessa, joten siirsin toimintani muualle. Vasurit haukkuivat perästä kuin rakkikoirat, että "hyvä kun menet ei tuollaisia lahtariporvareita täällä tarvita. Valtio on se mikä meidät elättää".
Nyt täällä yritystoimintaa ymmärtävässä maassa on ongelmana löytää kohtuuhintaisia insinöörejä työvoimapulan takia laajentaakseni toimintaa. Palkkapyynnöt ovat jopa nelinkertaiset suomalaisten palkkaukseen verrattuna, mutta eipä siinä muuta voi kuin maksaa. Suomessa ammattilaisten palkat ovat todella naurettavan alhaiset, mutta valtiovalta tappaa tehokkaasti yrittämisen ja yrittämishalut.
Eikö kokoomuskaan osaa vieläkään kertoa kansalle, että yrittäjä on se joka työllistää ja maksaa palkat kansalle. Jos kansa haluaa lisää työpaikkoja, niin olisi aika antaa yrittäjillekkin oma vuoronsa näyttää kykynsä.
Laittakaa vaikka maankattava infomainonta yrittämisen tärkeydestä työttömyyden hoidossa.
Uskon maasta löytyvän tarpeeksi yrittäjiä tukemaan rahallisesti tällaista hyvintoteutettua infomainontaa.
Opin läksyni yrittämisestä
4
176
Vastaukset
- lähettää
suomalaisiin työnvälityksiin ilmoituksen vapaista inssinpaikoista. Kyllä täältä nelinkertaisille palkoille olisi tulijoita, päteviäkin ja kielitaitoisia.
on ihan hyvä toimia, kun pitää homman omissa käsissään. Perheyrityksessämme ei ollut palkattuja työntekijöitä eikä siten työnantajan velvollisuuksiakaan. Suosittelen tällaista yrittäjyyttä myös muille. Ei tarvitse olla suuri työnantaja, rittää jos työllistää itsensä. Siinä ei sitten ole Ay-liikekään aina määräämässä mitä tai miten tehdään.
- lisää yrittäjiä
Jos Suomeen todella haluttaisiin lisää yrittäjiä, punakollektiivi suostuisi muuttamaan velkalainsäädäntöä yrittäjämyönteisemmäksi ja poistaisi mielivallan velallisia kohtaan. Jos todella yrittäjiä haluttaisiin lisää, punakollektiivi suostuisi myös samanlaisen sosiaaliturvaverkon rakentamiseen yrittäjiä varten kuin mitä on työttömiä ym. varten.
- velat
pitäisi antaa anteeksi 5 vuotta erääntymisestään. Vanhojen velkojen maksaminen on raskasta ja epäoikeudenmukaista. Valtio voisi maksaa yritysverotuksen tuotoista saamamiehille kaikki yli 5 vuotta vanhat saatavat. Yrittäjien konkurssit vähenisivät ja kilpailu lisääntyisi, kun heikommat yritykset pärjäisivät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71924
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708