785 pulloa olutta

Vuonna 2005 suomalaiset rikkoivat jälleen ennätyksiä: he joivat 10,6 litraa puhdasta alkoholia henkeä kohti. Koskenkorvaksi muutettuna se merkitsee 56 pulloa, eli jokaiselle pullo viikossa ja suurempina juhlina kaksi. Vähän vajaa kaksi grogia päivässä.

Keskioluena (4,5 %) se tekee 785 pulloa eli runsaat kaksi pulloa olutta per suomalainen per päivä.

Entäs sitten?! Kossupullohan menee jo pubiin lähtöä harkitessa, sanoo alan mies. Totta. On kuitenkin niin, ettei tuo etanolimäärä jakaudu tasaisesti jokaiselle suomalaiselle. Yhä löytyy täysi-ikäisiä jotka kieltäytyvät herkusta kokonaan tai lähes kokonaan, eivätkä 0-12-vuotiaat tai letkuissa makaavat vanhukset hekään keskiarvoa nosta.

Näinollen "terve" täysi-ikäinen suomalaiset 18-65-vuotias juo suunnilleen kaksi kertaa tuon määrän eli 21 litraa etanolia vuodessa. Sehän jo alkaa joltakin näyttää: 110 pulloa Kossua tai puolitoistatuhatta pulloa keskaa eli 130 pitkää mäyräkoiraa...

Kyllä, pojat, vapaus on ihanaa! Syntymättömät sukupolvet tulevat siunaamaan muistoamme!

12

690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minäenmaitoajuo

      ja ne syntyvät kantavat tätä samaa geeniä äidinmaidossaan..

    • alkomahooli

      tästä 18-65-vuotiaiden joukosta suurin osa on kohtuukäyttäjiä eli alle korillinen keskiketterää viikossa.
      suurkuluttajia on laskettu olevan 200000-300000.

    • Voittaja!

      Koulussa olin aina luuseri ja työelämässä joudun tyytymään firman surkeimpaan työhön, mutta nyt selvisi, että edes jossain asiassa olen yli keskitason: join viime vuonna 131 mäyristä! Voittajaolo, sen kunniaksi... KOFF!

    • ninetymice2

      2 plo keppanaa päivässä on kuin pisu saharassa.
      Ei toi määrä ole mitään jos sen tosiaan juo joka päivä.
      Mut jos juot vain kerran vuodessa niin määrä onkin monen verroin tappava.
      Laskeppa suolan käyttö vuodessa ja ota koko annos kerralla!
      Ja tilastot on tilastoja ;)
      Missään myynti tilastossa ei näy esim särkyyntyneitä , siis ei juotuja, pulloja

    • Ismo Alanko

      Mistä muusta tuollainen viinan kulutus voisi kertoa kuin rappiotilasta? Eikä auta yhtään, jos joku toinen kansa juo enemmän. Se vain tarkoittaa, että ovat enemmän rappiolla. No, hyvää on kuitenkin se, että loppuuhan se rappiokin aikanaan.

      Rappiolla ei ole hyvä olla.

    • pkr-1

      kuten silakat joulukaloiksikin. Meitsillä riittäisi kavereitten kanssa tuollaiset perhossarjassa kilpailevat luvut ainoastaan viikonlopuksi, jos sattuisi olemaan arkipyhiä mukana.
      Vasta saatiin yksi huone tyhjäksi noista kaljoista juoduoksi ja vielä olisi ainakin pari, kolme juotavaa. Sitten vasta siirrytään juhlajuomienkimppuun, kun saamme nuo estteet arvokkaalla tavalla kulautetuksi.
      On minulla kyllä aina aamuksi varattuna isohko rasvasillitynnyri tuota hiukopalaakin vieraillekin ja hyvin menee ja maistuu.
      Välillä kajautamme kuorossa ja oikeassa tahdissa aina iltahuudotkin, eikä kukaan ole puntikselle toistaiseksi lähtenyt. Mistäköhän johtuu?

    • loginomi

      viinaa juo? Ja sellaiset määrät!

      Alkoholi on parhaimmillaan ikkunanpesuaineena ja puhdistusaineena, säilöntäaineena ja polttoaineena.

      Puhdistaako joku sisintään viinalla ja säilöökö joku elämänsä kolhut alkomahooliin?

      Eihän sitä ole edes juotavaksi tarkoitettu, siitähän tulee sekopäinen räyhä olo, sanovat kokeilleet! Velat muuttuvat saataviksi, oma rouva hirviöksi ja kaverin emäntä nuortuu missiluokkaan!

      • se on tarkoitettu

        juotavaksi.

        Ei säilyneet mehut ammoisina aikoina, mutta kun niiden antoi käydä viiniksi niin mehua riitti juotavaksi.


      • keitti viinin
        se on tarkoitettu kirjoitti:

        juotavaksi.

        Ei säilyneet mehut ammoisina aikoina, mutta kun niiden antoi käydä viiniksi niin mehua riitti juotavaksi.

        pontikaksi


      • E.f.E

        On monissa sosiaaliRyhmissä.

        Ei köyhillä ole varaa juoda,
        saati sitten matkustaa Tallinnaan ...=/


      • loginomi
        keitti viinin kirjoitti:

        pontikaksi

        tai muut talkoot ja Nasen Jesse meni muuttamaan raikkaan veden viiniksi sekä mäskiksi; ei arvannut seuraamuksia, ei Hän vielä tiennyt Härmän häistä, joissa juotihin ja tapeltihin ja pirunmoisella lehemänkiululla verta kannettihin. Paikkojakin särjettihin!


    • jessus

      juopoiksi, ei kaikki suomalaiset juo viinaa, viiniä tai olutta, pitää varmaan loukkaantua asiasta ja haastaa toitottajat oikeuteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      34
      11301
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      62
      9162
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5455
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3754
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3690
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3599
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3348
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      61
      2713
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      72
      2430
    10. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      15
      2249
    Aihe