Pakkaset

riittää

Saisi jo loppua. Tuntuu, että kaikki energia menee lämpimänä pysymiseen !

25

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • talvimenijo

      Taisivat jo loppua. Kylmin paikka tällä hetkellä Sodankylä, jossa rapiat -26. Vielä muutama päivä sitten oli 30 pakkasia.

    • tule.pois.sieltä

      Kylmääkö? No lähde pois Suomesta. Minä istun nut penkillä kahden palmun välissä, sellanen 18°C. Sadetta ei ole ollut yli kolmeen viikkoon.
      Tänne kohta muutan pysyvästi ja täällä myös kuolen.

      • sulla.hyvä.mielikuvitus

        Siellä sun kannelmäkeläisessä neuvostokuutiossa on siis hikiset 18 astetta lämmintä, kun istuskelet rekkalalla sohvallasi kahden kitukasvuisen ruukkupalmun katveessa. Hyvä kuitenkin , että katto ei ole päästänyt vettä kolmeen viikkoon läpi, johtunee pakkasista ulkona. Ikävää, että tulevaisuudennäkymäsi ovat niin synkät, että uskot viettäväsi loppuelämäsi siellä läävässäsi.


      • tule.pois.sieltä
        sulla.hyvä.mielikuvitus kirjoitti:

        Siellä sun kannelmäkeläisessä neuvostokuutiossa on siis hikiset 18 astetta lämmintä, kun istuskelet rekkalalla sohvallasi kahden kitukasvuisen ruukkupalmun katveessa. Hyvä kuitenkin , että katto ei ole päästänyt vettä kolmeen viikkoon läpi, johtunee pakkasista ulkona. Ikävää, että tulevaisuudennäkymäsi ovat niin synkät, että uskot viettäväsi loppuelämäsi siellä läävässäsi.

        Kylläpäs paistaa Konalan asukin katkeruus läpi. Ei ole minun vikani että laisesi juoppo ei saa sossusta rahaa niin paljon että pysyisi kännissä päivät pääksytysten. Kärsi nyt vaan kohmelosi nätisti.
        Tänään tänne ei ole luvattu kuin 13 astetta, aurinkoisessa paikassa kyllä on lämpimämpää. Tosin on välillä hyvä pitää taukoa auringonotolta.


      • MaailmanIkävinAsia

        Pisteleeks siellä niitten palmujen välissä kaikenmaailman ötökät?


    • Llvvk

      Kovasti pitää nyt uuneja ja takkoja lämmittää, että minijääkausi ei puskisi päälle.

      • jäänapanöyhtä

        Muutama päivä sitten uutisoitiin että ne uunit ja takat nokeavat napajäätiköt, jotka sitten sulavat ja hukuttavat kaikki hollantilaiset ja muut liian lähellä merenrantoja asuvat. Pitääkö Suomessakin alkaa suunnittelemaan jälleen pääkaupungin siirtoa? Mikä kaupunki sijaitsee Suomessa korkeimmalla?


      • NOSEHÄN
        jäänapanöyhtä kirjoitti:

        Muutama päivä sitten uutisoitiin että ne uunit ja takat nokeavat napajäätiköt, jotka sitten sulavat ja hukuttavat kaikki hollantilaiset ja muut liian lähellä merenrantoja asuvat. Pitääkö Suomessakin alkaa suunnittelemaan jälleen pääkaupungin siirtoa? Mikä kaupunki sijaitsee Suomessa korkeimmalla?

        On Ivalo


      • Tape9
        NOSEHÄN kirjoitti:

        On Ivalo

        Sinne siis pääkaupunki! Samalla pitkiä sijoituksia harrastavat alkavat ostaa tunturien etelärinteitä viinitarhoiksi, kun ilmaston lämpiämisen vuoksi viljely siirtyy aina vaan pohjoisemmaksi.
        Edellyttäen ettei yllättäen tulisikaan jääkausi, vaikka pienikin.


      • iValoisa
        Tape9 kirjoitti:

        Sinne siis pääkaupunki! Samalla pitkiä sijoituksia harrastavat alkavat ostaa tunturien etelärinteitä viinitarhoiksi, kun ilmaston lämpiämisen vuoksi viljely siirtyy aina vaan pohjoisemmaksi.
        Edellyttäen ettei yllättäen tulisikaan jääkausi, vaikka pienikin.

        Ivalo sopii pääkaupungiksi, koska siellä on lentokenttäkin. Ja Saariselkä on mainio paikka politiikan tekoon. Siellä on hyvä tehdä valolta suojattuja sopimuksia gryndereiden ja muiden rehellisten liikemiesten kanssa.


    • KaikkeaSitäNäkee_

      Lisää ja lisää pakkasta ja lunta teille mamuille että ostatte menolipun takasin sinne hiekkamonttuunne, Suomi on pakkasen ja lumen maa ja niin kuuluu ollakkin!

    • Heh kovilla pakkasilla on mukavaa kulkea kaupungilla kun on valkeaa ja kafferikiitäjät piilottelevat sisällä. Mitäs suvakki tähän?

      • Manaaja

        Samat sanat! Valkoisuus oikein loistaa päin kaikkien naamoja!


    • Nhhvv

      Säät eivät onneksi tottele ihmisen käskyjä. Nyt kuuluukin olla pakkasia, on nimittäin talvi, tiedoksi vaan. Pakkasilla on tarkoitus luonnon kannalta.

      • kryoketku

        Joo, minulla on taas vesisanko kylmenemässä pihalla . Otan kylmän suihkun päälle sen vielä niskaan, vähän karaisee taas.


      • kryoketku
        kryoketku kirjoitti:

        Joo, minulla on taas vesisanko kylmenemässä pihalla . Otan kylmän suihkun päälle sen vielä niskaan, vähän karaisee taas.

        hrrhhr..kyllä se pinnasta jäätynyt sankovesi vain on kylymä kun kaataa päällensä...siinä se taas..:)
        pari minsaa kylmää suihkua.


      • Allah Äkbar!Päivä pitenee viikossa noin puolituntia,tulee se kevätkin ja sateet ja räntä,nauttikaamme tästä valosta jota ei ole edes Somalaissa.


    • VeikkoKorhonenOulusta

      Puiden polttaminen takoissa aiheuttaa ilmaston lämpenemustä, joten sellaista ei voi suositella.
      Sen sijaan paras vaihtoehto olisi Venäjältä tuotu kaasu, joka puhtaasti lämmittäisi ruumista ja sielua. Ent. Nevostoliiton alueeltahan ne pakkasetkin tulevat.

      Luonnonsuojelullisista syistä pitäisi kaiken muun paitsi venäläisen kaasun käyttö kieltää kotitalouksien lämmittämisessä.
      Räiskyvän takkatulen loisteessa nautiskelun valinnanvapaus on yhtä kauhea kuin Soten vastaava vapaus, lisäusi vain eriarvoisuutta: Köyhät kärvistelisivät pienten tiilitakkojen ympärillä koskenkorvaa juoden kun porvarit nautiskelisivat konjakkia marmoritakkojen ääressä.

      Kaasua, presidentti Putin.

    • kusetuskos

      Lisää pakkasia sillä talvi on aina talvi pakkasineen ja nyt on vielä leutoa.

    • Lumettaja

      Lapsena oli enemmän lunta. Hanget, korkeat nietokset. Vai katselenko kaikkea nyt eri perspektiivistä.

      • Pakkanen tuhoaa monta kasvitautia ja karsii heikot yksilöt pois. Että silleen.


      • Punkkia

        Totta. Pakkanen on hyvä, monenlaiselta taudilta ja tuhohyönteiseltä säilyttäisiin, kun olisi kunnon pakkastalvia. Ja kunnon pakkasella patjat ulos, niin ei pölypunkit jyllää.


    • Hohkaa

      Ihan ok. Pakkanen tappaa kaikki bakteerit ym. Kiva, kun on joskus vielä kylmääkin kunnolla. Pakkanen on mukava ja ei sitä kestä kuin viikko pari. Onneksi. En minäkään kovin pitkään kestäisi näin kylmää. Kadut on liukkaita ja saa varoa ettei kaadu. Mutta kaunista on. Koitan nauttia kauniista pakkaspäivistä. Parempaa tämä kuin loskaiset pimeät kurakelit. Ja hienoa kun pääsee jäälle. Kaupungissa on keskuslämmitys. Lämpimämpää kuin jossain Keski-Euroopassa tai ainakin Britanniassa missä talot on rskennettu ilman eristystä ja ikkunatkin on yksinkertaisia ja niistä vetää. Suomessa on aina kuuma sisällä.

    • OPTIOKEVÄT

      HYS, HYS.....ILMASTOHAN LÄMPENEE.....
      JOTTA KOKOOMUSISI SAA TAAS NOSTETTUA MINJUNVIHERPEIPIN KOLMINKERTAISTAMIA ENERGIAVEROJA JA SIIRTÄMÄLLÄ VERORYÖSTÖN CARUNAN OPTIOIHIN!

      MUTTA MEHÄN ELÄMME MAAILMAN PARHAIMMASSA, TASA-ARVOISIMMASSA MAASSA, JOSSA EI OLE LAINKAAN KORRUPTIOTA JA KOHTA TÄYSTYÖLLISYYS!!!!

      POHJOIS-KOREASSAKIN IHMISET OVAT ONNELLISEMPIA!

    • fhgwgrgwrgwrgrg

      Älä kafferikiitäjä valita, kyllä sä kohta pääset puskiin väijymään yöllä kotiinsa kompuroivia naisia.

      Sillä aikaan voit laittaa hellan levyt täysille, myös uuni ja muista jättää se luukku auki.

      Olohuoneen lattialle voi tehdä nuotion, jossa voi aikansa kuluksi grillailla vaikka naapurin Mustia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      34
      11301
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      62
      9162
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5455
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3754
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3690
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3599
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3348
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      61
      2713
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      72
      2430
    10. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      15
      2249
    Aihe