putin näytti kyntensä

liittoutumat

Putin suututti Israelin kutsumalla Hamasin Venäjälle

Venäjän presidentti Vladimir Putin aikoo kutsua palestiinalaisen Hamas-ääriliikkeen johtajia Venäjälle neuvottelemaan Lähi-idän rauhanmahdollisuuksista.

Putin kertoi aikeestaan Espanjan-vierailullaan Madridissa tänään. Israelin ulkoministeriö tuomitsi aloitteen muistuttaen, että ns. Lähi-idän kvartetti on päättänyt ettei Hamasin kanssa neuvotella ennen kuin se luopuu terrorismista. Venäjä kuuluu kvartettiin YK:n, Yhdysvaltain ja EU:n rinnalla.

Hamasin edustaja ilmoitti, että liike on valmis hyväksymään kutsun. Hamas voitti viimekuiset palestiinalaisalueiden parlamenttivaalit, ja sen odotetaan parlamenttienemmistönsä turvin saavan hallituksenmuodostajan tehtävän.

- Meidän on tunnustettava se, että Hamas käveli vallan ovista sisään laillisin keinoin ja meidän on kunnioitettava palestiinalaisten valintaa, Putin sanoi.

Yhdysvallat ja EU ovat luokitelleet Hamasin terroristijärjestöksi eivätkä ne eikä Israel aio neuvotella Hamasin kanssa niin pitkään kuin liike ei tunnusta Israelin valtiota eikä luovu aseellisesta taistelusta.

8

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuo..

      Kun ottaa huomioon Venäjän omat ongelmat tsetseenien kanssa.

      • kivamukava

        putin ei osaa hoitaa mitään kunnolla, tsetseniassa soditaan ja muka terroristeja, vapautussota siellä on menossa.
        joku vaan ei tajua, että nyt eletään vuotta 2006!


    • uusrasistilaisuusmuoto, blondi

      kutsutaan NATO tänne Suomeen oikein peremmälle vielä, sekä lisää paljon muslimipakolaisia (juoksevat maanmiestensä kiviä karkuun), lopuksi liittoudutaan näyttävästi USAn kanssa, niin avot! sellanen keitos on valmis että soomipoika ei oo ennen nähnykkää.

    • merkit selvät

      Putin on mielipuoli diktaattori joka on pistänyt hynttyyt yhteen maailman muiden mielipuolien kanssa. Yhdessä islamterroristien kanssa Putin voi tehdä ihan mitä tahansa, räjäyttää ydinlatauksia, levittää kaasuja, käyttää biologisia aseita tai mitä vaan sairasta. sota Tsetseeniassa on pelkkä savuverho, sota tarpeeseen.

      Katsokaa Putinin tekoja - kaasulla kiristämistä, naapurivaltojen päämiesten myrkyttämistä - ja sitä propagandaa, mitä Putinin Venäjä suoltaa. "Vakoilukivi" oli todella sairaan mielen tuote, samoin Pravdan "uutiset" Condoleeza Ricesta. Putin on jopa nimennyt mustan labradorinsa Ricen mukaan Connieksi.

      Putin juhli voitonpäivää Stalinin ja Leninin kuvien alla, Neuvostoliiton kansallishymnin soidessa.

      Mihin tämä maailma on ajautumassa?

    • kivamukava

      ovat aina tukeneet terroristeja ja niitä jotka ovat eri puolella kuin usa, putin on todella huono johtamaan venäjää.

    • valtataistelu

      mikäli usa jyrää iranin ydinvoimalat niin sen jälkeen pitää jyrätä myös iranin nykyhallinto ja mitä tilalle? se kiinnostaa putinia ja myös pääsy persianlahdelle.

    • Jerusalemiin

      Näinhän sen nyt pitäisi mennä.

    • Venäjä ainakin kunnioittaa demokraattisesti valitun Palestiinan johtoa. Onhan se kuitenkin aikamoinen juttu, että Lähi-idässä pidetään rehelliset vaalit. Esimerkiks Irakissa tälläsiä vaaleja vielä odotellaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3672
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      28
      3232
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      69
      2878
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2720
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      81
      1699
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      22
      1518
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1507
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1478
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1474
    Aihe