Rauhalliseen vuorkauden aikaan liikennevalot pois päältä, on siellä herran jestas liikennesäännöt silloinkin vielä voimassa vaikka ei liikennevalot olisikaan päällä. Mitä absoluuttista turvaa ne liikennevalot tuo? Onko se nyt niin saletti että kaikki huomaa aina seurata liikennevaloja ja ilman niitä ei voi elää?
Yksi ihan ruuhkien syy on sekin että liikennevalot ei toimi riittävän hyvin, ne seisottaa autoja paikoillaan ihan turhankin takia ja kertyy jonoa. Sitten ne vaihtuu vihreille 5 sekunniksi ja jono kertyy ja kertyy alken tukkia kohta jo muitakin teitä/tai kaistoja.
Eräänäkin pyhäaamuna ajoin päin punasia kaksi kertaa kun en viitsi huvin vuoksi pysähdellä. Sillä toisella kerralla seisoin liikennevaloissa minuutin ja se sai riittää ja jatkoin matkaa varovaisuutta noudattaen päin punaisia siis.
Arkisin hyvin usein joissakin sivutien liikennevaloissa saa odotella ihan turhan päiten. Kun ketään ei tule niin miksi liikennevalot ei anna vihreää? Mutta odotappas kun sieltä alkaa tulla päätietä jonon verran autoja 10-15kpl niin sitten kyllä alkaa tulla minulle vihreetä ja jono pysäytetään että minä nyt sitten pääsen, huoh. Mitä järkee tälläisessä on?
Sitten on liikennevaloja joissa voi olla automaattisesti jalankulkijoille/kevyelle liikenteelle vihreät päällä koko ajan. Pysähdyt siihen ja ketään ei tule mistään, mitä järkeä tälläisessä on? Laittakaa sitten nappi sinne 100 metrin päähän liikennevaloista jossa voisi ikkunasta huitaista jollakin suksisauvalla katkaisijaa ja saisi vihreän valoan.
Eikö maassa olevat anturit toimi vai eikö niitä ole olemassakaan..
Itsekkin hyvin rauhallinen ihminen ja en menetäkkään malttia, siitä ei ole kyse.
Autoilijoita voi ärsyttää tälläinen surkea liikennesuunnittelun tulos. Kokemattomammathan ei osaa tälläiseen edes kiinnittää huomiota ne luulee että näin on kaikkein paras ja opetellaan siinä vasta itsekkin sitä odottamista.
Liikennevaloja saisi jo
5
358
Vastaukset
ois jo jonkun-näköstä edistystä,
Jenkkilässä saa ajaa punasii päin, JOS kääntyy oikealle, ÄÄRIMMÄISTÄ varovaisuutta noudattaen,- nykyaikaiset
Vali vali. Ei ne ole ainoat liikennevalot suomessa. Jos kerran noin paljon ärsyttää niin jätä auto kotiin ja liiku jalkaisin tai fillarilla.
" EU-direktiivin mukaan liikennevalojen kuuluu olla aina päälle kytkettynä." Tieto on wikipediasta peräisin.. Pure sitä.- ole kyse
...Varmaankaan varsinaisesti, vaan typerästi ohjatusta liikenteestä! Siinä kans yks pelle joka kai odottaisi kahviakin viikon jos kahvinkeittimimen punainen valo ei sammu. Itse olen ihan samaa todennut että kyllä autoja pidetään liikennevaloissa aivan älyttömän lailla välillä.
Pure vaan, ei ole lokiikkaa tuossakaan, osa risteyksista on liikennevalot kokonaan pois päältä ja toisissa ne taas on päällä. Ei sitä lakia siis noudateta kuitenkaan. Tuossakaan ei ole järkevää linjaa mitkä risteykset pimennetään ja mitkä ei, niitä ei tehdä liikennemäärin mukaan aina vaan jotenkin kai povataan pasianssilla.
- sinivilkku
Riihimäellä, siellä kaikki (no eihän niitä monia ole) valot oli säädetty toimimaan antureilla. Kaikista valoista siis pääsi ajamaan suoraan läpi.
Tällaisia enemmän :) - tekniikkaa
Hiljaisina aikoina turha seisominen valoissa kieltämättä alkaa rauhallisempaakin kaveria rassaamaan.
Siinä tyhjää oottaessa tulee usein mieleen etteikö nykyajan tekniikalla saataisi jotain jouhevuutta valojen toimintaan. Ilmeisesti ei oikeasti haluta vähentää päästöjä ja melusaasteita edes hiljaisina aikoina. Kuitenkin mediassa jatkuvasti hurskastellaan kuinka liikenne on syypää huonoon ilmanlaatuun.
Taitaa olla vain niin että jos on vähänkin ylinopeutta, sinut pystäytetään rangaistusluonteisesti seuraaviin valoihin. Tästä voi päätellä että ne anturit tiessä toimii erinomaisen hyvin. Eri asia sitten ketä ne palvelee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1431347
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä39936Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad36671- 14610
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26588- 25565
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17563Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30557Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17533