"Saksalaissotilaat harjoituksiin Lappiin
Suomalainen ja saksalainen sotilasosasto harjoittelevat yhteistoimintaa ensi viikolla Lapissa. Saksalainen sotilasosasto on Kittilässä ensimmäistä kertaa sitten Lapin sodan (1944-45).
Harjoitus liittyy EU:n monikansallisen taisteluosaston toimintaan. Ensi viikon tiistaina alkava harjoitus kestää kymmenen päivää. Puolustusministeriö hyväksyi perjantaina Winter Camp 2006 tunturilentoharjoituksen järjestämisen Kittilän lentokentän ympäristössä.
Toiminta sisältyy valtioneuvoston ulko- ja turvallisuuspoliittisen ministerivaliokunnan hyväksymään puolustusvoimien vuoden 2006 kansainväliseen harjoitussuunnitelmaan.
Harjoituksen tarkoituksena on kehittää puolustusvoimien yhteistoimintakykyä Saksan maavoimien helikopterijoukkojen kanssa. Puolustusministeriön mukaan tämä on erityisesti tärkeää siksi, että Saksa, Suomi ja Alankomaat muodostavat ensi vuoden alussa päivystysvuorossa olevan Euroopan unionin monikansallisen taisteluosaston.
Harjoitukseen osallistuvat Suomesta helikopteriosasto Utin Jääkärirykmentistä ja noin 50 sotilasta sekä Saksasta maavoimien lentosotakoulun kolme helikopteria ja noin 30 sotilasta. Ministeriö myönsi saksalaiselle sotilasosastolle aluevalvontalain edellyttämän luvan osallistua harjoitukseen.
(STT)
Revanssi?
3
146
Vastaukset
- warhammer
Vois maksaa lapin polttamisen ennenkuin tulee tänne hilluun.
- polttivat
muuten lappalaiset vieläkin kärsisivät niistä luteista, torakoista ja kirpuista ja täistä kodissaan.
Tulipahan syytä rakentaa ehompaa tilalle.
Vaan taitaapi muutaman lappalaisen päätä vieläkin kaivertaa se täi?
- etelän abo
missä on Lapin EXIT? Sitä kautta pääsee pois.
Viimeisin Suomeen lupaama ja suostuma saksalaisen sotilasosaston käynti oli viralliselta nimeltään kauttakulku. Silloinen rajanaapuri kyseli tämän "läpikulun" tarkoitusta. Nyt tiedämme, että kysely oli aiheellinen.
Läpikulku siitä sitten tulikin: sisään etelästä ja ulos vuosien kuluttua pohjoisesta. Perään ei paljon huudeltu, paitsi herjauksia. Sytkärit pois! Sytkärit pois!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi383662Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal273209- 652855
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak822677- 351748
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no801680- 281507
- 151485
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231474- 281458