Niin tuli tuosta kiistakysymyksestä mieleen, että miksi ihmeessä kaikkivoipa Jumala antoi yhden enkeleistään pilata koko suunnitelmansa? Miksi tuo enkeli sai mahdollisesti 7000 vuoden suojatyöpaikan Jumalalta kaiken pahan jälkeen mitä on aiheuttanut?
Voisi kuvitella, että kun Jumala on hävittänyt hetkessä muitakin jumalattomia luomiaan niin miksi maailmassa yksi enkeli saa mellastaa näin kauan ja kylvää pahuutta joka kolkkaan? Samantien kun olisi pannut vastustajalta siivet poikki ja autiomaahan ohdakkeenpiikkejä teroittamaan niin johan olisi edelleenkin täydellistä ja auvoista tämä maanpäällinen elämämme.
Työelämään jos tapahtunutta sovelletaan (ihan vain vaihtelun vuoksi) niin ei ne työnantajatkaan kauan katsele hyvällä jos meikäläinen alkaa touhuamaan työmaalla mitä sattuu. Saman tien ne yleensä pokkuroijat laittaa pihalle eikä anna seitsemää vuotta aikaa saada muutkin työntekijät samaan liitton. Todeten: Noh, kyllä tuokin vastustaja vielä viimeisen päivänsä näkee. Annanpa tässä muille esimerkin, kunhan tuo ensimmäinen vastustaja nyt kunnolla saa ensin mekastaa..
Meni ehkä yli tupeen, mutta tällaista tälläkertaa.
Onko järkee vai ei?
5
429
Vastaukset
- jupiter
alko juttu liiteleen,eikö tämä elämä ole nytkin auvoisaa?Vähän jännitystä pelissä kun ei elämä ole ennalta arvattavan synnitöntä.
Nythän saattaa saada turpaansa tai päästä hengestään keskellä päivää,mutta elämä on.. - Syneus(m)
että kyse on tarusta. Fiktiona Raamatun Jumalan aivoitukset toimii ihan hauskasti, mutta ei faktana. Eihän taruolento ole kykenevä mitenkään vaikuttamaan "sanastaan" tehtyihin tulkintoihin joista ollaan mieltä jos toista rippuen uskonnosta ja varsinkin kun sana itsessään on jo niin lapsellinen ja surkea tekele...joten Raamatun Jumalan on parempi pysyäkkin taruolentona=)
- Olevainen isä
Allekirjoitan edellisen. Lisäksi minua on kummastuttanut seikka, että maailmasta löytyy ihmisiä, jotka hyväksyvät jumalakseen hahmon, joka muiden pöyristyttävien tekojensa lisäksi antaa ainoan poikansa teuraaksi ja esittelee tekonsa vielä rakkauden osoitukseksi. Millaisia perverssejä tällaisen mielikuvituksen tuotteen seuraajissa mahtaakaan olla. No, senhän me jo tiedämme.
- sairas p-paatti
Olevainen isä kirjoitti:
Allekirjoitan edellisen. Lisäksi minua on kummastuttanut seikka, että maailmasta löytyy ihmisiä, jotka hyväksyvät jumalakseen hahmon, joka muiden pöyristyttävien tekojensa lisäksi antaa ainoan poikansa teuraaksi ja esittelee tekonsa vielä rakkauden osoitukseksi. Millaisia perverssejä tällaisen mielikuvituksen tuotteen seuraajissa mahtaakaan olla. No, senhän me jo tiedämme.
Kaikista tolkuttomimpia kyseisen jumalan kerrotuista tempauksista oli ihmiskunnan enemmistön hukuttaminen. Sitten joku vielä kumartaa sitä psykopaattia.
- siihen aikaan
sairas p-paatti kirjoitti:
Kaikista tolkuttomimpia kyseisen jumalan kerrotuista tempauksista oli ihmiskunnan enemmistön hukuttaminen. Sitten joku vielä kumartaa sitä psykopaattia.
Maa tuli täyteen väkivaltaa ennen vedenpaisumusta.
Ehkä ihmiset elivät silloin jatkuvan pelon vallassa. Ei siellä ole silloin voinut olla hyvä ihmisillä.
Tiedätkö miksi maa oli silloin niin väkivaltainen? Koska pahat enkelit taivaassa ottivat itselleen ihmisruumiin ja yhtyivät maan tyttäriin. Heidän jälkeläisistään tuli jättiläisiä jotka olivat hyvin pahoja.
Hyvä että demonit eivät voi nykyään ottaa ihmisruumista ja kävellä meitä vastaan ihmismuodossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1692683Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n1042512- 1582199
Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi772100Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens32083EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt1221918Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki571640Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1241614Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan1051607- 841281