Pakkaset

Saisi jo loppua. Tuntuu, että kaikki energia menee lämpimänä pysymiseen !
25351
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Taisivat jo loppua. Kylmin paikka tällä hetkellä Sodankylä, jossa rapiat -26. Vielä muutama päivä sitten oli 30 pakkasia.

Äänestä

Kylmääkö? No lähde pois Suomesta. Minä istun nut penkillä kahden palmun välissä, sellanen 18°C. Sadetta ei ole ollut yli kolmeen viikkoon.
Tänne kohta muutan pysyvästi ja täällä myös kuolen.

2Äänestä
  • Siellä sun kannelmäkeläisessä neuvostokuutiossa on siis hikiset 18 astetta lämmintä, kun istuskelet rekkalalla sohvallasi kahden kitukasvuisen ruukkupalmun katveessa. Hyvä kuitenkin , että katto ei ole päästänyt vettä kolmeen viikkoon läpi, johtunee pakkasista ulkona. Ikävää, että tulevaisuudennäkymäsi ovat niin synkät, että uskot viettäväsi loppuelämäsi siellä läävässäsi.

    2Äänestä

  • sulla.hyvä.mielikuvitus kirjoitti:

    Siellä sun kannelmäkeläisessä neuvostokuutiossa on siis hikiset 18 astetta lämmintä, kun istuskelet rekkalalla sohvallasi kahden kitukasvuisen ruukkupalmun katveessa. Hyvä kuitenkin , että katto ei ole päästänyt vettä kolmeen viikkoon läpi, johtunee pakkasista ulkona. Ikävää, että tulevaisuudennäkymäsi ovat niin synkät, että uskot viettäväsi loppuelämäsi siellä läävässäsi.

    Kylläpäs paistaa Konalan asukin katkeruus läpi. Ei ole minun vikani että laisesi juoppo ei saa sossusta rahaa niin paljon että pysyisi kännissä päivät pääksytysten. Kärsi nyt vaan kohmelosi nätisti.
    Tänään tänne ei ole luvattu kuin 13 astetta, aurinkoisessa paikassa kyllä on lämpimämpää. Tosin on välillä hyvä pitää taukoa auringonotolta.

    2Äänestä

  • Pisteleeks siellä niitten palmujen välissä kaikenmaailman ötökät?

    1Äänestä

Kovasti pitää nyt uuneja ja takkoja lämmittää, että minijääkausi ei puskisi päälle.

2Äänestä
  • Muutama päivä sitten uutisoitiin että ne uunit ja takat nokeavat napajäätiköt, jotka sitten sulavat ja hukuttavat kaikki hollantilaiset ja muut liian lähellä merenrantoja asuvat. Pitääkö Suomessakin alkaa suunnittelemaan jälleen pääkaupungin siirtoa? Mikä kaupunki sijaitsee Suomessa korkeimmalla?

    1Äänestä

  • jäänapanöyhtä kirjoitti:

    Muutama päivä sitten uutisoitiin että ne uunit ja takat nokeavat napajäätiköt, jotka sitten sulavat ja hukuttavat kaikki hollantilaiset ja muut liian lähellä merenrantoja asuvat. Pitääkö Suomessakin alkaa suunnittelemaan jälleen pääkaupungin siirtoa? Mikä kaupunki sijaitsee Suomessa korkeimmalla?

    On Ivalo

    1Äänestä

  • NOSEHÄN kirjoitti:

    On Ivalo

    Sinne siis pääkaupunki! Samalla pitkiä sijoituksia harrastavat alkavat ostaa tunturien etelärinteitä viinitarhoiksi, kun ilmaston lämpiämisen vuoksi viljely siirtyy aina vaan pohjoisemmaksi.
    Edellyttäen ettei yllättäen tulisikaan jääkausi, vaikka pienikin.

    1Äänestä

  • Tape9 kirjoitti:

    Sinne siis pääkaupunki! Samalla pitkiä sijoituksia harrastavat alkavat ostaa tunturien etelärinteitä viinitarhoiksi, kun ilmaston lämpiämisen vuoksi viljely siirtyy aina vaan pohjoisemmaksi.
    Edellyttäen ettei yllättäen tulisikaan jääkausi, vaikka pienikin.

    Ivalo sopii pääkaupungiksi, koska siellä on lentokenttäkin. Ja Saariselkä on mainio paikka politiikan tekoon. Siellä on hyvä tehdä valolta suojattuja sopimuksia gryndereiden ja muiden rehellisten liikemiesten kanssa.

    Äänestä

Lisää ja lisää pakkasta ja lunta teille mamuille että ostatte menolipun takasin sinne hiekkamonttuunne, Suomi on pakkasen ja lumen maa ja niin kuuluu ollakkin!

2Äänestä

Heh kovilla pakkasilla on mukavaa kulkea kaupungilla kun on valkeaa ja kafferikiitäjät piilottelevat sisällä. Mitäs suvakki tähän?

3Äänestä
  • Samat sanat! Valkoisuus oikein loistaa päin kaikkien naamoja!

    2Äänestä

Säät eivät onneksi tottele ihmisen käskyjä. Nyt kuuluukin olla pakkasia, on nimittäin talvi, tiedoksi vaan. Pakkasilla on tarkoitus luonnon kannalta.

1Äänestä
  • Joo, minulla on taas vesisanko kylmenemässä pihalla . Otan kylmän suihkun päälle sen vielä niskaan, vähän karaisee taas.

    1Äänestä

  • kryoketku kirjoitti:

    Joo, minulla on taas vesisanko kylmenemässä pihalla . Otan kylmän suihkun päälle sen vielä niskaan, vähän karaisee taas.

    hrrhhr..kyllä se pinnasta jäätynyt sankovesi vain on kylymä kun kaataa päällensä...siinä se taas..:)
    pari minsaa kylmää suihkua.

    1Äänestä

  • Allah Äkbar!Päivä pitenee viikossa noin puolituntia,tulee se kevätkin ja sateet ja räntä,nauttikaamme tästä valosta jota ei ole edes Somalaissa.

    Äänestä

Puiden polttaminen takoissa aiheuttaa ilmaston lämpenemustä, joten sellaista ei voi suositella.
Sen sijaan paras vaihtoehto olisi Venäjältä tuotu kaasu, joka puhtaasti lämmittäisi ruumista ja sielua. Ent. Nevostoliiton alueeltahan ne pakkasetkin tulevat.

Luonnonsuojelullisista syistä pitäisi kaiken muun paitsi venäläisen kaasun käyttö kieltää kotitalouksien lämmittämisessä.
Räiskyvän takkatulen loisteessa nautiskelun valinnanvapaus on yhtä kauhea kuin Soten vastaava vapaus, lisäusi vain eriarvoisuutta: Köyhät kärvistelisivät pienten tiilitakkojen ympärillä koskenkorvaa juoden kun porvarit nautiskelisivat konjakkia marmoritakkojen ääressä.

Kaasua, presidentti Putin.

1Äänestä

Lisää pakkasia sillä talvi on aina talvi pakkasineen ja nyt on vielä leutoa.

2Äänestä

Lapsena oli enemmän lunta. Hanget, korkeat nietokset. Vai katselenko kaikkea nyt eri perspektiivistä.

1Äänestä
  • Pakkanen tuhoaa monta kasvitautia ja karsii heikot yksilöt pois. Että silleen.

    1Äänestä

  • Totta. Pakkanen on hyvä, monenlaiselta taudilta ja tuhohyönteiseltä säilyttäisiin, kun olisi kunnon pakkastalvia. Ja kunnon pakkasella patjat ulos, niin ei pölypunkit jyllää.

    1Äänestä

Ihan ok. Pakkanen tappaa kaikki bakteerit ym. Kiva, kun on joskus vielä kylmääkin kunnolla. Pakkanen on mukava ja ei sitä kestä kuin viikko pari. Onneksi. En minäkään kovin pitkään kestäisi näin kylmää. Kadut on liukkaita ja saa varoa ettei kaadu. Mutta kaunista on. Koitan nauttia kauniista pakkaspäivistä. Parempaa tämä kuin loskaiset pimeät kurakelit. Ja hienoa kun pääsee jäälle. Kaupungissa on keskuslämmitys. Lämpimämpää kuin jossain Keski-Euroopassa tai ainakin Britanniassa missä talot on rskennettu ilman eristystä ja ikkunatkin on yksinkertaisia ja niistä vetää. Suomessa on aina kuuma sisällä.

1Äänestä

HYS, HYS.....ILMASTOHAN LÄMPENEE.....
JOTTA KOKOOMUSISI SAA TAAS NOSTETTUA MINJUNVIHERPEIPIN KOLMINKERTAISTAMIA ENERGIAVEROJA JA SIIRTÄMÄLLÄ VERORYÖSTÖN CARUNAN OPTIOIHIN!

MUTTA MEHÄN ELÄMME MAAILMAN PARHAIMMASSA, TASA-ARVOISIMMASSA MAASSA, JOSSA EI OLE LAINKAAN KORRUPTIOTA JA KOHTA TÄYSTYÖLLISYYS!!!!

POHJOIS-KOREASSAKIN IHMISET OVAT ONNELLISEMPIA!

1Äänestä

Älä kafferikiitäjä valita, kyllä sä kohta pääset puskiin väijymään yöllä kotiinsa kompuroivia naisia.

Sillä aikaan voit laittaa hellan levyt täysille, myös uuni ja muista jättää se luukku auki.

Olohuoneen lattialle voi tehdä nuotion, jossa voi aikansa kuluksi grillailla vaikka naapurin Mustia

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


riittää kirjoitti:

Saisi jo loppua. Tuntuu, että kaikki energia menee lämpimänä pysymiseen !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu