-"Katsokaa kedon kukkia, eivät ne työtä tee eivätkä leikkaa, silti Salomon kaikessa loistossaan ei ollut niin hyvin vaatetettu kuin ne.
-Iloitkaa, vieläkin Minä sanon iloitkaa.
-Rauhan Minä jätän teille, Minun rauhani, maailma ei voi sitä poissa ottaa.
-Hegetkin ovat teille (opetuslapsille) alammaiset, mutta älkää siitä iloitko, vaan iloitkaa siitä, että teidän nimenne on kirjoitettuna taivaassa.
-En Minä jätä teitä yksin, kun Minä menen pois, lähetän Minä teille puolustajan, Pyhän Hengen ja se on johdattava teidät kaikkeen totuuteen."
Ja monet, monet muut sanonnat, ohjeet ja neuvot, jotka Jeesus vaelluksensa aikana antoi opetuslapsilleen, ovat tänäänkin voimassa. Ja kuinka harvoilla sanoilla Jumalan Poika kykeni antamaan auktoriteettisen ja paljon sisältöä sisältävän lauseen. Joka lukee sanasta Jeesuksen suusta tulleen ajatusmaailman, ei voi kuin hämmästellä, sitä ääretöntä ja läpi aikakausien kantavaa viisautta. Hän on sama tänään, eilen ja huomenna. Hän ei muutu. Miessukupolvi muuttuu ja lopunaikana niin rajusti, että sydämmeen kirjoitettu rakkauden laki, jää toisarvoiseksi ja Jumalan tuntemus katoaa ja on sukuja joissa Jeesus on ollut jo kauan kompastuskivi. Näissä suvuissa ei rukoilla, eikä kiitetä.
Mutta sitä runsaammin Jumalan kirkkaus loistaa, mitä suuremmaksi uskottomuus on käynyt. Ja Jeesukseen uskovat tuovat valon pimeään maailmaan.
USKO ON KAUNISTA
5
376
Vastaukset
- hattiwatti
Kaunista on tultakin katsella..noitaroviolla
- Rausku
Kauniita sanoja ja ajatuksia. Jokainen tuo maailmaan iloa tavallaan. Se on yhtä "pyhää", oli se sitten tehty jonkin uskonnon nimissä tai ei.
Uskonnoissa on vaarana se että muiden ilo pyritään tuhoamaan koska he eivät usko oikeaan jumalaan. Ja maallisessa ilossa taas on se huono puoli että siitä tulee ennen pitkää ähky :) Mutta rehellinen toisen ihmisen kohtaaminen, luonnosta nauttiminen tms. auttaa tajuamaan että mitään jumalan tahtoa ei tarvitse seurata: me teemme itsestämme jumalia tai paholaisia joka päivä. Siihen nuo Raamatun pätkät mielestäni viittaavat. - oi iloitkaamme!
Iloitkaamme talvesta. Huomenna paistaa ja poutaista. Oi Siskot ja Hoi Veljet! Hypelkäämme hangessa! Tehkäämme lumienkeli! Ai kuinka ihanaa, kun kädet viuhtoo ylös ja alas ja Katso! Enkeli! Ihan oma tekemä! Iloitkaamme ja hyppikäämme lumienkelin ympärillä. Käsi kättä tavoittaa ja piirin saamme tuota pikaa enkeleidemme ympäri! Voi, että on hieno päivä! Onko Hyvät veljet ja siskot teillä ehdotuksia missä huomenna ihanan talvisen auringon paisteessa voisimme yhdessä hypellä ja tehdä lumienkeleitä. Miten olisi Stadin kaivarissa vaikka iltapäivällä. Ehtisivät Turust ja Mansesta junalla tulevat mukaan. Voi että olen iloinen, kun jo mietinkin kuinka meitä tuhansia on huomenna tekemässä lumienkeleitä ja pomppimassa ja iloitsemassa elämän ainutlaatuisuudesta.
Ja ettei unohdu: Jeesus KRistus on Herra! aamen.- :) :)
Päivän Paras! :D
Katso edessäsi leviävää metsää. Se metsä on suuri, kaunis paikka, jossa kaikki elävät rauhassa. Siellä elää lintuja, jotka valitsevat aina joukostaan kolme, jotka syötetään ketuille ja poroille.
Ja eräänä päivä Jorma tuli metsään.
Jorma otti maasta sienen, söi sen, ja tulkitsi sen kärpässieneksi.
Jumala laskeutui Jorman eteen. Hän tarjosi Jormalle taikapapuja, joilla hän kuulemma voisi luoda täydellisen golfmailan. Sillä hän olisi oleva voittava tenniksen MM-kilpailut Planizan mäessä luistimet jalassa.
Jorma sai Jumalalta ohjeeksi istuttaa pavut naapurin auton pakoputkeen. Jorma meni naapurin autolle ja laittoi pavut pakoutken sisälle. Sitten maa alkoi täristä. Hänen edessään seisoi pian Eino Leino.
Eino soitti kanteletta alasti. Hänellä oli suojanaan vain vuoden 1988 Aku Ankka, jossa oli Don Rosan nimikirjoitus.
Eino sanoi Jormalle: Ollos tekemät' virhe sä nuori mies, etkö tieda sa, että jumala sinua vain johdattelee?
Jorma tiesi, että Eino oli paholaisen asialla. Hän ulvoi, ja Hopeanuoli loikkasi roskiksen takaa ja irrotti Einon Aku Ankasta yhden sivun. Eino alkoi itkeä, ja Jorma pyysi anteeksi.
Jumala laskeutui Jorman eteen Spice Girlsien soidessa taustalla. Hän sanoi: Jorma, sinä olet todellinen uskova, ja sinä olet luova uuden kansakunnan: Jormanuskon. Sinua tullaan palvomaan suurena vapahtajana.
Mutta Jumala varoitti Jormaa: eräänä päivänä olisi
naapuri piirtävä loukkaavan kuvan Jormasta. Siksi olsi naapuri rangaistava. Jorman piti olla muistava tämä.
Sitten Jorman sydän pysähtyi sairaalassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun694801KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1883745- 1823395
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?763175Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502899- 251984
- 241921
- 1791724
- 301676
- 431385