Olen huomannut, että useilla ihmisillä esiintyy vaihtelevasti tai jatkuvasti tälläistä tärinää joka vaikuttaa koko ruumiissa tai vain joissakin raajoissa. Eräällä ystävälläni tätä on kestänyt kohta jo puoli vuotta, lääkityksestäkin huolimatta tärinä alkaa joskus.
Tärinä on yleensä alkanut joissakin seurakunnan tilaisuuksissa. Olin luterilaisen seurakunnan rukouspiirissä, kun yllättäin minä aloin täristä. Se oli hyvin puhdistava kokemus, mutta mistä tämä tärinä johtuu? Tuleeko se Pyhältä Hengeltä?
Tarvitsen apua.
Tärinä on yleensä alkanut joissakin seurakunnan tilaisuuksissa. Olin luterilaisen seurakunnan rukouspiirissä, kun yllättäin minä aloin täristä. Se oli hyvin puhdistava kokemus, mutta mistä tämä tärinä johtuu? Tuleeko se Pyhältä Hengeltä?
Tarvitsen apua.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Vai että Pyhä Henki tärryyttelisi? Kuulostaa vitsilta tuollainen ajatuskin. Mikä voisi olla Pyhän Hengen motiivi?
Kielillä (siansaksan) puhuminen
maahan pyllähtely pyhän hengen kaatamana
hallitsemattomat naurukohtaukset, kutsutaan nauruherätykseksi
kyllä olisi psykiatrilla töitä tuon porukan kanssa
Tokihan noin on. Kyseessä on sinänsä ilmiö, joka on verrattavissa shamaanin loveenlankeamiseen. Ilmeisesti ei ole pakko ollu mielisairas, jotta kykenee menemään transsiin, mutta on sulaa hulluutta olettaa, että kyse on Pyhästä Hengestä tai oikeasti sellaisella kielellä puhumisesta, jota ei puhuja osaa.
Jos ihminen ei rakasta ja luota, hän on yhtä kuin kuollut. Minä luotan Jumalaan, Herraani, niin paljon että hän täyttää koko elämäni. Suosittelen sitä teillekin. Jumala tekee ihmeitä. Jopa "kovimmillekin" =)
Energia (jota useat kutsuvat myös Pyhäksi Hengeksi) virtaa tuollaisessa tilaisuudessa lävitsesi normaalia vauhtia nopeammin ja tukokset joita kehossasi on, aiheuttavat virtaukseen vastusta, jolloin kehosi tärisee. Näinä muutoksen aikoina energiavirtaukset planeetallemme ovat poikkeuksellisen voimakkaita (ajoittain) joten oireita esiintyy ilman "kaatotilaisuuksiakin."
tuosta olet saanut "ylhäältä"?
Jos jotakin tulee "ylhäältä" niin mistä päin se sinun mielestäsi silloin tulee?
Ei... tieto tulee sisältä. Kysele lisää!
kyse on sinun mielenterveydestäsi. Ääni sisälläsi kertoo sinulle noita juttuja. Toisinsanoen, olet skitsofreenikko tai muu mielenterveydeltään oirehtiva.
En oo tiennytkään että Pyhä Henki on energiaa. Mutta jos on, senhän voi mitata. Paljonkahan se ihmiskehon lävistävä normaali ja toisaalta tämä väristyksiä aiheuttava energiavirta on esim. jouleina/s elikkä watteina? Elektronivolttikin käy, ei tartte muuntaa.
että sinulla ei renkkaa, vaan olet terve ja vapaa kaikesta uskonnollisuudesta ja säälit meitä jota se vaivaa, niin paljon, että kulutat aikaasi meihin todella paljon.
ps. Jumalan kohtaaminen on kaukana uskonnollisuudesta.
"ps. Jumalan kohtaaminen on kaukana uskonnollisuudesta."
Niin, nuo jumalankohtaajat ovat mielisairaita. Tosin uskonnollisia sellaisia.
Kristityt kekkulit kohtaavat Jumalaa ja Jeesusta, joskus Saatanaa. Islamilaiset hullut kohtaavat Jumalaa, samoin juutalaiset. Hindulaiset hullut kohtaavat hindujumalia, ei Lähi-Idästä kotoisin olevia jumalia. Luonnonkansojen kekkulit kohtaavat omia jumaliaan.
Tuo on melkoinen todiste siitä, että jumalankohtaaminen on päänsisäinen asia. Jos Jumala ja ihminen oikeasti kohtaisivat, niin myös sellaiset, jotka eivät tiedä mitään Jumalasta, kohtaisivat hänet.
Asiahan on niin, että on vain yksi Jumala ja Hänen luokseen vain yksi tie. Kenetkä nämä muut sitten kohtaavat? Valepukuisen valheen isän. Ne jotka eivät usko ollenkaan jumaliin, ei minkäänlaisiin, kuten sinä, niin ovat automaattisesti "tämän maailman ruhtinaan" vallan alla - tietämättään usein.
Jumalia on tuhansia. Myös Saunatonttu voi olla jumala. Minäkin voisin olla jumala, jos sinä olisit tarpeeksi tyhmä uskoaksesi minut jumalaksi.
Mutta, sinä olet sen sortin kekkuli, että uskot vain Allahiin, vaikka kyseisestä Lähi-Idän paimentolaisjumalasta ei ole olemassa yhtään enempää todisteita kuin meidän suomalaisten omistakaan jumalista.
Fyysisellä mittarilla (siis nykytekniikalla) ei voida mitata henkisen tason energiaa. Aivan kuten et voi mitata litran mitalla valoa. Valo on kuitenkin olemassa. Ihminen joka on herkistyneessä tilassa eli virittäytyneenä tuolle taajuudelle voi tuntea tuon energian.
>>Jumalia on tuhansia. Myös Saunatonttu voi olla jumala. Minäkin voisin olla jumala, jos sinä olisit tarpeeksi tyhmä uskoaksesi minut jumalaksi.>Mutta, sinä olet sen sortin kekkuli, että uskot vain Allahiin, vaikka kyseisestä Lähi-Idän paimentolaisjumalasta ei ole olemassa yhtään enempää todisteita kuin meidän suomalaisten omistakaan jumalista.
niin sanoisin sinun olevan Saatanasta. Niin perusteellisesti sinä olet eksytetty. Allah on Jumala.
Sanooko Allah noin? Mitä tuossa tarkoitetaan liitolla? Mikä oli ensimmäinen liitto?
Allah=arabiankielellä Jumala
muslimien palvoma Allah=epäjumala
Sopisiko jo, että kun puhumme Allahista, niin tarkoitettaisiin jälkimmäistä?
muuta mihinkään sitä faktaa, että Allah=Jumala ja Jumala on Allah. Jumala on Jumalan nimi suomen kielellä. Allah on Jumalan nimi arabian kielellä. Sama, puhummeko islamista, kristinuskosta tai juutalaisuudesta. Sinä kiemurtelet ja valehtelet, mutta se vain tekee sinusta iljettävän. Sillä ei ole mitään vaikutusta totuuteen.
= Pakana(M)
Aletaan käyttämään sitten Jumalasta nimeä Jeesus, emmekä ole lainkaan väärässä, jos sinun kanssasi ei voi käsitteellistää asioita.
Jos siis jonkun intiaaniheimon jumalaa nyt sattumalta kutsuttaisiin heidän kielellään nimellä Jumala, niin olisiko meillä kolme Jumalaa?
Tämänkaltainen inttäminen tekee sinusta sekä lapsellisen, että typerän.
Olen sitä mieltä, että Pyhä Henki ei tee hullutuksia, ei heittele, ei tärise, eikä pyri tekemään mitään peloittavaa tai vahingoittavaa. Se on sielullista. Kaikki ihmiset eivät pysty vastaanottamaan Pyhän Hengen voimaa ja vaikutusta ilman liikutusta. Jos jollain ihmisellä on voimakas tunne-elämä, se saattaa näkyä myös muilla elämänalueilla, esim. rakastuessa tällainen ihminen tuntee polvien tutinaa ja lämpimiä aaltoja. Jumala ei tee itseään naurunalaiseksi, eikä pelleksi.
...kuitenkaan tuota energiavirtausta ei tarvitse nimittää mystisesti "pyhäksi hengeksi," kuten ei sähköäkään. Luonnonlait toimivat iloisesti ja hyvin loogisesti kun perehdyt asiaan.
Sähkön virtauksenkin esteenä voi olla vastuksia. Henkisen puolemme kehittämät vastukset (stressi, yms.) tuovat häiriöitä energiavirtaukseen. Rakastuneessa tilassahan käytät tuota energiaa esteettä, eli silloin ei ole nälkä eikä jano. Pystyt elämään lähes pelkästään tuolla henkisellä energiavirtauksella. Sillon kun lähetät rakkautta toiselle saat vastaavasti itse sitä tilalle lisääntyneenä energiavirtauksena. Ellet anna itsestäsi mitään et voi täyttyäkään.
Selitinköhän taas liian vaikeasti. Lisäkysymyksiä?
hyvät hyssykäiset!
Samaan transsiin pääsee vaikka mumisemalla jotain mantraa tai technobileissä. Minusta kaikista hauskinta on se kun joku höpisee siansaksaa transsissa ja joku "tulkki" selittää seurakunnalle mitä sieltä tulee...
Nauruherätys ei ole sen kummoisempi juttu, tarpeeksi kun erittyy endorfiiniä niin sitä vaan hallitsemattomasti nauraa. Se nyt on sama miten sen hommaa. Tarpeeks hyvä olo kun on niin naurattaa. Pyhällä hengellä ei ole mitään tekemistä asian kanssa. Tämmöisellä toiminnalla vaan pönkitetään uskontokunnan itsetuntoa.
Sullahan hurjia bileitä on. Jatka ihmeessä.
Mietippäs kuka saa aikaan sen että endorfiinia alkaa erittymään. Tuohan on vasta fyysisen tason ilmentymä tapahtumalle, jonka henki energian välityksellä toteuttaa.
Pyhää henkeä pilkattu. Sellaista ei sovi tällä palstalla tapahtua, muistakaa!
hyvin se voi olla. olen minakin tarissyt monta kertaa. ei siina ole mitaan pahaa jos pyhasta hengesta tarisee. pyhan hengen lasnaolo voi vaikuttaa monilla eri tavoilla. jotkut itkevat, jotkut nauravat jne.
ei niista mikaan ole enemman oikein tai enemman vaarin kuin joku toinen. kyllahan raamatun aikoina oli tarinaa ja vaikka mita. ei siina mitaan kummallista. joitain valitettavasti vieroksuttaa se, mutta ala siita valita.
Nuo mainitsemasi tärinät ovat hyvin
suurella todennäköisyydellä Jumalasta.
Älä pelkää, voit viedä asian
rukouksessa Jumalan luo ja
pyytää asiasta rauhaa.
Eikä kannata ottaa nokkiinsa epäilijöiden
naljailuista. Kaikki ne tulee tärisemään
vielä Jumalan edessä.
kertomaan satuja varmoina tietoina?
Kerroppas se meille.
Lukekaapa edelliset vastaukseni.