Pelko jäytää

papistoa

Musset tai pikemminkin heidän hengelliset johtajansa pelkäävät islamin maallistuvan kuten on käynyt lännen uskonnoille. Jos uskonto maallistuu niin uskonnollisten johtajien valta kapenee ja lopulta katoaa kokonaan. Siksi he reagoivat kaikkeen mikä lipsuu hiukankin sivuun koraanista heidän tulkitsemanaan.

Samat tollahit tai edusmiehensä etsiytyvät myös lännessä asustelevien muslimien joukkoon tähdentämään itse tulkitsemaansa koraanin sanomaa ja samalla tekevät tiettäväksi, että isäntämaan kansa on vääräuskoista eikä heidän tapojaan tule omaksua eikä edes hyväksyä.

Nämä riidankylväjät ja epäluulon lietsojat tulisi perata maahanmuuttajien joukosta ja lähettää pikimmiten kotiaan ilman seremonioita ja neuvotteluja. Maltillisesti, totuudenmukaisesti ja ilman kavaluutta saarnaavat saisivat tietysti olla ja heille voitaisiin kuvitella vaikka maksettavan virkapalkkaa valtion kassasta.

On kummallista etteivät länsimaat, ainakaan euroopassa ole aiemmin ymmärtäneet tai ainakaan halunneet ymmärtää, että nämä riidankylväjät ovat juuri niitä joiden vaikutuksesta pommit paukkuvat ja rettelöitsijät valtaavat kadut.

Olisi suuri harppaus parempaan suuntaan jos näistä agitaattoreista päästäisiin eroon.

Jokainen uskokoon tahollaan mihin haluaa eikä uskovaa tule kenenkään pilkata. Uskova puolestaan uskokoon mutta olkoon tyrkyttämättä sitä muille ja pitäkööt uskontonsa säädökset vain itseään koskevina.

..ja niin maailma pelastuu.

0

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

        Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
        Maailman menoa
        37
        3645
      2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

        Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
        Maailman menoa
        25
        3202
      3. Jäikö meidän välit

        Mielestäsi Kesken?
        Ikävä
        65
        2845
      4. Olisipa saanut sinuun

        Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
        Ikävä
        79
        2633
      5. Miks tän meidän

        Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
        Ikävä
        35
        1718
      6. Mitäs nyt sijoittajat?

        Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
        Maailman menoa
        80
        1660
      7. Elän vastoin

        Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
        Ikävä
        28
        1487
      8. muista olla

        VAROVAINEN! m
        Ikävä
        15
        1455
      9. Olisitpa se hellä

        Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
        Ikävä
        23
        1444
      10. Onneksi on edes yksi kuva

        Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
        Ikävä
        27
        1415
      Aihe