Kehittämisehdotus: joku voisi avata sivuston www.anotherfinland.org, joka rohkeasti julkaisisi sanan vapauden nimissä ne pilakuvat. Suomettuminen on muuttanut muotoaan. Nyt ollaan boikottien pelossa taloudellisten intressien edessä rähmällään.
"STT: Tanskalainen verkkosivu pyytää muslimeilta anteeksi
Tuhat tanskalaista oli käynyt kirjoittamassa nimensä internetsivustoon, www.anotherdenmark.org, pahoitellakseen pilapiirrosten muslimeille aiheuttamaa mielipahaa. Uusia allekirjoituksia kertyi viisi joka minuutti.
Sivusto avattiin keskiviikkoiltana. Tarkoituksena on osoittaa Tanskan ja muun maailman muslimeille, että Tanskassa on iso joukko ihmisiä, joiden mielestä erilaisia uskontoja ja näkemyksiä pitää kunnioittaa.
- Haluamme kertoa, että on olemassa toisenlainen Tanska, joka ei suhtaudu vihamielisesti islamiin, sanoo sivuston luoja Nikolai Lang."
Erilainen Suomi
Another Finland
1
121
Vastaukset
- Äimän käki
Tuskin tanskalaisetkaan pilakuviaan vihamielisesti tuottivat.
Tarkoitus oli humoristinen, mutta seurauksia ei kaiketi osattu arvioida oikein.
Lopettavatkohan muslimit sitten kohun laannuttua myös USA:n ja Israelin lippujen polttamiset; siinähän loukataan niiden maiden kansalaisten sisimpiä ja pyhimpiä tuinteita?
Koska pyydetään muslimimaita esittämään anteeksipyyntö lippujen häpäisemisistä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi383662Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal273209- 652845
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak822677- 351748
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no801680- 281507
- 151475
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231464- 281458