Kehitysavun nostamisesta

KL88

Kirkon Ulkomaanapu ja Suomen Lähetysseura ovat aloittaneet yhteisen kampanjan Suomen kehitysyhteistyörahojen nostamiseksi 0,7 prosenttiin bruttokansantuotteesta. Rahassa 0,7 prosenttia bruttokansantuotteesta on noin miljardi euroa. Koska tämä miljardi on käsittääkseni tarkoitus ottaa suomalaisten verorahoista ja koska valtiolla ei tälläkään hetkellä ole liikaa rahaa olisi mielenkiintoista tietää miltä sektorilta kirkko oli ajatellut säästää korotukseen tarvittavat rahat.

2

96

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirkko

      kerää kyllä kymmenyksensä köyhimmältäkin.
      Veroista ne maksetaan kehitysavut eikä kirkon miljardiomaisuudesta.

    • Näin sen näen

      Sitten on vielä sekin puoli, että mitä kehitysapu hyödyttää?

      Materialistinen apu koneineen ja pikku tehtaineen: kaikki entisetkin ovat jo siellä ruostumassa käytön puutteessa. Ainoa hyötyjä on koneet (raskaaseen ylihintaan, ei ole väliä, valtio maksaa) toimittanut firma.

      Rahallinen apu: ohjautuu ihmeellisten väylien kautta maan johtajan pankkitilille sveitsiin tai armeijan asehankintoihin.

      Ruoka-apu: päätyy torille mustaan pörssiin myytäväksi. (Positiivista että sen edes lopulta sitten joku syö.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      138
      2368
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      69
      2280
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      66
      1959
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      74
      1654
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      104
      1523
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1498
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      119
      1391
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1244
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1191
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1134
    Aihe