Rekat ei kuulu samalle tielle kuin kevyempi liikenne. Rekka on kuin kerrostalo pyörillä, satanen vauhtia ja vastaantulevalta tuntuu lähtevän pyyhkijän sulatkin irti ja lumimyrsky iskee vastaan, jota kestää kilometri vielä senkin jälkeen.
Eihän autotkaan saa ajaa pyöräteillä. Massaerot ovat samaa luokkaa.
Tavaraliikennettä eneemän raiteille ja rekoille omat väylät jossa saavat sitten hakata luupäitään vastakkain.
Vai annetaanko mammuttien mellastaa ja kielletään muu liikenne?
Rekkojen paikka
10
1549
Vastaukset
- Höh
Mut kuka tuo sit ruuat kauppaa. Joka kaupan etee ei pääse tavarajunalla.
- Rekkanainen
...nyt ihan rauhallisesti ja katsotaan,mikä on melske sitten,jos kuljetusalan lakko alkaa.......
Nimittäin me yrittäjät itse emme ehdi kaikkia kuljetuksia hoitaa ja suurin osa juuri ruokakuljetuksista pelaa ulkopuolisen työvoiman - palkkalaisten - varassa.
Onnea valitsemilleen rutinan kohteille; tarkoittaen rekkaliikennettä syyllistäviä henkilöitä.
- booring
mut LOPETA PERKELE TOI LIIOTTELU JA PASKANJAUHAMINEN
- Jope
Älä muuta sano! Ei tälläistä jaksa lukea (paitsi nyt) Kyllä tämä meidän rekkaliikenne suhteelisen pientä, kun verrataan noihin vähän etelämmässä oleviin maihin. Onhan sillä tietnkin tiet paremmat, mutta mennääpä sitten hieman itään päin, niin ei ole teissäkään hurraamista.
- samaa mieltä!!!
Henkilöautoille omat väylät. Alunperinhän tiet on tehty tavarankuljetukseen. Kuitenkin muut ovat ottaneet ne käyttöönsä, onhan ne rakennettu valmiiksi :/ Mietitäänhän kuitenkin jos henkilöautoille tehtäisiin omat tiet, minkälainen tieviidakko suomenmaa olisikaan...? Sitä sopii miettiä. Sopii myös ottaa rauhallisesti liikenteessä ja ajatella muitakin.
- mävaan
puupiä
- stycke
Autuaita ovat puupäät, sillä he eivät huku.
- Maxtiainen
Muurahaisella on hyviä ideoita. Poistetaan rekat vaan liikenteestä niin saatte kaikki hakea omilla auitoilla tavarat mettistä ja pelloilta. Kauhea sekamelska ja kolarimäärä siitä tulisi. Varmasti myös luonto saastuisi enemmän. Miten helsingin keskustaan pystyis rekkatiet tekemään. Ei varmaan mitenkään eli jätettäköön ilman ruokaa ja tarvikkeita. Rekan rajoitin on asetettu noin 89kmh ja harvemmin sitä rajoitinta vastaan koska se on epätaloudellista. En usko että se rekan ohi pyyhkäisy tuntuu siinä uudenkarheassa mersussas. Ei pyykijän sulat sulla on perseessäs. Kuorma-autot ovat välttämättömiä liikenteessä. Sunnuntai ja lauantai-illan pillurallin ajajat ei niin välttämättömiä ole. Vietä päivä kuorma-auton kyydissä niin käsitykses varmasti muuttuu koska huomaat kuskien ammattitaidon ja kuorma-auton oikean nopeuden liikenteessä. Lumi nyt pölisee tavallisestakin autosta.
- rekkaliikenne
kokonaan vaikka viikoksi katottas millon väeltä loppus ruoka ja paskapaperi yms... ei tarttes pitkään seisoa rekkaliikenteen. oppisivatpahan arvostamaan.
loppus muuten muurahaisen kolostakin sokeri
ai niin mehän elämme suomessa hyvinvointivaltiossa painotan sanaa hyvinvointi ja paskat...- stycke
Melkeinpä kaikki kolleegat kenen kanssa on tullut totaalistopista juttua, ovat samaa mieltä, sellaista tarvitaan. Mutta kuka sen uskaltaa ja pystyy organisoimaan, niin että myös kaikki ns. takaovenkauttakiertäjät saadaan mukaan. AKT:n hampaat eivät taida riittää, eikä yksinään varmaan ALT:nkaan, mutta ehkä nuo voisivat välillä tehdä yhteistyötä? Tai sitten joku taho "musta hevonen". Se vain tosiaan on niin että arvostuksen palauttaminen vaatisi kunnon stoppia, niin että meidän olemassaolomme oikeutus huomattaisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi614809Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1034526- 794000
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak963897Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1212942- 352698
- 282617
- 372612
- 382579
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k232444