mopotaxi

terroria

kielletään kohta ympäristölle vaarallisena

10

1040

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • olla Royal Enfield made in India.


      • rahtikarju kirjoitti:

        olla Royal Enfield made in India.

        Mun kulkupeli toimii kaurapuurolla ( joskus suklaalla)



    • mopotaxeja!

      taidat olla jossain vinku-intiassa!

      • Tänään näin viimeksi!

        Lahdessa eräs autokoulun omistaja aloitti mopotaksi-bisneksen. Kyytiin mahtuu yksi matkustaja. Yleensä vie vanhuksia asioille ja lääkäriin.
        Näyttää pikkuautolta, ei tuk-tukilta.


      • pilleri

        Ministeriö kieltämässä mopotaksit


        Pilleri-taksien toiminta alkoi Lahdessa pari viikkoa sitten. Nyt sitä ollaan kieltämässä. ESS / Vesa Tapiola

        Pilleritaksin perustaja yllättynyt ja pettynyt
        Liikenneministeriö aikoo virkamiesten aikaisemmasta kannanotosta huolimatta puuttua niin sanotuilla mopoautoilla, EU-kielellä kevyellä nelipyörällä, harjoitettaviin maksullisiin henkilökuljetuksiin. Ylijohtaja Harri Cavén liikenneministeriöstä perustelee tulossa olevaa kieltoa ajoneuvojen turvallisuudella. Toiminta alkoi Lahdessa pari viikkoa sitten.
        Lahtelaisen pilleritaksin perustaja, yrittäjä Matti Tetri on yllättynyt ja pettynyt uudesta käänteestä. Muutama viikko sitten Tetrille ilmoitettiin, ettei toimintaan puututa, koska sitä ei ole laissa kielletty. Yrittäjä epäilee, että asiassa on painostettu virkamiehiä.
        Tetri odottaa, että muutokseen varataan ainakin jonkinlainen siirtymäaika, koska yrityksen perustamiskustannukset jäisivät muuten kokonaan yrittäjän kontolle.
        - Yllättyneitä ollaan. Heti ollaan vastaan, kun yrittää keksiä jotain uutta parantaa palvelua. Tuntuu, että tässä ruvetaan jo rajoittamaan elinkeinoa. Tämähän on kuin Venäjällä, tuhahtaa Tetri.
        Kaupunki kiinnostunut
        Tetrin mukaan uusi liikennöintimuoto on saanut yleisöltä positiivisen vastaanoton. Juuri aloitettu toiminta ei kuitenkaan vielä ole kannattavaa, koska uuden yrityksen aloittamiskulut rasittavat toimintaa. Tetri on hankkinut kolme mopoautoa ja palkannut niihin kuljettajat.
        Lahden kaupungin viranomaisten ovat olleet yhteydessä Tetriin. Kaupunki maksaa kuukaudessa noin 20 000 vanhusten ja vammaisten taksimatkaa, joista asiakkaat maksavat vain bussilipun hinnan ja kaupunki loput.
        - Lähikyydeistä suurin osa pystyttäisiin ajamaan toisella tavalla ja säästämään jopa puolet kustannuksista. Emme koe itseämme niinkään taksiksi. Enemmänkin tämä on palvelumuoto, apua päivittäisten asioiden hoitoon. Taksi ei tee tällaista hommaa. sanoo Tetri.
        Taksilaki tulossa
        Liikenneministeriö aikoo sijoittaa mopotaksitoimintaa koskevat kiellot pitkään vireillä olleeseen taksilakiuudistukseen. Liikennepolitiikan osaston ylijohtajan Harri Cavénin mukaan lakiesitys viedään eduskuntaan jo kuukauden kuluttua.
        Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että lakiin tulee pykälä, jonka mukaan maksullisen kuljetustoiminnan harjoittamisessa edellytetään ajoneuvoksi vähintään henkilöautoa.
        Ministeriön aikaisempien myönteisten kannanottojen Cavén sanoo olleen yksityisiä mielipiteitä.
        - Virkamiehet esittävät omia näkemyksiään. Päätöksiä tekevät kuitenkin eri ihmiset.
        Kysymys turvallisuudesta
        Mopotaksiliikenteen mahdollisen kieltämisen Cavén sanoo johtuvan turvallisuuskysymyksistä.
        - Tietty turvallisuustaso pitää olla ja noilla eväillä sitä ei ole. Mopoautoista ei löydy minkäänlaista etutörmäyssuojaa ja niitä saa periaatteessa kuljettaa 15-vuotias.
        Vaikka mopotaksit ovat Suomessa sallittuja EU-lainsäädännön takia, niillä harjoitettava maksullinen liikenne voidaan kieltää turvallisuusasioiden perusteella.
        Taksitoimintaa koskeva laki on kansallisessa päätäntävallassa.
        Cavénin korviin ei ole kantautunut, että mopotaksitoimintaa viriteltäisiin jossakin muualla kuin Lahdessa.
        - Aikaisemmin Turussa joku yritti aloittaa kuljetustoiminnan moottoripyörällä ja sen perävaunulla. Toiminta kiellettiin samalla perusteella.
        Yrittäjä Matti Tetri ei ajoneuvojensa turvattomuuteen usko.
        - Toivoisin, että viranomaispuoli voisi ottaa selvää turvallisuusasioista ja tutustua esimerkiksi näiden ajoneuvojen testeihin. Kahden viikon aikana on uutisissa ollut kolme bussiturmaa. Ei ajoneuvon koko aina katso turvallisuutta. Paljon riippuu kuljettajasta ja nopeuksista.



        ESSTeuvo Pirhonen

        10.02.2006 02:32


    • Anonyymi

      gongo tämä turvallista

    • Anonyymi

      höpö höpö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      404
      1691
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      145
      1101
    3. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      87
      1055
    4. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      66
      1046
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      92
      950
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      139
      790
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      731
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      669
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      644
    Aihe