Ruskeaa "pölyä" kasvien lehtien päällä?!?

mikä tää nyt on??

heips!
huomasin eilen että jotkut kasvien lehdet ovat ihan ruskeita. Ensin pelästyin että kasvit tekevät kuolemaa, mutta sitten kun pyyhin sormella tätä ruskeeta juttua pois, se lähti kokonaan ja kasvit voivat hyvin. Voiko se johtua pitkävaikutteisesta lannoitteesta jonka olen viikko sitten lisänyt pohjaan? Onko siitä mitään haittaa? Onko tämä normaalia? VAi onko tää jotain ihan muuta? Kiitos!

3

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kukka

      Se on todennäköisesti piilevää. Milloin allas on perustettu? Piilevä ilmaantuu yleensä uusiin, vastaperustettuihin akvaarioihin. Kerro altaan koko ja asukit (jos niitä on)! Nuolimonni syö tuota piilevää tosi tehokkaasti, mutta ne vaativat viileä ja virtaavaa vettä. Ja se on myös parvikala!

      • alkuperäinen ***^

        Heippa! Kyllä allas on perustettu pari viikkoa sitten eikä ole vielä kaloja siinä. Altaan koko on 105 litraa... Kiitos kun vastasit, se on todennäköisesti todellakin tää piilevä :)


    • Plekostomus

      Jos allas on vastaperustettu, kuten kerroit, se voisi olla piilevää. Piilevän pitäisi hävitä, kun akvaarion biologinen toiminta on käynnistynyt kunnolla, joten mikään hätä ei ole.

      Se voisi olla myös hiekan/soran pölyä, joka on nyt laskeutunut vedestä, kun allas on saanut "seisahtaa" hetken. Se voi olla myös sitä lannosta, jota altaaseen laitoit. Lähtee vedenvaihdoissa pois, kun lappoaa tarkasti. Voisi viitata myös tehottomaan suodattimeen.

      Mieleeni tuli myös kolmas mahdollisuus, jota äsken sivusin.
      Millainen suodatin sulla on siinä? Altaan koko ja suodattimen teho? Paljonko se pyörittää vettä?
      Alitehoisella suodattimella hiekanpöly/kasvinjätteet/tauhkat jäävät lillumaan kasvien lehdille. Ennen kalaston tuloa on syytä siis tarkastaa suodatus ja ostaa mahdollisesti lisäapua suodattimelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe