mopotaxi

terroria

kielletään kohta ympäristölle vaarallisena

10

1042

Äänestä

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • olla Royal Enfield made in India.


      • rahtikarju kirjoitti:

        olla Royal Enfield made in India.

        Mun kulkupeli toimii kaurapuurolla ( joskus suklaalla)



    • mopotaxeja!

      taidat olla jossain vinku-intiassa!

      • Tänään näin viimeksi!

        Lahdessa eräs autokoulun omistaja aloitti mopotaksi-bisneksen. Kyytiin mahtuu yksi matkustaja. Yleensä vie vanhuksia asioille ja lääkäriin.
        Näyttää pikkuautolta, ei tuk-tukilta.


      • pilleri

        Ministeriö kieltämässä mopotaksit


        Pilleri-taksien toiminta alkoi Lahdessa pari viikkoa sitten. Nyt sitä ollaan kieltämässä. ESS / Vesa Tapiola

        Pilleritaksin perustaja yllättynyt ja pettynyt
        Liikenneministeriö aikoo virkamiesten aikaisemmasta kannanotosta huolimatta puuttua niin sanotuilla mopoautoilla, EU-kielellä kevyellä nelipyörällä, harjoitettaviin maksullisiin henkilökuljetuksiin. Ylijohtaja Harri Cavén liikenneministeriöstä perustelee tulossa olevaa kieltoa ajoneuvojen turvallisuudella. Toiminta alkoi Lahdessa pari viikkoa sitten.
        Lahtelaisen pilleritaksin perustaja, yrittäjä Matti Tetri on yllättynyt ja pettynyt uudesta käänteestä. Muutama viikko sitten Tetrille ilmoitettiin, ettei toimintaan puututa, koska sitä ei ole laissa kielletty. Yrittäjä epäilee, että asiassa on painostettu virkamiehiä.
        Tetri odottaa, että muutokseen varataan ainakin jonkinlainen siirtymäaika, koska yrityksen perustamiskustannukset jäisivät muuten kokonaan yrittäjän kontolle.
        - Yllättyneitä ollaan. Heti ollaan vastaan, kun yrittää keksiä jotain uutta parantaa palvelua. Tuntuu, että tässä ruvetaan jo rajoittamaan elinkeinoa. Tämähän on kuin Venäjällä, tuhahtaa Tetri.
        Kaupunki kiinnostunut
        Tetrin mukaan uusi liikennöintimuoto on saanut yleisöltä positiivisen vastaanoton. Juuri aloitettu toiminta ei kuitenkaan vielä ole kannattavaa, koska uuden yrityksen aloittamiskulut rasittavat toimintaa. Tetri on hankkinut kolme mopoautoa ja palkannut niihin kuljettajat.
        Lahden kaupungin viranomaisten ovat olleet yhteydessä Tetriin. Kaupunki maksaa kuukaudessa noin 20 000 vanhusten ja vammaisten taksimatkaa, joista asiakkaat maksavat vain bussilipun hinnan ja kaupunki loput.
        - Lähikyydeistä suurin osa pystyttäisiin ajamaan toisella tavalla ja säästämään jopa puolet kustannuksista. Emme koe itseämme niinkään taksiksi. Enemmänkin tämä on palvelumuoto, apua päivittäisten asioiden hoitoon. Taksi ei tee tällaista hommaa. sanoo Tetri.
        Taksilaki tulossa
        Liikenneministeriö aikoo sijoittaa mopotaksitoimintaa koskevat kiellot pitkään vireillä olleeseen taksilakiuudistukseen. Liikennepolitiikan osaston ylijohtajan Harri Cavénin mukaan lakiesitys viedään eduskuntaan jo kuukauden kuluttua.
        Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että lakiin tulee pykälä, jonka mukaan maksullisen kuljetustoiminnan harjoittamisessa edellytetään ajoneuvoksi vähintään henkilöautoa.
        Ministeriön aikaisempien myönteisten kannanottojen Cavén sanoo olleen yksityisiä mielipiteitä.
        - Virkamiehet esittävät omia näkemyksiään. Päätöksiä tekevät kuitenkin eri ihmiset.
        Kysymys turvallisuudesta
        Mopotaksiliikenteen mahdollisen kieltämisen Cavén sanoo johtuvan turvallisuuskysymyksistä.
        - Tietty turvallisuustaso pitää olla ja noilla eväillä sitä ei ole. Mopoautoista ei löydy minkäänlaista etutörmäyssuojaa ja niitä saa periaatteessa kuljettaa 15-vuotias.
        Vaikka mopotaksit ovat Suomessa sallittuja EU-lainsäädännön takia, niillä harjoitettava maksullinen liikenne voidaan kieltää turvallisuusasioiden perusteella.
        Taksitoimintaa koskeva laki on kansallisessa päätäntävallassa.
        Cavénin korviin ei ole kantautunut, että mopotaksitoimintaa viriteltäisiin jossakin muualla kuin Lahdessa.
        - Aikaisemmin Turussa joku yritti aloittaa kuljetustoiminnan moottoripyörällä ja sen perävaunulla. Toiminta kiellettiin samalla perusteella.
        Yrittäjä Matti Tetri ei ajoneuvojensa turvattomuuteen usko.
        - Toivoisin, että viranomaispuoli voisi ottaa selvää turvallisuusasioista ja tutustua esimerkiksi näiden ajoneuvojen testeihin. Kahden viikon aikana on uutisissa ollut kolme bussiturmaa. Ei ajoneuvon koko aina katso turvallisuutta. Paljon riippuu kuljettajasta ja nopeuksista.



        ESSTeuvo Pirhonen

        10.02.2006 02:32


    • Anonyymi

      gongo tämä turvallista

    • Anonyymi

      höpö höpö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      106
      1364
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      807
    3. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      54
      696
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      691
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      124
      604
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      551
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      526
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      186
      523
    9. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      31
      517
    10. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      61
      510
    Aihe