785 pulloa olutta

Vuonna 2005 suomalaiset rikkoivat jälleen ennätyksiä: he joivat 10,6 litraa puhdasta alkoholia henkeä kohti. Koskenkorvaksi muutettuna se merkitsee 56 pulloa, eli jokaiselle pullo viikossa ja suurempina juhlina kaksi. Vähän vajaa kaksi grogia päivässä.

Keskioluena (4,5 %) se tekee 785 pulloa eli runsaat kaksi pulloa olutta per suomalainen per päivä.

Entäs sitten?! Kossupullohan menee jo pubiin lähtöä harkitessa, sanoo alan mies. Totta. On kuitenkin niin, ettei tuo etanolimäärä jakaudu tasaisesti jokaiselle suomalaiselle. Yhä löytyy täysi-ikäisiä jotka kieltäytyvät herkusta kokonaan tai lähes kokonaan, eivätkä 0-12-vuotiaat tai letkuissa makaavat vanhukset hekään keskiarvoa nosta.

Näinollen "terve" täysi-ikäinen suomalaiset 18-65-vuotias juo suunnilleen kaksi kertaa tuon määrän eli 21 litraa etanolia vuodessa. Sehän jo alkaa joltakin näyttää: 110 pulloa Kossua tai puolitoistatuhatta pulloa keskaa eli 130 pitkää mäyräkoiraa...

Kyllä, pojat, vapaus on ihanaa! Syntymättömät sukupolvet tulevat siunaamaan muistoamme!

12

693

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minäenmaitoajuo

      ja ne syntyvät kantavat tätä samaa geeniä äidinmaidossaan..

    • alkomahooli

      tästä 18-65-vuotiaiden joukosta suurin osa on kohtuukäyttäjiä eli alle korillinen keskiketterää viikossa.
      suurkuluttajia on laskettu olevan 200000-300000.

    • Voittaja!

      Koulussa olin aina luuseri ja työelämässä joudun tyytymään firman surkeimpaan työhön, mutta nyt selvisi, että edes jossain asiassa olen yli keskitason: join viime vuonna 131 mäyristä! Voittajaolo, sen kunniaksi... KOFF!

    • ninetymice2

      2 plo keppanaa päivässä on kuin pisu saharassa.
      Ei toi määrä ole mitään jos sen tosiaan juo joka päivä.
      Mut jos juot vain kerran vuodessa niin määrä onkin monen verroin tappava.
      Laskeppa suolan käyttö vuodessa ja ota koko annos kerralla!
      Ja tilastot on tilastoja ;)
      Missään myynti tilastossa ei näy esim särkyyntyneitä , siis ei juotuja, pulloja

    • Ismo Alanko

      Mistä muusta tuollainen viinan kulutus voisi kertoa kuin rappiotilasta? Eikä auta yhtään, jos joku toinen kansa juo enemmän. Se vain tarkoittaa, että ovat enemmän rappiolla. No, hyvää on kuitenkin se, että loppuuhan se rappiokin aikanaan.

      Rappiolla ei ole hyvä olla.

    • pkr-1

      kuten silakat joulukaloiksikin. Meitsillä riittäisi kavereitten kanssa tuollaiset perhossarjassa kilpailevat luvut ainoastaan viikonlopuksi, jos sattuisi olemaan arkipyhiä mukana.
      Vasta saatiin yksi huone tyhjäksi noista kaljoista juoduoksi ja vielä olisi ainakin pari, kolme juotavaa. Sitten vasta siirrytään juhlajuomienkimppuun, kun saamme nuo estteet arvokkaalla tavalla kulautetuksi.
      On minulla kyllä aina aamuksi varattuna isohko rasvasillitynnyri tuota hiukopalaakin vieraillekin ja hyvin menee ja maistuu.
      Välillä kajautamme kuorossa ja oikeassa tahdissa aina iltahuudotkin, eikä kukaan ole puntikselle toistaiseksi lähtenyt. Mistäköhän johtuu?

    • loginomi

      viinaa juo? Ja sellaiset määrät!

      Alkoholi on parhaimmillaan ikkunanpesuaineena ja puhdistusaineena, säilöntäaineena ja polttoaineena.

      Puhdistaako joku sisintään viinalla ja säilöökö joku elämänsä kolhut alkomahooliin?

      Eihän sitä ole edes juotavaksi tarkoitettu, siitähän tulee sekopäinen räyhä olo, sanovat kokeilleet! Velat muuttuvat saataviksi, oma rouva hirviöksi ja kaverin emäntä nuortuu missiluokkaan!

      • se on tarkoitettu

        juotavaksi.

        Ei säilyneet mehut ammoisina aikoina, mutta kun niiden antoi käydä viiniksi niin mehua riitti juotavaksi.


      • keitti viinin
        se on tarkoitettu kirjoitti:

        juotavaksi.

        Ei säilyneet mehut ammoisina aikoina, mutta kun niiden antoi käydä viiniksi niin mehua riitti juotavaksi.

        pontikaksi


      • E.f.E

        On monissa sosiaaliRyhmissä.

        Ei köyhillä ole varaa juoda,
        saati sitten matkustaa Tallinnaan ...=/


      • loginomi
        keitti viinin kirjoitti:

        pontikaksi

        tai muut talkoot ja Nasen Jesse meni muuttamaan raikkaan veden viiniksi sekä mäskiksi; ei arvannut seuraamuksia, ei Hän vielä tiennyt Härmän häistä, joissa juotihin ja tapeltihin ja pirunmoisella lehemänkiululla verta kannettihin. Paikkojakin särjettihin!


    • jessus

      juopoiksi, ei kaikki suomalaiset juo viinaa, viiniä tai olutta, pitää varmaan loukkaantua asiasta ja haastaa toitottajat oikeuteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      78
      2287
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      136
      1464
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1452
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      152
      1169
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      108
      1003
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      372
      921
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      764
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      714
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      684
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      683
    Aihe