Eihän Amerikkalaisetkaan 9/11 jälkeen syyttäneet ja vaatineet anteeksipyyntöä Saudi-Arabialta. (jonka kansalaisia suurin osa terroristeista oli)
Ei kansalaisten tyhmiä/hirveitä tekoja voi laittaa koko kansakunnan syyksi.
Miksi muslimit syyttää koko Tanskan kansaa?
8
645
Vastaukset
- Feisal
tanska voi osoittaa ettei ole syylinen sillä kun luovuttaa heidät muslimimaahan jossa on sharia tuomittavaksi
- No jo on kumma
Voisitko Feisal ystävällisesti kertoa mitä Tanskan lakia nämä ihmiset ovat rikkoneet?
Eli siis minkä tanskan lakipykälän mukaisesti nämä tanskan kansalaiset pitäisi luovuttaa johonkin toiseen maahan? Mielipide ja rikokset ovat kaksi eri asiaa, eikä kyseisiä henkilöitä ole Tanskassa syytetty mistään rikoksista.
Sinun kaltaisesi kivikautta elävät tietämättömät barbaarit ovat sitten vastenmielisiä... - Atte Ateisti
No jo on kumma kirjoitti:
Voisitko Feisal ystävällisesti kertoa mitä Tanskan lakia nämä ihmiset ovat rikkoneet?
Eli siis minkä tanskan lakipykälän mukaisesti nämä tanskan kansalaiset pitäisi luovuttaa johonkin toiseen maahan? Mielipide ja rikokset ovat kaksi eri asiaa, eikä kyseisiä henkilöitä ole Tanskassa syytetty mistään rikoksista.
Sinun kaltaisesi kivikautta elävät tietämättömät barbaarit ovat sitten vastenmielisiä...Tanskassa toiminut imaami Abu Laban (lieneekö Tanskan kansalainen?) voidaan mielestäni tulla tuomitsemaan Tanskan lain mukaan kiihotuksesta kansanryhmää vastaan.
Vieläkö Abu Laban palannee Tanskaan? Atte Ateisti kirjoitti:
Tanskassa toiminut imaami Abu Laban (lieneekö Tanskan kansalainen?) voidaan mielestäni tulla tuomitsemaan Tanskan lain mukaan kiihotuksesta kansanryhmää vastaan.
Vieläkö Abu Laban palannee Tanskaan?Kaiken lisäksi näyttää uutisten mukaan siltä, että kyseinen ryhmä olisin itse tehtaillut lisää uskontoa loukkaavia kuvia periaatteen ”tarkoitus pyhittää keinot” mukaisesti
”Ryhmä tanskalaisia imaameja esitteli asiasta eri lähi-idän maissa puhuessaan kolmea törkeän alatyylistä pilapiirrosta, joita ei Jyllands-Postenissa ollut koskaan julkaistu. Puhemiehenä toiminut Akhmad Akkari perusteli väärennettyjen piirrosten käyttämistä sillä, että ne auttoivat näyttämään, kuinka vihamielisesti tanskalaiset muslimeihin suhtautuvat.”
http://fi.wikipedia.org/wiki/Muhammad-pilapiirrosjupakka#L.C3.A4hi-id.C3.A4ss.C3.A4_vihan_lietsomiseen_k.C3.A4ytetyt_v.C3.A4.C3.A4rennetyt_kuvat
Jos näin on tapahtunut, ryhmän toiminta on ollut melkoisen halpamaista: paitsi että he ovat hyökänneet sellaista maata vastaan, jonka suojissa ovat eläneet ja jonka lakien turvaa ovat nauttineet, he ovat kaiken lisäksi itse herjanneet uskontoa ja uskontokuntaa, jota väittävät puolustavansa. Sitäpaitsi tehtailemalla tällaisia kuvia kiihotustarkoituksiin, he ovat itse vastuussa ihmishenkien menetyksistä, joihin kiihotus onn johtanut.
Jos näin on, he ehkä eivät voi olla palaamatta Tanskaan. En ymmärrä, minne muuallekaan he voisivat mennä.
- low 5
Juuri toi on muakin närästänyt suht paljon, tai oikestaan eniten, koko jupakassa, ei huh-huh, pientä rajaa niihin vaateisiin, ktos!
Sen enempää ottamatta kantaa oliko oikein vai väärin julkaista joitain sellasia pilapiirroksia Muhammedista(tai no sanotaan, että tietysti oli OK, siis nehän oli Vain piirroksia, voi hyvät hyssykät sentään mistä jotka kykenee vetään herneen nenuunsa, kyllä mun kovastikin diggamistani henkisistä opettajista tms. saa julkaista kans, ihan niin monta kun haluaa, mutta tää nyt ei tässä oo olennaista, vaan...), niin miten ihmeessä joku voi tulkita asian niin, että Kaikki tanskalaiset (niin hyvässä kuin pahassakin) voisivat olla syyllisiä/vastuullisia siihen mitä vain ihan muutama heistä on mennyt tekeen(vaikka tietääkseni tanskalaiset ovatkin sen verran "meedioista" kansaa, että suurin osa heistä Varmasti etukäteen tiesi mitä tullaan seuraavana päivänä yhteen maan lukuisista sanomalehdistä painamaan...:)).
Ja siksi tuen ja pidän hyvänä asiana sitäkin, että eivät ole lähteneet pyyteleen hallitustasolta anteeksi "meidän tanskalaisten tekosia" tai edes niiden lehden omistajien puolesta tms. (mikä jonkin ministerinsä tän päivänen vaade että joku sen lehden vastuuhenkilö erotettais meni ihan överiks, ei tietenkään pitäis!!) vaikka sitten ottaakin taloudellisesti jne. kovilleen. Näin tuumaan vaikka ihmisten pitäisikin aina pyrkiä kunnioittaan eri(laisia) ihmisiä & kulttuureja sekä anteeksiantamaan ja pyytämäänkin asioista/toisiltaan(mutta vain jos Oikeasti on jotain anteeksipyydettävää tapahtunut!).>>...niin miten ihmeessä joku voi tulkita asian niin, että Kaikki tanskalaiset (niin hyvässä kuin pahassakin) voisivat olla syyllisiä/vastuullisia siihen mitä vain ihan muutama heistä on mennyt tekeen...>>
Kyseessä on ihan sama logiikka kuin millä jotkut tällä palstalla tulkitsevat asian siten, että kaikki muslimit ovat syyllisiä joidenkin muslimien teoista.
Vihanlietsojat ovat kaikkialla aika samanlaisia, niin Suomessa kuin vaikkapa Jemenissäkin.
Ehkäpä joku ajattelee tämänkin palstan typerimpiä kirjoituksia luettuaan, että tuollaisia ne suomalaiset ovat.
- sama mielipide
Kiitos, että tuot näkemyksesi selville. Tuomitsen tämänkaltaisten kuvien tekemisen kaikista Profeetoista (SAAS,RA) ja pyhistä asioista, mutta tuomitsen myös ne ihmiset, jotka tekevät väkivaltaa Islamin nimessä. Shiianäkökulmasta väkivaltaa ei hyväksytä.
http://www.suomenshiiamuslimit.org/phpBB2/viewtopic.php?t=4052- savonpoeka
Mitä mielestäsi pitäisi tehdä Abu Ladanille ja hänen kavereilleen, koska he ovat piirtäneet pahimmat ja oikein todelliset irvikuvat Mohammedista?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1393870Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3442997Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt101906Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91635Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41099- 71944
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874- 44784
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23771- 65761