mopotaxi

terroria

kielletään kohta ympäristölle vaarallisena

10

796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • olla Royal Enfield made in India.


      • rahtikarju kirjoitti:

        olla Royal Enfield made in India.

        Mun kulkupeli toimii kaurapuurolla ( joskus suklaalla)



    • mopotaxeja!

      taidat olla jossain vinku-intiassa!

      • Tänään näin viimeksi!

        Lahdessa eräs autokoulun omistaja aloitti mopotaksi-bisneksen. Kyytiin mahtuu yksi matkustaja. Yleensä vie vanhuksia asioille ja lääkäriin.
        Näyttää pikkuautolta, ei tuk-tukilta.


      • pilleri

        Ministeriö kieltämässä mopotaksit


        Pilleri-taksien toiminta alkoi Lahdessa pari viikkoa sitten. Nyt sitä ollaan kieltämässä. ESS / Vesa Tapiola

        Pilleritaksin perustaja yllättynyt ja pettynyt
        Liikenneministeriö aikoo virkamiesten aikaisemmasta kannanotosta huolimatta puuttua niin sanotuilla mopoautoilla, EU-kielellä kevyellä nelipyörällä, harjoitettaviin maksullisiin henkilökuljetuksiin. Ylijohtaja Harri Cavén liikenneministeriöstä perustelee tulossa olevaa kieltoa ajoneuvojen turvallisuudella. Toiminta alkoi Lahdessa pari viikkoa sitten.
        Lahtelaisen pilleritaksin perustaja, yrittäjä Matti Tetri on yllättynyt ja pettynyt uudesta käänteestä. Muutama viikko sitten Tetrille ilmoitettiin, ettei toimintaan puututa, koska sitä ei ole laissa kielletty. Yrittäjä epäilee, että asiassa on painostettu virkamiehiä.
        Tetri odottaa, että muutokseen varataan ainakin jonkinlainen siirtymäaika, koska yrityksen perustamiskustannukset jäisivät muuten kokonaan yrittäjän kontolle.
        - Yllättyneitä ollaan. Heti ollaan vastaan, kun yrittää keksiä jotain uutta parantaa palvelua. Tuntuu, että tässä ruvetaan jo rajoittamaan elinkeinoa. Tämähän on kuin Venäjällä, tuhahtaa Tetri.
        Kaupunki kiinnostunut
        Tetrin mukaan uusi liikennöintimuoto on saanut yleisöltä positiivisen vastaanoton. Juuri aloitettu toiminta ei kuitenkaan vielä ole kannattavaa, koska uuden yrityksen aloittamiskulut rasittavat toimintaa. Tetri on hankkinut kolme mopoautoa ja palkannut niihin kuljettajat.
        Lahden kaupungin viranomaisten ovat olleet yhteydessä Tetriin. Kaupunki maksaa kuukaudessa noin 20 000 vanhusten ja vammaisten taksimatkaa, joista asiakkaat maksavat vain bussilipun hinnan ja kaupunki loput.
        - Lähikyydeistä suurin osa pystyttäisiin ajamaan toisella tavalla ja säästämään jopa puolet kustannuksista. Emme koe itseämme niinkään taksiksi. Enemmänkin tämä on palvelumuoto, apua päivittäisten asioiden hoitoon. Taksi ei tee tällaista hommaa. sanoo Tetri.
        Taksilaki tulossa
        Liikenneministeriö aikoo sijoittaa mopotaksitoimintaa koskevat kiellot pitkään vireillä olleeseen taksilakiuudistukseen. Liikennepolitiikan osaston ylijohtajan Harri Cavénin mukaan lakiesitys viedään eduskuntaan jo kuukauden kuluttua.
        Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että lakiin tulee pykälä, jonka mukaan maksullisen kuljetustoiminnan harjoittamisessa edellytetään ajoneuvoksi vähintään henkilöautoa.
        Ministeriön aikaisempien myönteisten kannanottojen Cavén sanoo olleen yksityisiä mielipiteitä.
        - Virkamiehet esittävät omia näkemyksiään. Päätöksiä tekevät kuitenkin eri ihmiset.
        Kysymys turvallisuudesta
        Mopotaksiliikenteen mahdollisen kieltämisen Cavén sanoo johtuvan turvallisuuskysymyksistä.
        - Tietty turvallisuustaso pitää olla ja noilla eväillä sitä ei ole. Mopoautoista ei löydy minkäänlaista etutörmäyssuojaa ja niitä saa periaatteessa kuljettaa 15-vuotias.
        Vaikka mopotaksit ovat Suomessa sallittuja EU-lainsäädännön takia, niillä harjoitettava maksullinen liikenne voidaan kieltää turvallisuusasioiden perusteella.
        Taksitoimintaa koskeva laki on kansallisessa päätäntävallassa.
        Cavénin korviin ei ole kantautunut, että mopotaksitoimintaa viriteltäisiin jossakin muualla kuin Lahdessa.
        - Aikaisemmin Turussa joku yritti aloittaa kuljetustoiminnan moottoripyörällä ja sen perävaunulla. Toiminta kiellettiin samalla perusteella.
        Yrittäjä Matti Tetri ei ajoneuvojensa turvattomuuteen usko.
        - Toivoisin, että viranomaispuoli voisi ottaa selvää turvallisuusasioista ja tutustua esimerkiksi näiden ajoneuvojen testeihin. Kahden viikon aikana on uutisissa ollut kolme bussiturmaa. Ei ajoneuvon koko aina katso turvallisuutta. Paljon riippuu kuljettajasta ja nopeuksista.



        ESSTeuvo Pirhonen

        10.02.2006 02:32


    • Anonyymi

      gongo tämä turvallista

    • Anonyymi

      höpö höpö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      401
      3318
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1546
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1332
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1321
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1315
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1265
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1175
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1072
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      26
      975
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      857
    Aihe