Miten pääsee mormooniksi ja pääseekö sitte taivaaseen?
Saako myös pitää useampia vaimoja?
Saako myös pitää useampia vaimoja?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
luoksesi käyttäen esim. tätä lomaketta:
http://www.mormonit.fi/index.php?itemid=22
Jos ymmärrät opetuksen ja saat varmuuden, että Mormonin kirja on toinen todistus Kristuksesta ja haluat kasteen tehtyäsi parannuksen, niin sinut voidaan kastaa ja konfirmoida kirkkomme jäseneksi.
Moniavioisuus ei ole voimassa. Sellaista harjoittava erotettaisiin kirkosta.
En tiedä, kannattaako sinun mormonina tavoitella pelkkää taivaspaikkaa. Mormoneilla on kolme sellaista pääpaikkaa, jotka eivät ole helvetti, nimittäin tähtien, kuun ja auringon kirkkaus. Auringon kirkkauden korkein aste on nimeltään korotus ja vain siellä voi olla Jumalan kasvojen edessä. Korotuksessa on vain moniavioisia mormonimiehiä vaimoineen ja heistä tulee kaikista Jumalia, jotka aikanaan luovat oman planeetan ja sille elämän. Tälle planeetalle syntyvät henkilapset, joita nämä mormoni-Jumalat siittävät vaimojensa kanssa.
Kirkon toisen åprofeetan Brigham Youngin mukaan korotukseen ei ole asiaa muilla kuin moniavioisilla. Koska moniavioisuus ei ole tällä hetkellä kirkossa sallittua, ei sinulle jää muita vaihtoehtoja kuin solmia eläessäsi useampi avioliitto - eli välillä on otettava avioeroja, sitten taas oltava naimisissa. Tosin joku vanhempi miespuolinen mormoni tällä palstalla on esittänyt myös sellaisen vaihtoehdon, että moniavioisiksi voitaisiin tulla vielä tuhatvuotisen valtakunnan aikana, jolloin moni moni muukin nyt rempallaan oleva asia saadaan mormonien kannalta kohdalleen. Näitä aivan hoidotta olevia mormonismiin kuuluvia tehtäviä on myös kakkien maailmassa milloinkaan eläneiden ihmisten kastaminen mormonitemppeleissä sijaistoimitusten avulla siltä varalta, että he haluaisivat kääntyä mormoneiksi ja päästä Jumaliksi.
Jos mormonismi sitten kumminkin olisi humpuukia ja vain amerikkalainen pyramidibisnes, jolla kerätään rahaa kirkon sijoitustoimintaan sen omaisuudenhoitoyhtiöille, niin ainakin yhden voin sinulle suoralta kädeltä luvata. Mormonina aivan kuten minkä tahansa muun uskonnon harjoittajana pääset maaemon syliin lepäämään, tai jos haluat, voit nousta savuna ja vesihöyrynä ilmaan. Tämä kohtalo odottaa tällä hetkellä jokaista mormonia, mutta tuo hetki on toisilla lähempänä ja toisilla siihen on vielä tovi matkaa.
korjaan sen, että selestisessä kirkkaudessa kaikki ovat Jumalan kasvojen edessä. Eivät siis vain korotuksen saaneet.
Täysin asiatonta on spekulointisi useiden avioliittojen merkityksestä.
Oliko Brigham Young väärässä? Hänhän sanoi, että jos hän on väärässä tuossa moniavioisuusvaatimuksessa, hän ei ole oikea profeetta.
Siis:
1. Oliko Brigham Young oikea profeetta ja Jumalaksi pääsyn edellytys on moninainti?
Vai:
2. Oliko Brigham Young valheprofeetta ja Jumalaksi pääsy ei edellytä moninaintia?
Voit siis vastata lyhyesti 1. tai 2. ellei sitten ole jokin kolmas vaihtoehto, jota minun logiikkani ei huomannut.
No eepä sitte kannata liittyä jos ei useampaa akkaa saa pittää...