Joukkopakoa ilmassa...

Sain tuossa kuulla luotettavalta taholta, että laivaa ollaan jo jättämässä...ja nopeasti! Eräs "korkealla hierarkiassa" oleva kaverini päätti jättää homman kesken.

Hänen omia sanoja lainaten: "tää alkaa nyt mennä vakavaksi näiden rikosepäilyjen takia, eikä voi riskeerata omaa tulevaisuutta tällaisen takia"

Tämä kirjoitus ei ole tarkoitushakuinen provokaatio vaan yksi totuus muiden joukossa. Jos kokenut vm-kaveri laittaa pillit pussiin, alkaa kyllä hälytyskellot soimaan ja lujaa.

Luulen, että pyramidin luhistuminen on enemmän kuin lähellä..
101554
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

jättää Moven luhistumaan. Mutta luulenpa, että tuo kokenut kaverisi voi joutua syytteeseen,eikö vain?

Äänestä
  • tuskin hänelle siitä mitään oikein pahaa seuraa, ehkä sakkoja tms. korkeintaan ja tulot toiminnasta valtiolle..eli juuri niin kuin kävi wgi:ssä. Siellä tosin jotkut saivat myös vankeutta.

    Äänestä

Hauskaa provoa.. ei todellakaan kuitenkaan mitään tosuuspohjaa.

Tällä hetkellä movella menee kovemmin kuin koskaan ennen. Kaks kolme viikkoa mukana olleet tekevät jo 500-1000 euron viikkotilejä.

Mutta kaikkeahan teidän pitää yrittää, Ei silti kannattaisi valehdella silmin sinisin.

Äänestä
  • Movessa eivät ikinä tule tajuamaan tosiasioita, kuten sitä, että joutuvat vankilaan laskemaan kaltereita kerta toisensa jälkeen:)

    Äänestä

  • Kerropas mistä 500-1000 viikkotulot siunaantuvat.. Verkkokaupasta ei ostaisi aasikaan niiin eikai ne "tulot" tule uusien jäsenten värväyksestä joka taas on laitonta :O

    Äänestä

  • Se mitä kirjoitin ketjun alussa on 100 prosenttisesti totta. Henkilökohtaisesti minulla ei ole mitään väliä, kuinka pitkä minkäkin kusetuksen elinkaari on..firmojen nimet vaihtuu, osa liittyneistä kokee tulleensa petetyksi ja osa taas kohauttaa harteitaan ja toteaa, että tällaista tää on, aina ei voi voittaa.

    Että turha syyttää valehtelijaksi. Se ei muuta totuutta miksikään.

    Sitäpaitsi, onhan tuo naurettava pelleily jo saanutkin riittävän pitkään jatkua. On vain hyvä, että viranomaiset laittavat pisteen tälle hölmöilylle.

    Äänestä

  • nauravat vain hullut, jotka ovat menettäneet rahansa ja järkensä tullessaan movetetuiksi.
    Nyt kannattais ottaa taas move-pilleri, niin tulee unikin paremmin:)

    Äänestä

  • Tossa yks tuttu on ollut mukana jo monta kuukautta ja tekee hommaa aktiivisesti koko ajan, ja sano saavansa n. 100-200€/vko. Siitäkin tosin varmaan osa liiottelua, koska käänsi joka kerran katseensa pois kun kysyin. Yrittää vielä kusettaa ostaneensa auton, se taitaa olla aika yleistä noilla movepelleillä. Tuloja ei kuitenkaan ton enempää kehdannu valehdella (100-200e)

    Äänestä

  • hetijoovarmaan kirjoitti:

    Tossa yks tuttu on ollut mukana jo monta kuukautta ja tekee hommaa aktiivisesti koko ajan, ja sano saavansa n. 100-200€/vko. Siitäkin tosin varmaan osa liiottelua, koska käänsi joka kerran katseensa pois kun kysyin. Yrittää vielä kusettaa ostaneensa auton, se taitaa olla aika yleistä noilla movepelleillä. Tuloja ei kuitenkaan ton enempää kehdannu valehdella (100-200e)

    800 e/kk. Eihän sillä maksa hesassa sijaitsevan asunnonkopperon vuokraa edes :o Ja kuukausikaupalla vielä tehny...

    Äänestä

Kirjoittele sinä poika provojasi. Tiesikö tämä korkealla ollut kaverisi että tässä vaiheessa on pikkusen myöhästä lopettaa jos syytteitä on tulossa. Hän on korkealla hierargiassa, eli alapuolella on paljon "riistettyjä" eikö? Hän on saanut näistä palkkioita, joten rikos on jo tapahtunut...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kuulin ystävältäni kirjoitti:

Sain tuossa kuulla luotettavalta taholta, että laivaa ollaan jo jättämässä...ja nopeasti! Eräs "korkealla hierarkiassa" oleva kaverini päätti jättää homman kesken.

Hänen omia sanoja lainaten: "tää alkaa nyt mennä vakavaksi näiden rikosepäilyjen takia, eikä voi riskeerata omaa tulevaisuutta tällaisen takia"

Tämä kirjoitus ei ole tarkoitushakuinen provokaatio vaan yksi totuus muiden joukossa. Jos kokenut vm-kaveri laittaa pillit pussiin, alkaa kyllä hälytyskellot soimaan ja lujaa.

Luulen, että pyramidin luhistuminen on enemmän kuin lähellä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu